top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Rybová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Rybová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

barbora_rybova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Eastern Finland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderně zařízená a moderně vypadající univerzita hned u jezera. S krásnými školními jídelnami a skvělým zázemím pro studenty. Je zde spoustu prostorů pro učení nebo odpočívání. Součástí školy je i knihovna, kde se většina studentů chodí učit. Kromě prostor pro učení, je zde i tělocvična a posilovna, kde probíhá řada skupinových lekcí nebo si člověk může rezervovat tělocvičnu a půjčit si sportovní náčiní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na UEF je poměrně dost odlišností od UK. Předměty neprobíhají jako na UK, že se před semestrem zapíše předmět a například každé úterý se chodí na přednášky a každé středy na cvičení celý zimák... Tady má každý předmět svůj individuální časový plán a probíhá, dalo by se říct, blokově. Některé předměty trvají déle po celý semestr nebo přesahují oba semestry, některé předměty trvají jen 2 týdny apod. Zároveň styl výuky a zakončení předmětu se taky liší předmět od předmětu. Nejsou zde zkouškové období. Hodně předmětů probíhá online v moodlu, kde je zadáno spoustu malých úkolů a často si každý v průběhu výuky hodnotí, co všechno se naučil, co mu bylo nejasné a jak by to ve svém životě prakticky využil. Neexistují zde ústní zkoušky (možná velmi výjimečně), spíše písemné a ty buď mohou být online nebo prezenčně a většinou je povoleno používat u toho literaturu. Spousta předmětů vyžaduje psaní různých esejí, seminárek, protokolů, dělání projektů a spoustu skupinových prací, prezentací... To většinou bývá jako podmínka pro splnění předmětu a taky jeho zakončení. Moc jsem se nesetkala s dlouhými odbornými přednáškami, většinu látky se člověk učí sám z poskytnutých zdrojů od učitele nebo odborných článků/knih/videí, co mu jsou taktéž doporučeny. Hodně se dbá na rozvoj kritického a praktického myšlení. Co mi tak zde učitelé říkali, naučit se něco nazpaměť je jen úplně první a občas i zbytečná fáze. Naopak je důležité umět naučené informace dále aplikovat, spojovat si souvislosti a vytvářet z nich nové nápady a vědecké výstupy - k tomu se tady směřuje. Je to ze začátku těžké, člověk je trochu zvyklý z českého školství být hodně vedený učiteli nebo ani moc netušit, proč se něco učí a co je dáno, to se učí atd. Tady je to jenom na něj, jak si vše naplánuje a jak moc ho daná látka baví a jak do hloubky se o to chce zajímat. Také, že neexistuje jen jedna interpretace dané látky, ale je zde několik přístupů a umožňuje studentovi vytvořit si svůj vlastní názor. Není zde tak velký stres jako v Česku mi přišlo, kdy se člověk zoufale učí, aby vůbec prošel a vše stihnul a to nemluvě o zkouškovém období. Přišlo mi, že tady není tak těžké předměty splnit, učitelé jsou velmi přátelští a hodní. Požadavky jsou většinou jen menší časté deadliny, projekty (jak jsem zmínila výše...), které nevyžadují tak hodně úsilí, ale dají vám čas a prostor vše stihnout a ještě se u toho pozastavit a odnést si z toho spoustu znalostí. Každopádně je to dost jiný systém a rozhodně tě to bude ze začátku štvát a nebudeš vědět, co máš dělat nebo jak si všechny ty věci a malé deadliny sám naplánovat. Tím, jak každý týden vlastně vypadá úplně jinak, tak je důležité se zaměřovat na aktuální úkoly a dělat si menší cíle a plánovat týden po týdnu. Alespoň tohle pomohlo mně.

Škola se mi líbila, hlavně zázemí pro studenty jako je knihovna a různá místečka, kde se dalo učit nebo odpočívat. Školní jídelna, kavárna. I přednáškové místnosti a moderní laborky se mi taktéž líbily.

Co se týče přístupu učitelů a administrativy. Co mi tak povídali finští kamarádi a co jsem za svůj pobyt ve Finsku vypozorovala, neexistuje zde hierarchie. Všichni si jsou rovní, to znamená, že učitele se nemusí oslovovat tituly, normálně stačí říct učitelce "Hei Noora" a nechat si poradit naprosto s čímkoliv. Že nestíháš, něco nechápeš, potřebuješ více času... a oni ti s lidskostí pomůžou. Není zde skoro žádné papírování a kurzy se zapisují něco jako v SISu (=Peppi). Po příjezdu tě ale čekají meetingy, kde ti bude vysvětleno kde a jak tohle všechno udělat. Žádný stres a hlavně se nebát ptát.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ve Finsku mají všechny univerzity studentské spolky. Tyto spolky jsou většinou založené studenty daných oborů, mají své logo a jejich členové i svůj "overalls", který vypadá na první pohled dost neatraktivně, ale studenti ho nosí na různé akce, na party apod, což je dost komické. Každý spolek má svojí barvu overalu a na něj si našívá nášivky, které během svého studia získá za různé akce nebo si koupí, které se mu líbí, vezme si někde zadarmo... Podle toho se dá poznat, co student studuje, kde všude byl apod. Pro erasmáky je zde Erasmus Social Network (ESN) organizace, která pořádá různé akce pro zahraniční studenty. Všechny akce, které se pořádají se dají najít/zakoupit v mobilní aplikaci "Kide". Je zde i Student Union, kde rozhodně doporučuju zakoupit členství, protože právě díky tomu člověk měl různé výhody, slevy a možnosti účastnit se akcí, půjčovat si například lední brusle apod. Jako student se můžete prokázat v aplikaci "Frank" s růžovým logem a zde i najít různé slevy. Potom aplikace "Tuudo", která ti ukazuje jaké předměty a kde zrovna budeš mít (je tam malička univerzity), můžeš zde najít menu školních jídelen a také se prokazovat jako student. Zároveň je zde sporotvní klub "Sykettä", když si tady zakoupíš členství (není to tak drahý), tak můžeš chodit na libovolné zajímavé skupinové lekce od posilování, jógu, tance, pump až po twerk, nebo jen do fitka, kurz posilování, rezervovat si sportovní hřiště s kámošema atd...

Celkově mi přišlo, že se v Kuopiu toho dělo poměrně dost. Například se dalo chodit zadarmo na různá představení artistického kina (Kino Kuvakkuko), jednou jsem i byla zadarmo na orchestrálním koncertu filmové hudby, škola taktéž často pořádá různé akce, (trip to Ikea, coffee & friends...) Co se týče volitelných předmětů, dá se zapsat například kurz Finština 1A, je to online samostudium, kde se naučíte úplné základy finštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, zdravila a děkovala ve finštině. Všichni tu mluví anglicky a jazykové požadavky nejsou kladeny. Jen, aby se člověk nějak domluvil a věděl, co se po něm chce. Rozhodně se nemusí bát dělat chyby, hlavně aby se nějak domluvil.

Kultura: Ve Finsku je poměrně dost kulturních odlišností. Finové jsou na první pohled uzavřený, chladný a neprojevují na sobě žádné emoce. Je naprosto běžné se s někým bavit bez toho aniž by kdokoliv projevil jakýkoliv výraz na obličeji. Nejsou zde tak běžné "small talks", tzn. že když se někoho zeptáte jak se má, odpoví vám upřímně nebo se diví, proč se jich ptáte na tak osobní otázku, když se tolik neznáte. Cení se zde ticho, takže člověk nemusí za každou cenu něco říkat, jen aby to "trapné" ticho nebylo. Naopak je žádoucí prostě jen v tichosti existovat. Pamatuju si, že když jsem přišla na návštěvu k finským kamarádkám, tak po mém příchodu jsme v klidu jen seděly, poslouchaly hudbu a vůbec nikdo nic neříkal a tak jsme chillovali. Zároveň mi přijde, že jsou Finové dost random a dělají blbosti a nikdo nikoho za nic nehodnotí (např jsme šli hrát badminton a pak jsme jen tak tančili s badmintonovýma košíčkama na hlavě, jako by to byla úplně normální věc a u toho naprosto sériozní výraz, na party si lidi třeba tančí sami divno tance a zase úplně v klidu bez jakéhokoliv odsuzování, potkání ve výtahu pána v županu, který zrovna vyšel ze sauny a opět úplně seriózní výraz..., je toho hodně co bych mohla ještě vyprávět). Celkově mi Finsko přijde super v tom, že každý může být sám sebou a projevovat se bez toho, aniž by byl druhými odsuzován. Pak je zde velké téma - sauna. V Česku mi přijde, že je sauna vnímaná spíše jako takové wellness, kdežto ve Finsku je to součást jejich kultury. Lidé tu jsou více otevření, povídají si, chodí s pivkem a prohřívají se za chladné zimy. Chodí tam už jako batolata a je zde více saun, než má Finsko vůbec obyvatel. Sauny bývají rozdělené na ženy a muže a chodí se do nich nahý, což je taky trochu odlišné, protože se vůbec nestydí a nahota je pro ně naprosto přirozená. Nikdo nikoho nehodnotí nebo neočumuje, každý si tam sedí/leží jak chce naprosto uvolněně. Do společných saun ale musíte v plavkách. Mají i sauny roztápěné ohněm, smoke sauna, kam když jdete tak pak voníte jak po táboráku. Oni tuhle vůni milují! Dokonce si můžete koupit bonbóny, co chutnají jak táborák nebo si koupit šampon, který voní jak táborák ("terva"). Odlišností a zajímavostí je hodně.

Co se týče finštiny, tak jsem se naučila nějaké základy, pozdravy, počítat... a mám ji hodně naposlouchanou, ale nedokázala bych moc konverzovat. Každopádně ve Finsku skoro každý mluví anglicky. V angličtině jsem se posunula, hlavně co se týče mluvy a psaní.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kuopio je poklidné město, které má cca 110 000 obyvatel. Je zde hodně přírody, lesů a hlavně ho obklopují jezera (Kallavesi), kde se dá v zimě bruslit. Příroda byla pro mě největší výhodou, protože jsem mohla chodit na procházky a prostě být obklopená lesem a jezery. Na druhou stranu město zase tak pěkné nebylo co se týče architektury nebo roztomilých míst, je hodně "car-centered" a je zde hodně velkých silnic.

V centru se dají navštívit muzea, chodit do kina, do Espresso House, je zde taky dost barů. Určitě stojí za to navštívit Puijo Tower, kde je krásný výhled na celé Kuopio a kavárna. Moje nejoblíbenější místo byl plavecký bazén (Kuntolaakson uimahalli), kde kromě velkého bazénu na plavání, skokanských můstků, vířivky, teplého bazénu s masážními prvky a televize, kde se předcvičovalo, byly i sauny rozdělené pro ženy a muže u šaten. Vstup pro studenty byl pouhých 4,50 euro a časově neomezené! Potom obchoďák Matkus (Ikea, klasické obchody s oblečením) a Sokos, kde člověk mohl pobýt. Jinak UEF má knihovnu, kde spoustu studentů, včetně mě, trávilo hodně času učením. Další oblíbené místo je "Kuopion Saana", tam se dá na internetu zarezervovat vstup, mají tam pár saun, bazén venku s výhledem na jezero a les a možnost vykoupat se v jezeru po sauně (v zimě zážitek - koupání v díře zamrzlého jezera). Další oblíbené místo, u Helsinek, je Cafe Kuusijärvi, kde mají sauny a je to prostě hodně finský zážitek. Mají tam i tradiční kouřové sauny.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko překvapivě není tak strašně drahé, jako jiné severské nebo západní země. Přišlo mi, že se to stupňovalo od východu. Nejlevnější Finsko, trochu dražší Švédsko, šíleně drahé Norsko, Dánsko a extrém Island. Ve Finsku je strašně moc studentských výhod a sleviček. Například obědy pro vysokoškolské studenty stojí po celém Finsku: masové 2,95 euro a bezmasé 1,87 euro. Na zakládkách a středních školách mají děti obědy úplně zadarmo!
Jídlo je formou bufetu, kde si člověk může nabrat kolik chce (ve Finsku se děti už od malička učí ve školách nabírat přesně tolik jídla, kolik sní, aby se nevyhazovalo). Školní jídelny se dají najít na téhle stránce www.compass-group.fi a pak jít kdekoliv ve Finsku se najíst, stačí se prokázat jako student pro získaní slevy a všude je stejný systém - bufet, kde si každý nabere kolik sní.
Polovinu stipendia mi určitě pokrylo ubytování a pak zbylo trochu na jídlo a jiné útraty. Co se týče jezení v restauracích, kavárničky nebo alkohol, tak to je v porovnání s Českem šíleně drahé. Měla jsem sebou našetřené peníze a rodiče mi také něco trochu posílali. Ale možná, kdyby se člověk hodně uskromnil, necestoval jako já, nekupoval si blbůstky a maso, tak by se to dalo asi zvládnout jen se stipendiem. Kartička na autobusy v Kuopiu stojí na měsíc pro studenta 40,50 euro. Útraty také zaleží na tom, jaké ubytovaní si zařídíš. Já bydlela v tom úplně nejlevnějším (Katiska za 287,02 euro na měsíc se vším všudy, vlastní pokoj + sdílená koupelna, kuchyň s dalšími 2 lidmi)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
- Chodit na obědy do školní jídelny! Jídelna je otevřená i v sobotu.
- Potraviny nenakupovat v K-marketu (je to nejdražší obchod s potravinami)
- Potraviny naopak nakupovat v Lidlu (doporučuju Lidl Inkilänmäki, ten druhý je špatně zásobovaný) nebo v Prismě nebo v S-marketu
- Nepít alkohol nebo si ho přivést z Česka
- Vařit si
- Normal je cute obchod s poměrně nízkými cenami. Funguje něco jako Tiger, ale mají tam kosmetiku
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ve Finsku fungují ubytovací společnosti pro studenty a vždy končí na něco jako "As". V Kuopiu to je společnost Kuopas (www.kuopas.fi), zde si můžeš vybrat jakékoliv ubytovaní, které se ti líbí. Nejvíce zahraničních studentů bydlí v Kuntokuja nebo Katiska, zároveň je to myslím i nejlevější. Já bydlela v Katiska ve sdíleném apartmánu pro celkově 3 lidi. Sdílené pokoje snad vůbec v Kuopas neexistují, každý má vlastní pokoj. Ubytovaní bylo trochu starší, ale všechno bylo funkční a člověk s mohl vždy na někoho obrátit, když nastal nějaký problém. Jediné co, tak tam bydleli hlavně teda ti zahraniční studenti, kteří byli někdy dost hluční a to mi trochu vadilo, ale to vždy záleží na lidech a na tom, komu co vyhovuje.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Za svůj pobyt jsem navštívila celkem dost míst. Byla jsem v Helsinkách, v Dánsku, Švédsku, Norsku na Lofotech a v Tromsø a v Laponsku. Líbilo se mi všechno! Jen mě mrzí, že jsem nenavštívila vícero míst v samotném Finsku, např více jejich národních parků (www.nationalparks.fi).

Doporučuju si zakoupit členství v ESN KISA v Kuopiu (budete na to mít meeting, kde vám řeknou co a jak) a na stránkách www.timetravels.com si pak vybrat nějaký zájezd. Co se týče financí, přišlo mi to hodně výhodné v porovnání, kdyby si člověk musel vše zařídit sám. Byla jsem s ESN v Laponsku a na Lofotech a bylo to opravdu skvělé a nabité spousty zážitků. Například jsem jela na saních tažených Husky, viděla sobíky a Santa Clause a byla na jedním z nejhezčích míst na planetě - na Lofotech. Co se týče cestování po samotném Finsku, tak zde dobře fungují vlaky (www.vr.fi) a autobusy (www.onnibus.com). Na severu je to poměrně složitější, tam vážně vůbec nic není. A Finsko je obrovské! Takže svoje výlety je potřeba dobře naplánovat i s přespáním.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, zdravila a děkovala ve finštině. Všichni tu mluví anglicky a jazykové požadavky nejsou kladeny. Jen, aby se člověk nějak domluvil a věděl, co se po něm chce. Rozhodně se nemusí bát dělat chyby, hlavně aby se nějak domluvil.

Kultura: Ve Finsku je poměrně dost kulturních odlišností. Finové jsou na první pohled uzavřený, chladný a neprojevují na sobě žádné emoce. Je naprosto běžné se s někým bavit bez toho aniž by kdokoliv projevil jakýkoliv výraz na obličeji. Nejsou zde tak běžné "small talks", tzn. že když se někoho zeptáte jak se má, odpoví vám upřímně nebo se diví, proč se jich ptáte na tak osobní otázku, když se tolik neznáte. Cení se zde ticho, takže člověk nemusí za každou cenu něco říkat, jen aby to "trapné" ticho nebylo. Naopak je žádoucí prostě jen v tichosti existovat. Pamatuju si, že když jsem přišla na návštěvu k finským kamarádkám, tak po mém příchodu jsme v klidu jen seděly, poslouchaly hudbu a vůbec nikdo nic neříkal a tak jsme chillovali. Zároveň mi přijde, že jsou Finové dost random a dělají blbosti a nikdo nikoho za nic nehodnotí (např jsme šli hrát badminton a pak jsme jen tak tančili s badmintonovýma košíčkama na hlavě, jako by to byla úplně normální věc a u toho naprosto sériozní výraz, na party si lidi třeba tančí sami divno tance a zase úplně v klidu bez jakéhokoliv odsuzování, potkání ve výtahu pána v županu, který zrovna vyšel ze sauny a opět úplně seriózní výraz..., je toho hodně co bych mohla ještě vyprávět). Celkově mi Finsko přijde super v tom, že každý může být sám sebou a projevovat se bez toho, aniž by byl druhými odsuzován. Pak je zde velké téma - sauna. V Česku mi přijde, že je sauna vnímaná spíše jako takové wellness, kdežto ve Finsku je to součást jejich kultury. Lidé tu jsou více otevření, povídají si, chodí s pivkem a prohřívají se za chladné zimy. Chodí tam už jako batolata a je zde více saun, než má Finsko vůbec obyvatel. Sauny bývají rozdělené na ženy a muže a chodí se do nich nahý, což je taky trochu odlišné, protože se vůbec nestydí a nahota je pro ně naprosto přirozená. Nikdo nikoho nehodnotí nebo neočumuje, každý si tam sedí/leží jak chce naprosto uvolněně. Do společných saun ale musíte v plavkách. Mají i sauny roztápěné ohněm, smoke sauna, kam když jdete tak pak voníte jak po táboráku. Oni tuhle vůni milují! Dokonce si můžete koupit bonbóny, co chutnají jak táborák nebo si koupit šampon, který voní jak táborák ("terva"). Odlišností a zajímavostí je hodně.

Co se týče finštiny, tak jsem se naučila nějaké základy, pozdravy, počítat... a mám ji hodně naposlouchanou, ale nedokázala bych moc konverzovat. Každopádně ve Finsku skoro každý mluví anglicky. V angličtině jsem se posunula, hlavně co se týče mluvy a psaní.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že výjezd kamkoliv je zkušenost, ať už špatná nebo dobrá... na tom nezáleží rozhodně člověka posune v životě dál. Kuopio bych doporučila lidem, kteří mají raději menší města obklopená přírodou a mají rádi svůj klid. Ale je to vhodné vlastně i pro lidi, kteří mají raději sociálnější nebo dobrodružnější život. Protože možností co se týče aktivit je zde spousta. Univerzita je super v tom, že učitelé a celková atmosféra je super. Troufnu si říct, že je to škola na úrovni, která má i hodně zajímavých výzkumů. A líbí se mi i spoustu možností pro studenty, ať už to jsou ty studentské spolky, různé workshopy, kariérní dny apod.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé funkční oblečení! Nestačí funkční prádlo z polyesteru, na kvalitě a materiálu vážně záleží. Doporučuju si nastudovat, jak se obléct do zimy, rozhodně to nepodceňovat, je to celkem věda. Sami Finové si na kvalitní oblíkání dají záležet a vážně je každému úplně jedno, jak vypadáte. Když je venku -30 stupňů, tak opravdu nechcete umrznout. Já sama i přesto, že v Česku máme také zimu... jsem věci malinko podcenila a třeba v punčocháčích pod kalhotami mi prostě byla zima. Pak jsem se bavila s finskou kamarádkou, která na mě koukala jak na blázna a zaškolila mě xd.
Můj tip je přivést si podvlíkačky z merino vlny, která je extrémně teplá a zároveň prodyšná. Čepice je samozřejmostí (fakt důležitá věc), rukavice, šála... Termo kalhoty... všimla jsem si, že se Finové ve škole převlíkali, do školy přijeli v oteplovacích kalhotách a ve škole pak byli třeba jen v podvlíkačkách. Určitě je důležité vrstvit než mít třeba jen jednu obrovskou bundu. A pak skoro všichni Finové nosili domácí pletené ponožky z vlny přes normální ponožky. Ty vlněné jsou prostě nejteplejší.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je úplně jedno, jak mluvíte v cizím jazyku, jestli děláte chyby nebo nevíte, jak zrovna něco říct, protože vás nikdo za to odsuzovat nebude! Nejdůležitější je se nějak domluvit a pokecat si.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Výzvy: Pro mě asi největší výzvou bylo si zařídit a všechno zvládnout sama a zkrátka se o sebe postarat. Je to na jednu stranu osvobozující pocit, ale když se mi na pobytu například zablokovala záda, tak jsem měla strach, jak to všechno teď v cizí zemi zvládnu. Naštěstí člověk není vyloženě sám a vždy má někoho, na koho se může obrátit a spolu s dalšími zahraničními studenty jsme si také pomáhali navzájem. Další výzvou pro mě byla tma a pak světlo. Před Vánocemi se den zkrátil na 4h světla a 20h tmy, tak jsem byla hodně unavená. Horší ale snad byl ten druhý opak, kdy bylo světla hodně a v 1h ráno zpívali ptáci, to jsem zase nemohla spát vůbec. Každopádně všechno je to zkušenost a já jsem do zahraničí jela hlavně právě kvůli zkušenostem a tomu, abych si rozšířila obzory a i přes těžké chvíle se stala silnější, což se rozhodně podařilo. Za každý zážitek, který jsem na svém pobytu zažila, přes težké chvíle, různé neshody, breakdowny, za vše jsem vděčná!

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Eastern Finland

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page