top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Otrubová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Otrubová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Lisboa

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita se nacházela na místě, které mělo svá pro i proti. V okolí byl klid, za školou byl velký lesopark a z budovy byl překrásný výhled. Na druhou stranu to s sebou ale neslo i fakt, že v okolí univerzity nebyly žádné podniky a téměř všem trvala cest ado školy nejméně 40 minut, protože do školy jezdily pouze autobusy, které jsou v Portugalsku poměrně nespolehlivé. Nicméně, do školy jsem téměř nejezdila (jen na testy a prezentace), takže ve výsledku to vůbec nevadilo. Prostředí to bylo moc příjemné.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na mé univerzitě nebyly žádné hodiny v angličtině. Přednášky byly pouze v portugalštině a většina materiálů také, takže my, kdo jsme neuměli portugalsky, jsme na přednášky nechodili a vše bylo o samostudiu. Učitelé tam hodně používají Moodle, což bylo fajn. Všichni tam pravidelně nahrávali materiály, důležité termíny a informace. Z materiálů se mi dobře učilo, takže se vše dalo zvládnout i bez prezenční účasti ve škole.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Lisabonu bylo hodně aktivní ESN, já se ale nezapojovala. Kamarády jsem potkala tak nějak sama i bez pomoci spolků atd.. Moji spolubydlící si ale ESN moc chválili, tak to záleží na každém. Z volnočasových aktivit tam byl třeba hodně bouřlivý welcome week, ale jinak jsem se o tyto akce moc nezajímala, takže upřímně moc nevím.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všude jen anglicky. Univerzita žádné požadavky nemá, jenom pokud neumíte portugalsky, nemá cenu se účastnit přednášek, ale budete mít pouze samostudium. Většina učitelů uměla anglicky tak středně, takže v angličtině nikdo neučí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lisabon je taková Praha, ale o hodně pomalejší, kopcovitější, trochu barevnější a 15 minut vzdálená od oceánu. Město se mi moc líbilo a protože je poměrně malé, hodně rychle jsem se všude zorientovala a zjistila jsem, co kde je. Památek i hezkých a zajímavých míst je tam hodně, ale na to bych doporučila třeba knížku "Dva měsíce v Lisabonu" od Adama Gebriana. Ta je moc super :).
Nejvíc času jsem trávila na procházkách po městě, na józe a taky v kavárnách, kterých tam je nespočet. Město je hrozně přátelské a cítila jsem tam moc dobře.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud bych necestovala a nežila žádný společenský život, asi by mi stipendium pokrylo všechny základní výdaje (ubytování, strava, MHD). Nicméně pokud chcete občas někam vyjet, zajít s kamarádama na jídlo, zkusit surf a prostě tak nějak žít, určitě peníze nestačí. V Lisabonu není draho, je to srovnatelné s Prahou, možná o maličko levnější. Určitě je potřeba mít něco našetřeno, ale není to žádná hrůza.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit jde hlavně tak, že si najdete včas ubytování. Když hledáte ubytování včas, bude hezčí, lepší, levnější a můžete ušetřit desítky eur. Jinak jde šetřit asi stejně, jako když jste doma. Plánovat si jídlo, neplýtvat, srovnat si prority a prostě utrácet za to, co pro vás má smysl.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje tam moc nefungují. Ubytování jsem si hledala v na přelomu dubna/května a už to bylo jen tak tak. Měla jsem byt, který byl poměrně daleko od centra, byl ale celkem fajn a měsíční nájem stál 415 eur, což bylo jedno z těch levnějších ubytování. Nejlepší byt měla kamarádka, která ho hledala už v únoru a bydlela za 370 eur v centru v krásném bytě, měla velký pokoj s balkonem a topením a neměla téměř žádné problémy. Ubytování jsem hledala přes UniPlaces, to bych asi doporučila, přestože to má taky svoje mouchy, nicméně pořád je to podle mě spolehlivější, než třeba facebook plný podvodníků.
Problém je pak hlavně v zimě. Portugalci nemají centrální topení, takže v bytech je většinou nonstop okolo 12 stupňů a pak tam začíná růst plíseň. Doporučuju si teda prověřit, jestli si budete moct zatopit a jestli za to pak budete muset něco doplácet. Jinak je to fakt hrůza, když se nemůžete nikde ohřát.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Lisabonu je hodně drahé MHD, na měsíc stojí studentský kupón asi 30 eur. Zařídit si ho stojí krev, pot a slzy, nicméně pak je fajn, že platí i na hodně velké území mimo Lisabon, takže můžete hodně cestovat a fakt toho využít. Na tenhle kupon se dá dojet třeba do Ericeiry, na Caparicu, do Sintry... Prostě všude, kde to fakt stojí za to.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všude jen anglicky. Univerzita žádné požadavky nemá, jenom pokud neumíte portugalsky, nemá cenu se účastnit přednášek, ale budete mít pouze samostudium. Většina učitelů uměla anglicky tak středně, takže v angličtině nikdo neučí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to nádherné město s úžasnou atmosférou. Je tam teplo, takže je to podle mě ideální místo, kde trávit jaro nebo podzim, prostě takový ty měsíce, který jsou v Česku šedivý a upršený. Pokud nemáte problém se samostudiem, je fajn i univerzita. Dostanete spoustu zajímavých materiálů a budete si moct organizovat čas podle sebe, což je vlastně moc fajn.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé tlusté mikiny a termoprádlo na doma, až bude v zimě v bytě 12 stupňů.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Když mi ostatní říkali, že v zimě je v bytě zima, tak je to fakt hrozná zima. Že 12 stupňů uvnitř je fakt hodně málo. Určitě hledejte ubytování co nejdřív to půjde.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Se dá Erasmus přežít a užít bez problému, i když jste ve vztahu. Pokud jste šťastně zadaní, určitě bych doporučila jet na Erasmus společně s partnerem. Uštříte peníze, budete víc cestovat a bude to prostě moc fajn. Erasmus neni jen pro nezadaný.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Přežít období, kdy byla zima, v bytě a pokoji byla všude na zdech plíseň a nemohla jsem se zahřát.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Lisboa

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page