top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Pilbauerová

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Pilbauerová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Eastern Finland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Bezvadný univerzitní kampus s příjemným zázemím pro studenty (knihovna, PC místnosti s tiskárnou - urč. počet kopií zdarma, kavárna, houpačky před menzou :) ). Na kampusu jsou 4 menzy s podobným výběrem jídel (vždy 1× vegetariánské). Cenově paráda - oběd vč. salátu, pití a pečiva s pomazánkou vycházel kolem 1,7e za vege jídlo a 2,6e za masité jídlo.
Klinika pro studenty stomatologie je nadstandardně vybavená, stejně tak i fantomárna - několik druhů plastových zubů, různé dentální materiály, možnost tréninku na pravých zubech a také Simodont - 3D virtuální trenažér. Oblečení pro studenty je zajištěno klinikou, každý den čisté.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studijní plány pro zubní lékařství mají na UEF odlišné a výjimečně se podaří splnit si tam předmět podobný tomu, který by student jinak plnil na domácí univerzitě. Je dán seznam předmětů pro zahraniční studenty, které si lze vybrat (i nezávisle na ročníku). Pro studenty stomatologie to ovšem neznamená, že jde o předmět vedený v angličtině, nýbrž přiřazení do ročníku k Finům. Učitelé těchto předmětů jsou ochotní dodávat studijní materiály v angličtině a při praktikách ve dvojicích překládá do Aj většinou tvůj finský kámoš/ka, popř. učitel individuálně. Výuka je bloková a předměty jsou zakončeny písemnou zkouškou v aj, převážně s otevřenými otázkami. Přístup učitelů ke studentům je neskutečně milý, kamarádský (studenti běžně oslovují učitele křestním jménem a nemusí si lámat hlavu s tituly :D), ale zároveň naprosto profesionální. Finští spolužáci jsou moc nápomocní a s trochou zájmu a štěstí Tě vezmou i do svojí party a třeba přiblíží finskou kulturu, což je jedna z hlavních výhod být jediným erasmákem v oboru ZL :D .
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je pestrý, každý týden se něco děje - jak akce na kampusu, tak ve městě nebo výlety do okolí. To vše je organizováno spolkem ESN - Kisa pro zahraniční studenty (většinou za poplatek) či univerzitním spolkem UEF Bridges pro všechny studenty UEF zdarma. Univerzitní spolek klade velký důraz na psychiku studentů, např. formou "wellbeing week" a širokým výběrem volnočasových aktivit, aby si každý mohl vybrat a nikdo nemusel trávit dlouhé večery sám. Pro sportovně založené jedince funguje v Kuopiu bezvadná organizace Syketta.
Z volitelných předmětů doporučuji online kurz Finštiny pro začátečníky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na UEF je angličtina hlavním jazykem pro komunikaci se zahraničními studenty. Nejsou zde žádné nároky na vysokou angličtinu a s angličtinou jsem si všude vystačila i mimo UEF.
Ale každého Fina potěší po ránu pozdrav "hyvää huomenta", takže alespoň pár frází ve finštině určitě doporučuji :)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kuopio je menší město, převážně studentské, kde ale najdete úplně všechno (plovárna, saunový svět, hokejová aréna, bowling, horolezecká stěna, kino, nákupáky, divadlo...). Kolo je ve městě hlavní dopravní prostředek a to i v zimě, ale výborně zde funguje i MHD, popř. lze i všude dojít pěšky, když je čas a nemrzne. Krásné je, že Kuopio je vlastně skoro ostrovní město, protože je ze všech stran obklopeno jedním jezerem a jeho zátokami, které oddělují městské čtvrti. Místní kopec se skokanskými můstky, turistickými trasami a rozhlednou ocení hlavně sportovci a ostatní třeba zas západ slunce u jezera nebo každodenní cestu lesem domů na ubytování. Kuopio je zkrátka město s velice laskavými obyvateli uprostřed nádherné finské přírody.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko je obecně drahá země, ačkoliv ze severských států je prý nejlevnější. Nicméně s aktuálními cenami v ČR se tyto rozdíly pomalu ztrácí a jsou podobné např. cenám v Rakousku. V tomto ohledu bych řekla, že je Kuopio výhodou, protože ceny jsou zde nižší než ve velkých městech a díky velkému počtu studentů lze spoustu věcí sehnat levněji z druhé ruky. Dle mé zkušenosti jsem ze stipendia pokryla ubytování, MHD kartu, stravování v univerzitní kantýně, popř. nákupy v Lidlu a jednu letenku. Vše ostatní už šlo na vlastní náklady, takže stipendium celkově pokrylo asi 85% mých výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější ubytování lze získat od společnosti Kuopas. Ušetříte také hlavně stravováním v univerzitní menze (ceny viz výše) a lze si při obědě koupit i krabičku jídla s sebou na večeři. Což je rozhodně dobré, protože to vyjde levněji než vůbec koupit nějaké potraviny na vaření. Když nákup, tak v Lidlu, kde jsou ceny opravdu velmi podobné těm v ČR (až na maso a alkohol samozřejmě), nebo případně v Prismě, která je blízko kampusu a mívá hezké slevy. Menší supermarkety jsou o poznání dražší.
Jídlo v restauracích je velice drahé, při výletech doporučuji severský Hesburger - něco jako levnější a chutnější McDonald's.
V second handech je možné levně koupit teplé oblečení (často kvalitní sportovní) nebo kuchyňské potřeby.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování od společnosti Kuopas, která nabízí nejlevnější dostupné ubytování pro studenty. Na výběr jsou byty se sdílenou koupelnou a kuchyní např. pro 3 studenty, z nichž každý má vlastní zamykací pokoj - na to doporučuji Katisku, kde je většina erasmáků a jsou zde vybavené pokoje. Nebo vybavený pokoj pro jednoho s vlastní malou koupelnou a společnou kuchyní na patře - Särkiniementie. Z vlastní zkušenosti bylo fajn využít "Survival package" od studentské unie, kde bylo povlečení, ručníky a nádobí k zapůjčení po dobu pobytu za poplatek. Na všech ubytování Kuopas je sauna, kam máte 1x týdně volný vstup.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
K procestování Finska doporučuji vlaky a pak ve více lidech zapůjčit auto a určitě projet Laponsko (Rovaniemi, NP Pyhä-Nattanen, NP Urho Kekkonen, Ivalo, Inari, NP Lemenjoki, Levi).
A tady pár tipů na jednodenní výlety z Kuopia: Tahko, NP Koli, Pisa, Jyväskylä - City of light, Savonlinna.
Moc jsem nevyužila výlety od ESN - organizace pro erasmáky, protože byly velice drahé. Lepší je sehnat partu cca 5 lidí, auto a přes Booking koupit třeba nějaké hezké ubytování se saunou v přírodě.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na UEF je angličtina hlavním jazykem pro komunikaci se zahraničními studenty. Nejsou zde žádné nároky na vysokou angličtinu a s angličtinou jsem si všude vystačila i mimo UEF.
Ale každého Fina potěší po ránu pozdrav "hyvää huomenta", takže alespoň pár frází ve finštině určitě doporučuji :)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Kuopia hlavně proto, že tam zažijete pravé Finsko - jaké je to žít v "Zemi tisíce jezer", mezi úžasně hodnými lidmi, kteří si na nic nehrají (např. spíš než na módu hledí na funkčnost oblečení) a kde ačkoliv vaše cesta povede v šeru úzkou pěšinkou v lese, se budete cítit bezpečně, protože tam to zvládají běžně i 6letý děti.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Fén na vlasy, varnou konvici a termosku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Budu jediný erasmák mezi zubařema... :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Eastern Finland

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page