top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Nedbal

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Nedbal

Lékařská fakulta Plzeň

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Lékařská fakulta Plzeň

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Eastern Finland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 1 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na University of Eastern Finland je jiný vesmír, chvílemi jsem si připadal jako Alenka v říši divů. Klade se velký důraz na "student well-being" a fakulta vám nabízí všechno co ke studiu potřebujete. Během semestru jsem nepociťoval ani poloviční stres jaký zažívám během studia v ČR. Předměty začínají různě během semestru a stejně tak nezávisle na sobě i končí. Zkoušky proto skládáte rozloženě během semestru a studenti nezažívají to na co jsme zvyklí v ČR, kdy na konci semestru se stuent zavře na dva měsíce na pokoji a světlo vidí jen když jde vynést koš s odpadky. Nemusíte se bát nikoho zeptat, všichni se mi snažili vyjít vstříc. Očekává se aktivní přístup a je na vaší zodpovědnosti chtít se vzdělávat. Razí se názor, že se učíte pro sebe a ne pro získání zápočtu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vyučující jsou oslovováni křestním jménem a celkově panuje velmi odlehčená atmosféra.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Úroveň studentského života je nesrovnatelná s tím, na co jsem zvyklý. Nekončící možnosti sportovního vyžití, Menzy s širokou nabídkou jídla, neomezeným nožstvím a levnější než v ČR. Občas je náročné vyučující dostihnout, ale vždy byli velmi ochotní a nápomocní.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium a názvy předmětů byly uvedeny v angličtině, ale na místě se ukázalo, že přednášky jsou pro studenty stomatologie pouze ve finštině. Praktická výuka byla obecně překládána do angličtiny, někdy více někdy méně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kuopio, ač dle wikipedie má přes 100 tisíc obyvatel, je opravdu malé a limitované co se možností týče. Je v něm draho jako v celém Finsku ale na rozdíl od krásných Helsinek není v Kuopiu krom jezer malebného takřka nic. V podstatě celý můj pobyt se točil okolo univerzity a kampusu, který toho nabízí spoustu, ale možnosti města samotného lze vyčerpat během měsíce. Jinak ale je Kupio snadné pro život. Všechno funguje jak má, město je čisté, obvykle se s místními domluvíte anglicky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem 600euro lze vyjít v rámci ubytování, stravy a MHD, ale pokud si chce člověk erasmus užít a cestovat i mimo Kuopio, tak pro představu týdenní zájezd s ESN vyjde studenta rámcově na 500euro.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V Kuopiu je několik poměrně dobře zásobených Second-handů. Nejsnažší je nakupovat v Lidlu, kde přeci jen nějaká část sortimentu je stejná.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování bylo v podstatě vyřešeno za mě skrze společnost Kuopas. Kolej Kuntokuja je 5 min pěšky od kampusu, Katiska je poněkud z ruky, ale z hlediska společenského života nabízí obrovskou komunitu exchange studentů a možnosti společenského života. Sauna je na koleji Kuntokuja zdarma k dispozici jednou týdně. Bude vám nabídnut Survival-package, což je krabice s nutnými věcmi jako pánev, příbory apod. Většinu ceny tvoří vratná záloha.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ač jsem odpůrce hromadných cestovek, tak doporučuji se zúčastnit nabízených zájezdů od společnosti Timetravels. Může to působit draze ale je to v podstatě nejlevnější způsob jak se do Laponska a na Lofoty podívat. Pokaždé byly dobře zorganizované a nabízený program stál za to.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium a názvy předmětů byly uvedeny v angličtině, ale na místě se ukázalo, že přednášky jsou pro studenty stomatologie pouze ve finštině. Praktická výuka byla obecně překládána do angličtiny, někdy více někdy méně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud se chcete jako budoucí zubař někam posunout, tak semestr na tamní univerzitě mi dal zejména po praktické stránce víc než rok v ČR. Do školství se tu investují nemalé paníze a tréninkové vybavení na simulačním oddělení je skvěle vybavené, vyzkoušíte si práci i s dražšími materiály a bylo mi umožněno si chodit trénovat "vrtání" a endodoncii ve volném čase.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pokud máte kladný vztah ke konzumaci alkoholu, tak dovozem z ČR lze hodně ušetřit.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Od začátku až do konce pobytu jsem byl neustále šokován při nákupu potravin. Než něco koupíte, nechte si přeložit google-translate složení. zákusek z listového těsta může být plněn hořčicí, čokoláda mentolem a makara je možná v překladu párek, ale nenechte se nachytat.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zůstat sociálně aktivní po celou dobu pobytu. Jsem extrovert ale přesto po všech věcech co se na vás zpočátku valí oceníte chíli pro sebe. Navíc, ač třeba angličtinu ovládáte na dobré úrovni, nemusí touto úrovní disponovat i vaše okolí. Některří zahraniční studenti (zejména z několika konkrétních států) vám nebudou rozumět a stejně tak vy si brzy uvědomíte, jak konverzace vyžaduje maximální soustředění a po pár hodinách chcete jít už jenom do postele.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Eastern Finland

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page