top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Králová

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Králová

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Eastern Finland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Finsko má obecně velmi vysokou úroveň školství a musím uznat, že na mé univerzitě (UEF) tomu nebylo jinak. Je složena z několika budov, v areálu univerzity je i jezero a celkově se z jedné části na druhou dostanete v rámci pár minut. Ze začátku na mě areál působil trošku jako bludiště, ale vše je hezky popsané a první týden vás provedou studenti, takže se není čeho bát :). Já zde vypracovávala diplomovou práci, takže jsem čas trávila jen v laboratořích, s předměty jako takovými zkušenost nemám. Samostatné vybavení v laboratoři však bylo nadstandardní a já se naučila mnoho nových metod. Na univerzitě jsou 2 kantýny, cena pro studenty za oběd je necelých 2 euro a na výběr jsou 2 možnosti - masový a vegetariánský oběd včetně výběru salátů a neomezeného chleba s humusem/máslem. Menší tip - pokud se vám nabídka nebude líbit v jedné budově, v druhé je vždy něco jiného. Obědy jsou něco, na co jsme se vždycky se spolužáky těšili, vážně je o co stát :D.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak jsem psala, já zde vypracovávala diplomku, takže zkoušení, vedení kurzu apod. nemůžu moc posoudit. Byl mi přidělen Ph.D. student, s kterým jsem vše řešila a jednou za týden jsme měli morning meeting, kde jsme diskutovali se zbylými členy skupiny, co jsme za ten týden dělali popř. si navzájem poradili. Avšak v různých skupinách se organizace může lišit. Přístup mého vedoucího byl asi takový, že po čase věděl, zda jsem zodpovědná či ne a podle toho mi dával prostor k samostatné práci :). Určitě však pokud se budete snažit a budete mít dobrý přístup k práci, tak se vám to vyplatí. Musím říct, že to, co jsem se naučila tady, tak k tomu bych přístup v ČR jen těžko jako studentka měla.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na UEF je studentský spolek ISYY, který pořádá různé akce a pak ještě erasmácká organizace ESN KISA. Přes ENS KISA můžete jen na různé výlety - do Laponska, Norska, národního parku, na Island apod. Záleží ale určitě na tom, jaká je covid situace. My měli možnost jet jen do Laponska a do parku. Jinak jsou zde různé akce ala zahajovací party, BBQ, Halloween party... Super je pernamentka na sporty SYKETTA, kterou si vyřídíte ve spolku a můžete na různé lekce ve městě nebo na kampuse (např. joga, HIIT, pole dance, pump, core, aqua aerobik,..).
Co se týče volitelných předmětů - je tu možnost zapsat se na Survival Finnish, kde se naučíte základy finštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Finsku se dá domluvit skoro všude anglicky.. Myslím si, že se člověk zde domluví i s nižší úrovní angličtiny (např. B1), v průběhu Erasmu se určitě zlepší a víc ji vypiluje.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kuopio je takové typické finské město. Celkově mě centrum moc neoslovilo, je to spíš taková betonová čtvrť :D. Ale určitě bych vypíchla přírodu - všude jsou jezera a lesy. Pokud budete ubytovaní v areálu Katisky (zde je ubytování pro většinu Erasmáků), hned za budovami je jezero a moc hezké stezky na procházení. Příroda je tu neskutečná a Finové moc rádi běhají, běžkaří, chodí na procházky a grilují v přírodě (všude jsou posezení, kde můžete dělat BBQ) a ještě se pokochat výhledem na jezero :).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokryje cca 70% základních výdajů - jídlo a ubytování. Většina studentů jen se stipendiem nevyžila a musela využít svých úspor. Jestli navíc chcete cestovat, doporučuju si našetřit. Život ve Finsku je určitě dražší než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě využít levných obědů v kantýně. Pak si pořídit měsíčník na bus nebo koupit z druhé ruky kolo. Na sporty je super už zmíněná pernamentka SYKETTA.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem řešila přes společnost KUOPAS. Pošle se dotazník, co byste si představovali a oni vám pak pošlou nabídku. Já bydlela na Katisce. Tohle ubytování bych určitě doporučila, protože se jedná o celkem levné ubytování a je zde hodně Erasmáků, takže máte možnost se seznámit. Jinak je asi 10 min od areálu sauna, kde studenti platí jen 10 euro na 2 hoďky. Navíc je všude příroda a kousek je i menší obchod s potravinami.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Já jela do Laponska 2x s kamarády z Česka, ale doporučila bych tam jet s ESN KISA, protože vás to vyjde o dost levněji. Jinak doporučuji národní park Koli, Puijo Tower v Kuopiu jako vyhlídku a výlet do Helsinek nebo do Talinnu, kam se dostanete trajektem z Helsinek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku se dá domluvit skoro všude anglicky.. Myslím si, že se člověk zde domluví i s nižší úrovní angličtiny (např. B1), v průběhu Erasmu se určitě zlepší a víc ji vypiluje.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já strašně chtěla do nějaké severské země a protože bylo na výběr Finsko nebo Švédsko - kvůli přírodě jsem si vybrala Finsko. Můj obor je na univerzitě v Kuopiu, takže tahle univerzita byla už jasným výhercem. Finsko doporučuju všemi deseti a věřím, že nikdo z Finska nemůže být zklamaný a odnese si odsud jen hezké vzpomínky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Zimní bundu! Zažila jsem tu na konci mého pobytu -20 C.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Si nemusím brát jen sportovní věci. V záři tu bylo kolem 10-15 C a hodně Erasmáků tu mělo věci jak do města, tak na hory.. já bohužel jen praktické věci a oblečení do barů a klubů mě nějak nenapadlo brát.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všichni jsou moc hodní a se vším pomůžou.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odloučení od přátel a rodiny, ale časem jsem si přála tu zůstat ještě déle.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Eastern Finland

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page