top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michala Chudobová

Autor(ka):

fakulta:

Michala

Chudobová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michala je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michala

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Eastern Finland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michala hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zázemí pro studenty bylo nesrovnatelné s tím, co máme u nás na univerzitě. Studentské restaurace byly skvělé, studijní prostory byly veřejně dostupné téměř všude. Vše bylo v jednom kampusu, což šetřilo spoustu času. Vybavení bylo nové a všechno vždy fungovalo, jak má. K dispozici bylo spoustu místností s hudebními nástroji, což pro můj obor je velmi důležité. U nás na fakultě v Praze toto vůbec není. Knihovna/studovna byla mnohem větší, než jako máme my, počítačů bylo k dispozici mnohem více. Vše se celkově zdálo na mnohem vyšší úrovni. Školství je ve Finsku velmi váženým oborem a to se odráží i v pohledu veřejnosti. Na obor Učitelství pro 1. stupeň je přijímáno 5-10% uchazečů, jedná se tedy o velmi prestižní obor.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka probíhá v blocích, není to tedy tak, že všechny předměty trvají od začátku do konce semestru. Studium je mnohem odbornější, což souvisí s přístupem ke studovanému oboru. Učitelé hodně uplatňují samostudium a práci ve skupinách. Systém (u nás sis) je mnohem přehlednější a funkčnější.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita příliš aktivit pro studenty nepořádá, od toho tu fungují organizace ESN a ISYY, které s univerzitou spolupracují. Dělají rpo studenty různé akce, jako například mezinárodní večeři, kam každý přinese typické jídlo ze své země. Univerzita nabízí kurz Survival Finnish. Dalé je zde možnost si zapsat předmět Cultural Heritage and Craft Education, během kterého navštívíte muzea kulturní místa.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině. Angličtina je na velmi vysoké úrovni, což mi ze začátku dělalo problém. Anglicky zde umí všichni velmi dobře a to i senioři, není tedy problém se domluvit.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Joensuu je menší město, což mně osobně vyhovovalo. V zimě byla možnost výletů trochu složitější a to především kvůli tmě. Na jaře byla krásné procházky k jezeru a do lesa. Oceňuji možnosti venkovního grilování a to i v zimě. Studentský život je zde jiný než Praze, pokud se chcete jít večer někam bavit do centra (ubytování většinou bývá od centra 3-4 km), musíte mít kolo a nebo být připraveni na dlouhou cestu v zimě, noční autobusy zde nejezdí. Město bych celkově charakterizovala jako univerzitní, tedy přizpůsobené univerzitě a množství studentů. Ale samozřejmě je nutno podotknout, že je zde velmi draho. Například alkohol je velmi drahý a v restauraci hlavně. Doporučuji navštívit Botanii - botanickou zahradu. V zimě je zde otevřená pouze vnitřní expozice ale venku je výstava ledových soch. Město na severo-východě Finska, je třeba tedy nepodcenit zimu a připravit se i na -27 stupňů. Pohled na zmrzlou krajinu je sice nádherný, ale venku se v této zimě moc vydržet nedá :). Celkově hodnotím město a zázemí velmi kladně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko je drahé. Životní úroveň je zde mnohem vyšší, což souvisí i s platy. Celkově bych řekla, že mi stipendium pokrylo tak 70% výdajů (nepočítám do toho výlety a tak dále). Stipendium stěží pokryje základní životní potřeby jako je ubytování a jídlo. Ubytovaní (a to jedno z nejlevnějších) stojí 300 euro za měsíc s tím, že je od univerzity 3-4 km daleko, což je možné řešit zakoupením kola, užívání autobusů (které jsou ale velmi drahé), nebo dlouhými procházky.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si koupit kolo. Ušetří čas i peníze. Dobré je také chodit nakupovat po osmé/deváté hodině, kdy jsou v supermarketech velké slevy. Na výlety (například do Laponska) se vyplatí půjčit auto ve více lidech - ano opravdu je to levnější než vlaky a autobusy. Finance jsem zvládla, ale řekla bych, že jenom díky tomu, že jsem měla našetřené své peníze.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem studentské ubytovaní od společnosti Joensuun Eli v ulici Suvikatu. Koleje takové, jako známe v Česku zde neexistují. Není možné mít s někým sdílený pokoj. Vybrala jsem si nejvýhodnější variantu (cca 3 km od centra), tedy byt se třemi samostatnými pokoji a společnou kuchyní a koupelnou. Byt si můžete od společnosti pronajmout vybavený, či úplně bez vybavení. S vybavením znamená: postel, stůl, židle, skříň. V kuchyni je pouze lednice a sporák, jiné vybavení zde není a je potřeba ho dokoupit. V budově je každou středu veřejná sauna zdarma, funguje zde prádelna a je tu možnost uložení kola.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Finsko je dost velké, takže cestování do jiných států by se hodně prodražilo. Byla jsem s přáteli v Laponsku (severní části Finska) a na jeden den jsme se byli podívat v Norsku. Pro cestu do Laponska je možné využít výlet se studentskou organizací nebo se vydat po vlastní ose a půjčit si auta, což jsem využila já. Za sebe bych tuto variantu doporučila. Nevyjde dráž a máte pak více možností kam se podívat, kde zastavit atd.. Krásné je také prostředí Savonlinny. Je zde spoustu jezer a velká pevnost Olavinlinna. V létě/na jaře se dá tato oblast projet na kole.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině. Angličtina je na velmi vysoké úrovni, což mi ze začátku dělalo problém. Anglicky zde umí všichni velmi dobře a to i senioři, není tedy problém se domluvit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vybavení univerzity je skvělé. Zázemí pro studenty, nesrovnatelné s Českem. Studentský život je jiný a stojí za vyzkoušení. Hodně času budete trávit venku. Každý chce jet do Španělska, Itálie.. Teplo všichni známe, ale země jako je Finsko, je něco úplně jiného.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Dobré boty (sněhule), termo oblečení, teplou bundu a kalhoty. Spacák byl pro mě záchranou! I když si byt pronajmete vybavený, peřiny k dispozici nejsou a po příjezdu je byt opravdu vymrzlý a nám trvalo několik dní ho vytopit alespoň na 17 stupňů.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že brát si šaty je téměř zbytečné :D. Teplo jako takové tam opravdu lze zažít velmi těžko.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že se mi opravdu nebude chtít zpátky a že si Finsko zamiluju tolik, že se tam brzy vrátím.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vysoká úroveň angličtiny a smíření se s tím, že ježdění na kole a chůze pěšky je na denním pořádku a to i když je hodně pod nulou.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Eastern Finland

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page