top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Herza

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Herza

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Eastern Finland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní a skvěle umístěný kampus. Ten se nachází přímo na břehu jezera a je docela kompaktní, rozdělený na 2 části, které jsou od sebe zhruba 300 m. Vše je dobře dostupné a autobusy staví hned na dvou zastávkách pár metrů od univerzity. Budovy kampusu jsou celkově velmi udržované, takže stále působí nově a nabízejí vše, co může student potřebovat. Jsou zde 4 menzy, kafeterie, knihovny (dokonce s možností vstupu 24/7), studovny a i mimo učebny obecně spousta pohodlných míst k sezení.
Univerzitní menza překvapila především dobrými cenami, které se pohybovaly mezi 1,7-2,6€. Výběr jídel se liší v každé menze, ale všechny vždy nabízí 3 až 4 pokrmy včetně vegetariánského.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vedení kurzů se patrně změnilo během pandemie a mnoho vyučujících přešlo trvale na hybridní nebo on-line výuku. Mírný rozdíl je také v organizaci studia. Některé kurzy probíhají pouze v určité části semestru a mohou být řešené i více blokově (více přednášek během týdne). Zkouška následuje zpravidla po skončení výuky a není tedy nutně až na konci semestru. Na každou zkoušku jsou 2 opravné pokusy. Forma zkoušení může být ústní nebo písemná (může to být i on-line test nebo závěrečná esej).
Z mé zkušenosti byl přístup všech zaměstnanců univerzity velmi vstřícný a přátelský. A ochota obou paní na studijním oddělení byla až ohromující.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě působí jak spolek ESN, tak i studentská unie ISYY, která zaštiťuje i spolky jednotlivých studijních oborů. ESN i ISYY organizují pro zahraniční studenty mnoho aktivit včetně výletů, sportů, párty atd. Po registraci (za poplatek) je také možné si od studentské unie zapůjčit na pár dní všelijaké sportovní vybavení.
Já sám jsem se kromě několika párty ESN zúčastnil i zajímavé akce pečení tradičních Karelských a borůvkových koláčů, kterou pořádal jeden ze spolků ISYY.
Z vyučovaných kurzů pak můžu doporučit on-line Finštinu A1 pro začátečníky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Magisterské obory na UEF jsou, na rozdíl od bakalářských oborů, vedeny v angličtině. Požadavkem univerzity je angličtina na úrovni B2. Veškeré kurzy, které jsem absolvoval, navštěvovali především zahraniční studenti a s nikým jsem tak nikdy neměl sebemenší problém se domluvit.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kuopio je spíše poklidné město. Přestože má 100 000 obyvatel, je více roztříštěné a rozlehlé, než by člověk čekal a centrum tak působí dojmem menšího města. Jakmile se pak dostanete do okolních čtvrtí mimo centrum, vždy stačí jít kousek a už jste uprostřed lesa nebo na břehu jezera. Koleje a byty v klidných čtvrtích oživují skoro výhradně jen zahraniční studenti (hlavně pak v noci).
V centru dominuje tržní náměstí s krásnou radnicí z 19. století a s typickou finskou tržnicí, kde se dají koupit místní speciality jako je Lihapiirakka. Kromě toho je v blízkosti poměrně dost restaurací, kaváren, hospod a barů. Na východ od náměstí pokračuje "staré" město s několika barevnými dřevěnými domky, které jsou pro Finsko typické. Je zde skvělé muzeum, knihovna, hezká luteránská katedrála i pravoslavný kostelík a několik parků. Obecně je kolem centra města i dost zeleně. Z centra je možné dojít až na konec přístavu, kde se nabízejí úžasné výhledy na jezero Kalavesi a v ranním světle i na staré město. Od přístavu se nabízí obejít centrum z jihu, podél břehu, který je lemován plážemi a stromovými alejemi s altány.
Severozápadně od centra je kopec Puijo, na kterém stojí rozhledna s restaurací a kavárnou. Odtud je skvělý výhled na celé město a na jezerní krajinu. Rozhodně stojí za to navštívit i saunové centrum Saana, které je na jih od centra. Zajímavými místy v okolí jsou i kopec Neulamäki s přilehlým lesoparkem a naučná stezka na poloostrově Katiskaniemi.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo zhruba 40% výdajů. A myslím si, že pouze s ním by se ve Finsku ani vyjít nedalo ...pokud bych tedy nechtěl dobrovolně trpět hlady a nebo vůbec neměl chuť cestovat. Největšími výdaji byly platby za nájem a za potraviny. A cenově to bylo podobné jako v Rakousku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na potravinách se nikdy moc ušetřit nedá. Ale je výhodné chodit častěji na obědy do univerzitní menzy. Zároveň se vyplatí nakupovat ve větších supermarketech (Prisma, Lidl), které jsou o poznání levnější než ty menší (K-Market, Sale).
Trochu ušetřit se dá i tím, když člověk omezí alkohol. Ten je ve Finsku až 3x dražší než v ČR.
Dále je tu možnost nakoupit levněji např. kuchyňské vybavení z druhé ruky (SPR Kontti Secondhand)
Dražším artiklem je v Kuopiu i jízdné ...v mobilní aplikaci se studentská jízdenka koupit nedá a nejlevnější hodinová pro dospělého stála 2,7€. A v případě mého delšího dojíždění k univerzitě se vyplatilo si se studentským průkazem dojít do centra a koupit si Waltti kartu s měsíčním kupónem. Na tuto kartu je pak možné posílat i konkrétní částky a jezdit levněji za studentské jízdné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Kuopiu poskytuje ubytování za studentské ceny výhradně společnost Kuopas. Bydlel jsem v bytě se sdílenou koupelnou a kuchyní pro 2 studenty, z nichž každý má vlastní zamykací pokoj. Nabízí se i takováto varianta pro 3 studenty nebo soukromý pokoj s koupelnou a sdílenou kuchyní na patře. Stejné ubytování bych určitě doporučil a kromě nefunkčního wifi připojení (zřejmě docela častý problém) nemám co vytknout.
Bydlel jsem na Katisce jako většina ostatních zahraničních studentů. Na jednu stranu jsem to měl blíže k ostatním, na druhou jsem se občas v noci moc nevyspal. O něco klidnější lokality jsou Neulamäki a Särkiniemi. Byty blíže k centru jsou pak výrazně dražší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, od začátku to bylo v plánu. Kromě měst (Mikkeli, Jyväskylä, Tampere, Savonlinna) a národních parků (Koli, Etelä-Konnevesi, Tiilikkajärvi, Hiidenportti) jsem s kamarády o prodlouženém víkendu navštívil i hlavní město Helsinki a estonský Tallinn. Z uvedených národních parků můžu doporučit všechny ...jeden je lepší než druhý. Z měst pak industriální, ale zajímavé Tampere a Savonlinnu s hradem Olavinlinna. Helsinki jsou klasické velkoměsto a rozhodně stojí za to je navštívit právě v kombinaci s gotickým Tallinnem.
V případě takového delšího cestování je ideální mít kamaráda s autem a jezdit na výlety v 5 lidech. Jízdenky na vlak se dají sehnat levně, když se kupují s dostatečným předstihem. Je tu ale jakási dynamická tvorba cen a jízdenka pak může být snad až 4x dražší, když se nestihne koupit včas.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Magisterské obory na UEF jsou, na rozdíl od bakalářských oborů, vedeny v angličtině. Požadavkem univerzity je angličtina na úrovni B2. Veškeré kurzy, které jsem absolvoval, navštěvovali především zahraniční studenti a s nikým jsem tak nikdy neměl sebemenší problém se domluvit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ani jsem tolik nehleděl na univerzitu. Chtěl jsem do nějakého severského státu, poznat tamější krajinu a kulturu. A Finsko bylo první volba hlavně proto, že jsem chtěl navštívit domovinu mé oblíbené kapely Nightwish. Je to asi trochu ujetý, ale s výběrem města to bylo podobné... viděl jsem název Kuopio, vybavil jsem si název metalového festivalu a řekl jsem si, že to musí být skvělé místo a že tam chci. A když jsem zjistil, že Kuopio leží v centru finské jezerní plošiny, rozhodnutí bylo jasné.
Kvůli okolní krajině, menší velikosti města i přátelskému prostředí na univerzitě si myslím, že Kuopio je skvělým místem pro studentský život a perfektní volbou pro Erasmus.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Eastern Finland

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page