databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Lisboa

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Černohorská

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Černohorská

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

ma_carevna

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

4.0

město

4.0

ubytování

jak lze vyjít se stipendiem

4.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Filosofická fakulta univerzity Universidade de Lisboa je součástí takzvané "Cidade universitária", je tedy obklopená dalšími fakultami, jídelnou, rektorátem, bazénem a sportovišti. Atmosféra je vždy pohodová, většinu studentů najdete posedávat a popíjet kávu ve školních barech, na zahrádkách a v parcích. Fakulta má také k dispozici obrovskou knihovnu skvěle vybavenou k učení. Samotná výuka se mi nezdála příliš náročná, učitelé se snažili vyjít erasmákům vstříc a portugalští spolužáci byli vždy ochotní s čímkoliv poradit. Nejvíce jsme si s kamarády zamilovali školní jídelnu, kde vás obědové menu vyjde na 2.75 eur a kde si pak můžete posedět na kávě. Krom toho škola také nabízí měsíční vstupy do posiloven a bazénu, vstupné zahrnuje i skupinové lekce jako je jóga, cycling nebo HIIT.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se týká výuky, je organizace semestru odlišná od našeho. Většina předmětů má jednu velkou zkoušku uprostřed semestru a jednu velkou zkoušku na konci. Dost nešťastné je, že všechny závěrečné zkoušky a eseje budou probíhat až v posledním školním týdnu, a tak se na vás najednou navalí obrovské množství požadavků. Celkově jsem se však na dané zkoušky musela učit mnohem méně, než jsem byla zvyklá z FFUK.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Škola nabízí erasmákům výhodný jazykový kurz, za nás ale bohužel probíhal kvůli covidovým opatřením online, a tak nebyl tak přínosný, jak jsem si přála. Univerzita také občas pořádá pro studenty různé kulturní akce a koncerty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vzhledem k tomu, že jsem měla dobrou úroveň portugalštiny už před příjezdem, komunikovala jsem všude portugalsky. Škola ale nabízí i předměty v angličtině a Portugalci na vás budou mluvit anglicky, jakmile poznají, že nejste rodilý mluvčí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lisabon je nádherné město. Má své klidné části, ale je známé i pro svůj rušný noční život, díky němuž je opravdu jednoduché si najít rychle plno nových přátel. Památek k navštívení je tam opravdu nekonečně mnoho, sama jsem nestihla všechno vidět. Rozhodně také doporučuju navštívit i lisabonské okolí: Cabo da Roca, Azenhas do Mar, CIntra atd..

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v LIsabonu jsou nižší než v Praze, se stipendiem je možné si vystačit, pokud budete šetřit a podaří se vám sehnat levné ubytování. Kafe a milovaný pastel de nata koupíte snadno za euro nebo euro padesát a ve školní jídelně se opravdu levně najíte. Víc zaplatíte za dopravu, určitě se vyplatí koupit si studentskou měsíční jízdenku i s metropolitní oblastí, která vám pokryje cesty vlakem i daleko za Lisabon.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě bych doporučila bydlení na kolejích, pokud takovou možnost najdete. Ušetříte tak obrovské množství peněz a navíc je to skvělý způsob, jak potkat plno nových lidí.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já sama jsem našla ubytování přes stránku Bquarto, tu ale můžu doporučit jen těm, kteří mluví portugalsky, protože není moc intuitivní a inzeráty tam najdete jen v portugalštině. Několik mých erasmus kamarádů sehnalo ubytování ve studentské rezidenci a platili tak poloviční cenu za super bydlení. Rezidence byly skvěle vybavené, často se v nich organizovaly různé oslavy a sama jsem tam strávila víc času než ve vlastním ubytování

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelsk&eacut