top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lenka Hanáková

Autor(ka):

fakulta:

Lenka

Hanáková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lenka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lenka

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Lisboa

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta univerzity v Lisabonu, na kterou jsem chodila, byla nově zrekonstruovaná a moc hezká, ovšem byla na kraji Lisabonu a tedy velmi daleko. Byla jsem velmi spokojená se studijním oddělením, které mi vždy pomohlo. Zároveň spolužáci byli velmi milí a nápomocní. Webové stránky a studijní systém místní univerzity byly trochu zmatečné, pokud máte ale již zkušenosti se SIS, určitě se není čeho bát.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Neměla jsem pocit, že by se způsob studia na univerzitě v Lisabonu nějak výrazně lišil. Jediný rozdíl byla možnost vybrat si systém hodnocení - buď "continuous assessment", což znamenalo napsat seminární práci/mid-term test/připravit si nějakou prezentaci a na závěr semestr složit zkoušku a výsledná známka byla procentuální poměr těchto věcí. Nebo "final assessment", kdy byla pouze náročnější zkouška na konci semestru.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky jsem na místní univerzitě nijak nezaznamenala. Je zde ale propojení s organizacemi pro erasmáky - ESN nebo místní ELL (Erasmus Lisboa Life), které pořádají mnoho akcí. Zároveň jsem měla možnost od školy absolvovat intenzivní jazykový kurz portugalštiny, který byl 3x týdně na 2,5 hodiny po dobu 1,5 měsíce a byl placený. Po úspěšném zvládnutí mid-termu a závěrečné zkoušky jsem za něj dostala 3 kredity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Převážně jsem komunikovala v angličtině. Jazykový kurz portugalštiny mi ale určitě pomohl v porozumění základních slovíček a frází. Překvapením bylo, že i když univerzita požaduje pouze anglický jazyk, tak 98 % předmětů je pouze v portugalštině. Dá se ale s učiteli dohodnout a závěrečnou zkoušku či prezentaci nebo seminárku můžete absolvovat v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lisabon mě očaroval. Myslím si, že je to jedno z nejlepší měst na Erasmus. Zahraničních studentů je tu mnoho a město je jim velmi otevřené. Lisabon je velký a je tu opravdu mnoho věcí k vidění, o noční život tu také není nouze. Zároveň je skvělá jeho poloha (uprostřed Portugalska) a můžete tak dělat spoustu výletu na sever i jih. Velkou výhodou je také možnost koupit si velmi levné letenky z Lisabonu například na Madeiuru, Azory či Kanárské ostrovy.
Moje dvě nejoblíbenější místa v Lisabonu byly zahrada Gulbenkein, která je kousek od centra a je to skvělé místo na piknik, učení či čtení knihy, a hrad svatého Jiřího, ze kterého je krásný výhled na celý Lisabon (PS: když u vstupu ukážete potvrzení, že v Lisabonu bydlíte a jste tedy rezidentem, tak máte vstup na hrad zdarma ;).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Lisabon je nyní přibližně stejně drahý jako Praha. Některé potraviny jsou dražší, některé levnější. Nejlepší a nejlevnější věc je zde káva. Například v obchodním řetězci Pingo Doce si můžete koupit kávu a místní (nejlepší) dezert Pastel de Nata za 1 euro.
Bydlení je ale v Lisabonu trochu dražší. Klasická cena pro Erasmus studenty je přibližně 450 euro na měsíc v pokoji pro jednoho. Se samotným stipendiem tedy na Erasmu těžko vyjdeš.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jídlo ve školní jídelně bylo za velmi dobrou cenu, ovšem jeho chuť už byla trochu horší. Určitě se dá cestovat i vařit low cost v Portugalsku stejným způsobem jako v Čechách. Například jízdenky na vlak či autobus doporučuji zakoupit předem, když jsou ještě levnější. V obchodech nakupovat ve slevách (v Pingo Doce mají například i slevy jako 20 % na všechny ryby či mořské plody) a některé potraviny se vyplatí nakupovat na trzích (ale spíše na těch tradičních na okraji Lisabonu, například v Benfice).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování na koleji není v Lisabonu moc možné (minimálně ne na fakultě, kde jsem byla). Našla jsem si tedy bydlení ve studentském bytě v samostatném pokoji. Takových bytů je v Lisabonu spoustu a pokud se ti nedaří žádný najít, neboj se. Lidé ti poradí když tak na místě a každý bydlení nakonec našel :).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pokud budeš na Erasmu v Lisabonu, určitě využij možnost levného cestování, ať už po Portugalsku, nebo do jiných zemí. Po Lisabonu se levně dostaneš do hlavních turistických destinací Flix busem, zároveň z Lisabonu lítá mnoho levných letů například do Španělska, Maroka či na Azorské ostrovy, Madeiru nebo Kanárské ostrovy. V Portugalsku určitě doporučuji navštívit Porto, Óbidos a Algarve.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Převážně jsem komunikovala v angličtině. Jazykový kurz portugalštiny mi ale určitě pomohl v porozumění základních slovíček a frází. Překvapením bylo, že i když univerzita požaduje pouze anglický jazyk, tak 98 % předmětů je pouze v portugalštině. Dá se ale s učiteli dohodnout a závěrečnou zkoušku či prezentaci nebo seminárku můžete absolvovat v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lisabon je nejlepším místem na Erasmus - to ti řekne každý student, který zde byl na Erasmus. Je to nádherné místo, které nabízí spoustu možností aktivního života, cestování, nočního života, odpočinku, studentských aktivit, objevování a pohodové atmosféry. Navíc oceán je hned za rohem ;).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé pyžamo a oblečení domů - většina domů nemá topení a během listopadu až února může být doma tedy pořádná zima.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Lisboa

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page