top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Hrušková

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Hrušková

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Lisboa

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je null z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se týče sportovišť, tak bylo vše v jednom areálu a některá sportoviště jako například plavecký bazén či atletický stadion slouží jako výcvikové středisko pro vrcholové sportovce. Celý park Jamor, který univerzita využívá je nádherné moderní místo, kam chodí sportovat všechny věkové kategorie. Vnitřní prostory lehce zaostávají za venkovními, ale svůj účel plní. Třídy a učebny jsou průměrné. Univerzitní koleje vypadají parádně. Jídelna je zařízením pěkná, chuť jídla už tolik ne.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozdíl je ve sportovních praktických předmětech, které jsou rozděleny do 2 rotací za semestr. Každá hodina je detailně popsána v informačním systému SGA, kde jsou také veškeré učební podklady, testy, výsledné známky, kontakt na vyučujícího atd. Požadavky na úspěšné splnění předmětu lze plnit postupně v průběhu semestru, ale i ve zkouškovém období. Důležitá je docházka. Přístup učitelů se lišil v závislosti na úrovni jejich anglického jazyka. Zahraniční studenti se účastní výuky společně s portugalskými, vše je v portugalštině. Občas vyučující překládá do aj, občas je nutná spolupráce s portugalci/anglickými podklady v SGA.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Existuje spousta univerzitních sportovních týmů. Dále je studentská unie, která organizuje veškeré akce - party, pouť, ples, turnaje… Je k dispozici kurz portugalského jazyka (75€), kde se 4x týdně velmi intenzivně vyučují základy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem převážně v aj, absolvovala jsem kurz portugalstiny (A1), v rámci kterého jsem zvládla základy jazyka, fráze, počty, potraviny, každodenní situace,… Univerzita nevyzaduje hlubsi znalost portugalstiny, je vsak velkou vyhodou
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lisabon je plný studentů, na vsech moznych akcích/party se dá potkat stovky lidí a skamarádit se. MHD funguje, avšak s častými zpožděními a stávkami. Je plný památek, uliček, umění, street artu, restaurací, parků, kaváren, zkrátka o zajímavá místa není nouze. Vyhlídky jsou jedny z nejlepsich mist na západ slunce/obdivování města. Doporucuji zajít na free guided tour a ucastnit se akci poradanych ESN a ELL. V okoli Lisabonu se dá také jednodusse cestovat a objevovat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Portugalsko mi prijde o neco drazsi nez CR. Stipendium 600 € mesicne je prijemny pripevek, urcite vsak nepokryje vse. Ubytovani je nejdrazzsi polozka. Ja mela pokoj za 400€/měs. Doprava je 30-40 € mesicne, jidlo je take drazsi (zvlast v restauracich).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepsi supermarket je podle mě Lidl, pak pingo doce (ma i vlastni restauraci a levnou kavarnu). Dobre je varit spolecne s nekym. Utracet min penez za alkohol a vstupy do klubu, ktere mohou byt i zdarma s ESN/ELL.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporucuji jit na kolej, pokud ji univerzita nabizi. U nas brala prednostne polske studenty, kteri zaplnili vsech 8 mist ma koleji. Doporucuji hledat s velkym predstihem. Pomuze portal Spotahome ci Uniplaces (s ESN 25% sleva). Urcite nesetrete na ubytovani. Pokoj s oknem je nutnosti. Pozor na topeni, spousta ubytovani ho nema, tak je nutny primotop ci teple obleceni/spacak.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, doporucuji jet na portugalske ostrovy Madeira a Azory. Flixbusem se da jezdit lehce po Portugalsku. ESN/ELL nabizi vylety po okoli, zejmena Spanelsko. Portugalska priroda a plaze jsou nadherne, at uz na jihu ci na severu v narodnich parcich. Urcite zkuste surfovani a vodni sporty.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem převážně v aj, absolvovala jsem kurz portugalstiny (A1), v rámci kterého jsem zvládla základy jazyka, fráze, počty, potraviny, každodenní situace,… Univerzita nevyzaduje hlubsi znalost portugalstiny, je vsak velkou vyhodou

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita ma i skvelou podporu - buddy system. Snazi se ve vsem vyjit vstric, co nejvice pobyt zprijemnit a zprostredkovat pozitivni zazitek na cely zivot. Kazdy si tu muze delat co chce - dá se naplno venovat skole, cestovat, sportovat, poznávat.. Portugalsko je srdcovka❤️

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Poprve jsem jela pouze s jednim kufrem, a to jsem pak hodne pocitovala nedostatek obleceni. Proste bych si radsi priplatila za vice zavazadel a utratila pak na miste min penez za veskerou hygienu, obleceni, doplnky atd. Clovek je pak limitovan i s dovozem suvenýrů. Vzala bych i dárky ze své země.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V Portugalsku není topení, v zimě může být opravdu zima, v létě zase člověk umírá vedrem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nektere ulice jsou v noci plné lidí, protoze jsou místí bary malé, a tak se popíjí na ulicích.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Onemocnět a shánět antibiotika, vědět kam se obrátit. Odjed z Erasmu zpět domů, se všemi se rozloučit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Lisboa

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page