top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Filip Černý

Autor(ka):

fakulta:

Filip

Černý

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Filip je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Filip

Právnická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University College Cork

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Filip hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na universitě jsem bohužel studoval pouze online. Nicméně i online výuka byla dost odlišná od české. Studenti byli celkem aktivní, učitelé velmi ochotně odpovídali na otázky, odepisovali na emaily a obecně se snažili být nám nápomocní. Také samotná výuka mi přišla zajímavě podaná, řešilo se hodně praktických příkladů, semináře krásně navazovaly na přednášky a témata seminářů byla známa dopředu. Zkoušení pak bylo buď písemné, nebo formou esejů, které jsme psali během semestru, často s praktickými otázkami. Zkrátka, přišlo mi, že mě universita v Corku dost naučila, byť byla celá výuka online.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak už jsem řekl, učitelé všechno trpělivě vysvětlovali, byla zřejmá velká ochota pomoci studentům, odpovídali pečlivě na dotazy, děkovali za otázky, odpovídali rychle na maily. Celkově mi všichni přišli zdvořilí, milí a nápomocní. Atmosféra tam byla velice příjemná, i když to bylo online.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na UCC je hodně volnočasových aktivit a spolků, během pandemie ale byly všechny zavřené. Ve městě je také síť kol, která si člověk může půjčit, bylo to poměrně levné a dalo se na nich projet celé centrum města.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina na odborné úrovni, tak b2 / c1. Brali nás jako běžné studenty, neměl jsem žádné předměty pro erasmáky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cork je krásné město. Není velké a dá se přejít asi tak za hodinu. Je tam velká polská komunita, která má i své obchody, takže kdybyste chtěli nějaké potraviny, které v Irsku běžně nemají (třeba tvaroh), tak v polských obchodech jsou k dostání. Jinak v Corku jsou krásné parky, zahrady, kostely, obecně historické centrum. Vnitřní prostory a podniky moc neznám, byla pandemie :-)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem moc vyjít nejde. Bydlel jsem u soukromníka, starší paní na Dillons Cross, nájem stál 100 euro týdně a byl nejlevnější, co jsem našel. Kolej vyšla tehdy na cca. 620 a je třeba přihlásit se do slosování, není automaticky. Já jí dostal, ale nakonec nevyužil, protože nájem u té paní vyšel o 200 euro na měsíc méně. Soukromník s nízkým nájmem ale zase bude bydlet dál od university, nicméně já bydlel skoro na druhé straně města a dalo se to dojít za 45 minut, případně jsou tam kola na půjčení za nízký poplatek. Autobusová doprava je hodně drahá. Jídlo ušlo, utratil jsem okolo 100 eur měsíčně, nešetřil jsem moc, ani moc neutrácel. Bez hospod a bez mejdanů a v podstatě s minimálním cestováním jsem se vešel do 530 eur měsíčně, ale s cestováním a hospodami a tak by to bylo spolehlivě přes 600, klidně přes 700 eur měsíčně. Stipendium bylo 519 na měsíc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Celkem levný byl Lidl a polské obchody taky ušly. Pak chození pěšky. A v případě větších cest skoro doporučuji domluvit se a složit se na půjčení auta. Autobusy jezdí mizerně a jsou dost drahé. Akorát, že auto půjčovali lidem s praxí a od 25.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Soukromé ubytování. Našel jsem přes stránku student accomodation, byla to stránka přímo na webu university. Byl to nejlevnější nájem vůbec. Paní, Irene Dune, byla skvělá. Měl jsem svůj pokoj za 100 eur na týden + pračka, myčka, vybavená kuchyně, kterou jsem sdílel s ní. Byla to už starší paní. Tuhle variantu bych doporučil, byť to může být dál od centra a university. Ušetříte až 200 eur měsíčně.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jezdil jsem trochu, jak pandemická opatření dovolila.. Hodně doporučuji národní parky, třeba Killarney je nádherné. Krásné město kousek od Corku je Cobh, dá se tam dojet vlakem. Spojení na Dubline ujde, ale jede se tam 3 hodiny. Na venkov a do přírodních parků doporučuju spíš jet ve více lidech a půjčit si auto. Autobusy jsou drahé a jedou jen do centra města, takže se to pak musí řešit dlouhou chůzí(čímž se ztrácí čas, protože poslední autobus jede třeba v 17h), nebo taxíkem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina na odborné úrovni, tak b2 / c1. Brali nás jako běžné studenty, neměl jsem žádné předměty pro erasmáky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Irsko je nádherný, jsou tam skvělý lidi a universita v Corku je skvělá.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník, ale ten jsem měl. A klidně i pláštěnku :D A nepromokavé boty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V pohodě
Nejvíc mě překvapilo, že...
Klidně se můžete zeptat někoho na ulici, pomůže vám
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi nic

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University College Cork

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page