top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michaela Valinová

Autor(ka):

fakulta:

Michaela

Valinová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michaela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michaela

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University College Cork

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michaela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita V Corku je dle mého názoru typický univerzitní kampus "západního typu", kdy je mix historických i moderních budov rozmístěn na poměrně velkém pozemku. Hlavní historická budova, která slouží v převážné míře administrativnímu aparátu univerzity je jako ze světa Harryho Pottera, ale většina učeben, knihovna,.....se nachází spíše v budovách novějších. Dále je v hlavním kampusu kaple, několik obchodů, menzy,.... Některé univerzitní budovy jsou však i mimo hlavní kampus (velká sportovní aréna, některé učebny,...) - většinou do 10 min chůze od bran hlavního kampusu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se liší poměrně hodně v porovnání s Právnickou fakultou u nás. Zimní semestr je kratší (letos 13.9. - 22.12.2021) než ten letní. Zkouškové oproti naší fakultě trvá mnohem kratší dobu a zkoušky jsou hodně nahuštěné, já např. měla všechny zkoušky v období 10.12.-20.12.
Studium je náročné, hlavně co se průběžné přípravy týče. U undergraduate je většina předmětů přednáškovou formou, semináře jsou spíš výjimkou. U některých předmětů je hodnocena nejen závěrečná zkouška, ale také průběžné eseje, úkoly, prezentace,......
Zakončení předmětů je různé - esej, esej + zkouška, jen zkouška,.....Zkoušky jsou v převážné většinou písemné "essay/problem questions" a je třeba počítat s tím, že je to opravdu velký rozdíl oproti tomu, jak vypadají zkoušky u nás a nejsou rozhodně jednoduché.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život je tak bohatý, jak si ho uděláte. Univerzita, především prostřednictvím velkého množství různých sportovních i jiných klubů, nabízí spoustu možností a je jen na Vás jestli je využijete.
Kurzy irštiny jsou v nabídce a myslím i nějaké týkající se irské kultury a historie, ale blíže jsem je nezkoumala, měla jsem svých (právních) předmětů dost.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, která je úředním jazykem Irska. Setkáte se ale poměrně hodně i s irštinou, a to minimálně na všech cedulích, které jsou vždy bilingvní. Univerzita nepožaduje žádný certifikát, nicméně doporučuje alespoň úroveň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cork má něco přes 120 tis. obyvatel, není to tedy ani úplně malé město, ale ani příliš velké. Vyžití víc než dostatečné - množství restaurací, hospod, obchodů, míst na procházku/běhání, dobré spojení s jinými městy (vlakové a autobusové nádraží, letiště). Jde spíše o studentské město, rušné/poklidné dle místa a denní doby - každý si tedy najde to svoje. Mnoho míst, co stojí za to navštívit - krásný kampus, centrum města, Cork City Gaol, Shakey Bridge, St. Patrick´s Hill, Saint Fin Barre´s Cathedral, Blackrock Castle, English Market....
Zamilovala jsem si město jako celek a i do budoucna se sem budu ráda vracet, ale mezi má nejoblíbenější místa bych zařadila:
univerzitní kampus - i když nemáte výuku je to krásné místo, kde se zastavit a nasát atmosféru. Zvláště na podzim, kdy stromy a listy popínavých rostlin na budovách hrají všemi barvami stojí za to se tu třeba jen na chvíli pokochat.
The Lough - mé nejoblíbenější místo na procházku. Pokud se nebojíte ptáků, jděte se projít kolem tohoto rybníka, které je domovem pro početná hejna různých druhů vodního ptactva (labutě, kachny,....), případně si jen sedněte na lavičku a pozorujte. Úžasné místo, které bylo během zkouškového balzám na pocuchané nervy.
St. Patrick´s Hill - velký kopec, ale když se na něj vyškrábete, tak je vám odměnou nejhezčí výhled na město
jídlo - Marina Market (něco jako Manifesto Market v Praze, akorát ve velké hale); IZZ caffe - nejlepší skořicové rolky, palestinská kuchyně; Shake Dog - americká restaurace (burger, příloha, shake); Sicilian Delights - italská kavárna/restaurace nedaleko univerzity/pobočka na Marina Market

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Absolutně nelze. Stipendium ve výši 600 EUR nepokrylo ani ubytování a celkově ani 50% měsíčních nákladů. Moje běžné výdaje za měsíc se pohybovaly okolo 1400 EUR za měsíc, přičemž tuto částku považuji za takovou zlatou střední cestu, kdy ani příliš nešetřím, ale ani neutrácím. Největší položku výdajů tvořilo ubytování, kdybych tedy sehnala nějaké levnější, mohly i celkové výdaje být nižší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
1. Začít hledat ubytování včas, ať máte na výběr v různých cenových kategoriích.
2. Určitě převážně vařit a připravovat si jídlo sám (stravování po restauracích, návštěvy kaváren,...si nechat spíš jako výjimku)
3. Nákupy jídlo - Lidl, Tesco (brát výrobky značky Tesco), Aldi x oblečení - Primark x věci do domácnosti, drogerie - Primark, Dealz
4. Pokud to jde, tak po městě chodit co nejvíce pěšky/koupit si kolo
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem zvolila od soukromého provozovatele ubytování pro studenty. Byť bylo drahé, nelituji. Zvolila jsem ubytování v Jennings pool - byt pro 4 os., každý má svůj pokoj, společná koupelna pro 3 (jeden pokoj má en suite, ale odpovídá tomu také vyšší cena), společný obývycí pokoj s kuchyňským koutem. V areálu je recepce, prádelna, malý obchod a kavárna a je hlídaný 24/7. Jakýkoli problém do pár dní vyřešen (oprava, výměna spotřebiče,..).
https://brookfieldvillage.ie/

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pobyt jsem k cestování využila a myslím, že jsem toho viděla celkem dost. Přiznám se ale, že jsem doufala, že toho stihnu během pobytu více - finance a čas jsou ale velkým nepřítelem cestování. Celkem jsem procestovala asi 13 dní z celkových 120, co jsem v Irsku strávila.
Určitě mohu doporučit využít organizovaných výletů od klubu pro mezinárodní studenty - seznámíte se s dalšími studenty, dopravu a ubytování (a částečně program) máte zařízené, takže je to více méně bez starostí. Výlety jsou většinou od pátku do neděle a uvidíte toho poměrně hodně. Na první pohled se tedy zdají poměrně drahé (150-250 EUR), ale i když budete cestovat na vlastní pěst, tak na o výrazně nižší částku se nedostanete. Pokud ale máte možnost si půjčit auto, jděte do toho - na spoustu míst se běžnou dopravou/při organizovaném výletu nemáte šanci dostat, nebo jen velmi obtížně.
Naprosto nejlepší výlet byl za mně ten na největší z Aranských ostrovů - Inishmore. V těsném závěsu by pak byl asi Belfast, Giant´s Causeway, pláže Inch Beach a Lahinch Beach a městečko Dingle. Za návštěvu též určitě stojí Kinsale a Cobh (poblíž Corku), Ring of Kerry, Galway a Moherské útesy ( ty jsou ale tedy velmi turistickým místem - obchody se suvenýry, hodně lidí,... mnohem více jsem si užila útesy na Inishmore). Dublin byl pro mě trochu zklamáním, sice mnoho míst, které stojí za návštěvu, ale město bylo dost špinavé - odpadky všude po zemi, velká koncentrace lidí - je tedy třeba si dávat i větší pozor na věci,....
Hřích by byl se v rámci výletů nezastavit v některé pobočce nejlepší irské zmrzlinárny Murphy´s (Galway, Killarney, Dingle, Dublin) a nevyzkoušet některou z jejich originálních příchutí zmrzliny - Dingle Sea Salt je must have, Rum & Raisin je též výborná (trochu jako Vánočka ve zmrzlině - před Vánoci byla naprosto ideální).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, která je úředním jazykem Irska. Setkáte se ale poměrně hodně i s irštinou, a to minimálně na všech cedulích, které jsou vždy bilingvní. Univerzita nepožaduje žádný certifikát, nicméně doporučuje alespoň úroveň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud z nějakého důvodu netrváte na Dublinu nebo jiném městě, jeďte do Corku, který Vám nabídne to nejlepší z malého i velkého města. Město nabízí spoustu možností, kam si zajít na jídlo nebo se pobavit, ale také také klidná místa k procházkám, práci nebo studiu. Není ani moc nutné využívat městskou dopravu, skoro všude se dá pohodlně a za rozumný čas dojít pěšky.
Univerzita je hodně zaměřená na studenta, výuka je dle mého názoru na vysoké úrovni, je možnost se přihlásit do spousty sportovních či jiných klubů - i v tomto směru si snad každý přijde na své. Knihovna má dostatek míst a velké množství titulů dostupných i online, sportovní aréna je pro studenty zdarma (kardio, posilovna, bazén, lezecká stěna).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Náhradní telefon, více nepromokavého oblečení, více peněz v hotovosti, ještě o něco lépe vybavenou lékárničku (některé léky jsou o dost dražší než u nás/nemusí být dostupné bez předpisu).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
výuka je poměrně časově náročná resp. hlavně příprava na výuku - četba, průběžné eseje, úkoly
Nejvíc mě překvapilo, že...
lidi jsou o hodně milejší a nápomocnější než v Čechách, vše je ještě dražší než se povídá
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
systém zkoušení

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University College Cork

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page