top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matyáš Hoza

Autor(ka):

fakulta:

Matyáš

Hoza

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matyáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matyáš

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Lisboa

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Matyáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 1 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita s mnoha společnými akcemi. Budova jako taková ničím výjimečná nebyla, snad jen pouze tím, že se Ulisboa dělí na několik samostatných universit pod stejnou záštitou, tudíž velmi záleží na tom, jaký obor jedete studovat. Já studoval na ISCSP. Bohužel na bakalářském programu ISCSP nebyla možnost studovat v angličtině a úroveň cizích jazyků byla velmi nízká, připravte se proto na samostudium a dlouhé pobyty v obrovském parku Montesanto hned u university.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Učitelé byly vstřícní, avšak nekomunikativní, tento problém se týče i jejich Erasmus office. Po chvílí pobytu se mnou přestali jak učitelé, tak kancelář komunikovat (email). Učitelé zároveň velmi často nemluví moc dobře anglicky, stejně tak studenti, proto nikomu není úplně po srsti se vám přímo v angličtině věnovat. Budete tedy odkázaní na čtení a překládání portugalských textů jako svou samostudijní přípravu. Naštěstí si můžete zvolit hodnocení formou závěrečné zkoušky, nemusíte tedy chodit na žádné hodiny a dorazit až na závěrečnou zkoušku (písemný test). Závěrečná zkouška vám i přes vaše včasné žádosti bude pravděpodobně zadána v Portugalštině, není proto od věci s podobnou možností počítat a ve volném čase se alespoň trochu portugalštině/španělštině věnovat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na ISCSP funguje komunita oborů, pokud studujete například sociologii, pořádá obor sociologie mnoho akcí, jako jsou večeře, párty a podobné kratochvíle. Na univerzitě mimo jiné funguje i normální studijní spolek, stejně tak sportovní spolek. Můžete se také přihlásit do buddyprogramu, kdy vám je přidělen buddy (můj buddy se mi ale do dnes neozval, tento program je pravděpodobně velmi v plenkách a moc nefunguje). Z vlastní zkušenosti ale mohu říci že na tamní univerzitě ke mně studenti byli velmi vstřícní, pomáhali mi se školou, ubytováním a snažili se mě integrovat do svých volnočasových aktivit. Nemusel jsem se tedy zajímat o žádný spolek, či sledovat akce, jelikož jsem se o všem dozvěděl od svých universitních přátel.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Požadavky portugalštiny oficiálně nejsou, každopádně vám ulehčí život, jelikož akademická sféra používá angličtinu velmi spoře.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
město které je krásné pouze na pohled, je velmi chudobné špinavé se spoustou bezdomovců a squatů - je to jiné než čekáte ale má to své kouzlo a oblíbíte si to

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
stipendium bohatě stačí, pokud si najdete rozumné ubytování a nepoletíte jednou za měsíc na Azory - pokud si utáhnete opasek a využijete alternativní cesty ubytování, stravování a cestování, dost peněz vám zbyde
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
nenakupovat v turistických oblastech, na trzích je normální smlouvat(stejně tak s nájmem), pro supermarket si opatřete věrnostní kartičku (continente), stáhněte si kartu TooGoodToGo, zkuste dumpsterdiving, v Lisabonu existuje hromada sociálních projektů - give away věcí, večeří atd.. (disgraca, anjos70, nucleo70)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
uniplaces je předražené a nevěrohodné, bohužel to je asi nejjistější forma ubytování, snažte se vždycky mít smlouvu o nájmu, další možností jsou koleje nebo Erasmus domy - s tím zkušenost nemám

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
v regionu lisabon je nelepší cestovat vlakem a koupit si metropolitní jízdenku, jinak hitchhiking, kolo, flixbus, nebo alsabus, pokud se vám poštěstí blablacar

mám krásné vzpomínky z cestování z prahy do Lisabonu autostopem - spaní v houpací síti, jedno z největších dobrodružství
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Požadavky portugalštiny oficiálně nejsou, každopádně vám ulehčí život, jelikož akademická sféra používá angličtinu velmi spoře.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nadherný ocean, mezinárodní komunita lidí, výborná street kultura, sociální akce a instituce, miliony možností jak trávit svůj čas - (kultura, hudba, divadlo, bary, sport, výlety, streetart), mnoho eventuálně je veřejných a zadarmo.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení na zimu - v zimě je fakt zima (kvůli vlhkosti vzduch a větru)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
můžu uplatnit studentskou slevu na dopravu, existuje aplikace TooGoodToGo, je možné v Lisabonu dumbster divovat, nemusím chodit na předměty - je tedy jedno kde bydlím(třeba i mimo Lisabon), vždycky se najde někdo z Erasmu kdo vás nechá přespat, můžete hammokovat v parku Montesanto.
Nejvíc mě překvapilo, že...
učitelé neumí anglicky a občas odmítají Erasmus studenty
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít si levné ubytování a vypořádat se s jazykovou bariérou, zároveň vyjít s penězi byla výzva jelikož jsem hned první měsíc byl ošizen o deposit a nájem (kvůli neshodám, jsme byly všichni vyhozeni)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Lisboa

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page