top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Kalábová

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Kalábová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

veru.734

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University College Cork

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory byly opravdu výjimečné, J.K. Rowling se prý jimi inspirovala při tvoření Bradavic, a tento pocit se promítal i do hlavní budovy školy. Na kampusu student našel opravdu vše, a téměř všechny budovy byly na jednom místě, včetně univerzitních spolků a sportovních klubů a univerzitního zdravotnického centra, kde jsme měli přístup ke zdravotní péči zadarmo, stačilo jen studentské číslo. Také jsme měli k dispozici zadarmo bazén a posilovnu.
Knihovna byla také super, nepřístupná veřejnosti, jelikož jsme potřebovali studentskou kartičku při vstupu.
Učebny byly vždy vybaveny projektorem a počítače, jediné, co mi chybělo, byly zásuvky pro studenty.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná dříve, takže zkoušky ze zimního semestru jsem musela odložit. Zkoušky jsou formální a písemné, student dostane svůj rozvrh zkoušek s jedním datem, nevolí si datum sám, jako u nás.
Učitelé byli velmi vstřícní a dávali spoustu doporučení, jak předmět zvládnout jako navštěvující student.
Bodové hodnocení je také jiné, ačkoliv je na škále od 100 - 40%, škála není využita celá. Cokoliv nad 70% je bráno jako opravdu skvělý výsledek a rovná se jedničce (First Class Honours).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky byly otevřeny všem studentům, stejně tak sportovní kluby všeho druhu. Fungovala zde i organizace pro "international students", která pořádala různé procházky po městě, akce v hospodách a výlety do okolních měst.
K dispozici byly také kurzy irského jazyka pro navštěvující studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace i examinace probíhaly v angličtině, nebyly však žádné úlevy pro nerodilé mluvčí. Univerzita však nabízela podporu prostřednictvím kurzů anglického jazyka, jejich účinnost hodnotit nemohu, předmět jsem si nezapsala.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cork City je poměrně studentským městem a v centru je spousta barů a hospod. Doporučuji navštívit Oval Bar a Sin É, které patří mezi tradiční irské hospody. V Sin É je navíc každý večer živá tradiční irská hudba.
Spousta podniků má každý večer živou hudbu (Dwyers, Sin É, Clancy's...).
Doporučuju jet autobusem na pláž do městečka Crosshaven nebo Fountainstown, cesta je sice dlouhá, ale s Leap Card vyjde jen na 0.80 eur.
Město bych popsala jako kulturní, za návštěvu stojí katedrály a kostely.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Irsku je krize s ubytováním, takže i studentské ubytování vyjde poměrně draho. Stipendium mi tedy nepokrylo ani celou částku za ubytování. Ubytování mě vyšlo na 700 euro měsíčně, patřilo mezi nejlevnější možnosti. Ceny v zemi nejsou obecně tak vysoké, v restauraci však člověk utratí vice, stejně tak za alkohol, ten je v porovnání s cenami v Česku tak 2-3x dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nakupovat ve velkoobchodních řetězcích jako jsou Lidl nebo Aldi. Pivo v hospodě také stojí mnohem více, než ze supermarketu. Dobrým místem, kde ušetřit, je také Wetherspoons, kde jsou drinky a pivo levné, samozřejmě je ubráno na chuti...
Ani městská doprava není nejlevnější, rozhodně se ale vyplatí pořídit si Leap Card, s kterou vyjde cesta autobusem na 0.65 eur, bez ní je to 1.90 eur za jízdu. Nejlevnější možností je všude chodit pěšky. Se sportovními kluby se také dostanete na zajímavá místa za výhodnou cenu (např. mountaneering pořádá každý víkend výlet do hor, lístky na autobus většinou vyjdou na 10-15 eur).
Vydělat si něco navíc lze i přes různé stránky, kde lidé hledají někoho na hlídání dětí, domácích mazlíčků nebo úklid domu.
Skvělou možností je také Swap Shop, který je organizován univerzitou a za poplatek 3 eur si můžete vzít kolik věcí chcete. Mají i peřiny a polštáře, koberce do koupelny atd. Jelikož ubytování neposkytuje přikrývky v ceně, je lepší si peřinu a povlečení zakoupit tam, a na konci pobytu je zase odnést zpět pro další navštěvující studenty.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve studentském ubytování Edenhall, na které mě odkázala univerzita. Ubytování bylo v pořádku, ale vybavení nebylo nejnovější a některé pokoje jsou dost tmavé a malé. Měla jsem však k dispozici vlastní koupelnu. Edenhall se však nachází na okraji města, a tak jsem sice ušetřila na nájmu, ale musela do školy jezdit autobusem, nebo pěšky (3,7 km). Ubytování bych doporučila, pokud nemáte v plánu v něm trávit spoustu času a nejste moc pohodlní. Někdy netekla teplá voda, protože ji spolubydlící spotřebovali atd.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem pouze po ostrově, rozhodně doporučuji návštěvu neolitických hrobek Newgrange severně od Dublinu a Giant's Causeway, pobřeží se zajímavými skalními úkazy v Severním Irsku. Na výlet jsme si pronajali auto, pozor ale na věk řidiče, většinou požadují nad 25 let. Kousek od města Cork je také městečko Cobh, kde se dá dojet vlakem, a ačkoli je poměrně malé a návštěvu stačí jedno odpoledne, rozhodně doporučuji navštívit, stoí to za to.
Přím do Dublinu jezdí z centra Corku autobusy, je více společností, ale nejlevněji vyjde gobus, zpáteční jízdenka pro studenta stála pouze 15 euro. Můžete si tak udělat i jednodenní výlet, vyjet brzo ráno a jet zpátky večer.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace i examinace probíhaly v angličtině, nebyly však žádné úlevy pro nerodilé mluvčí. Univerzita však nabízela podporu prostřednictvím kurzů anglického jazyka, jejich účinnost hodnotit nemohu, předmět jsem si nezapsala.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je výjimečná svým vzhledem i příjemným přístupem učitelů. Našlo se i spousta zajímavých předmětů o irské (keltské) historii, irském folkloru nebo kurzy irského jazyka. Kultura města Corku mi přišla rozšířená, nebyla nouze o večerní akce, kluby, bary, sportovní události nebo studentské spolky. Velkým plusem je, že je angličtina úředním jazykem, setkáte se tak s rodilými mluvčími. Ačkoli je ubytování v Corku poměrně finančně náročné, ve srovnání s Dublinem je stále cena přívětivá a stále se nacházíte ve velkém městě.
Další výhodou je dostupnost zdravotnické péče pro studenty zdarma, když člověk onemocní, nemusí jít k obvodnímu doktorovi a řešit pojištění.
Město je také velmi mezinárodní, potkáte tak spoustu lidí z různých národností a nebudete si připadat jako jediní cizinci. Obyvatelé města Cork jsou k cizincům naopak velmi přívětiví a zvídaví na naši kulturu, nezažila jsem žádnou diskriminaci či nemístné poznámky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více peněz, pas (pokud chcete cestovat např. do UK), sportovní oblečení a boty na hory (pokud se chcete přidat do klubu mountaneering), pláštěnku nebo deštník, redukci na zásuvku, léky (pultové - proti bolesti atd.), plavky, zařídit si Revolut účet pro lepší směnný kurz.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je v Irsku zima teplejší, ale deštivější.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou všichni velmi poctiví, téměř se nekrade. Corkonians jsou velmi hrdí na své město, a chtějí, ať z něj máte nejlepší zážitek, jsou ve všem moc nápomocní.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyjít finančně a odjet domů!

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University College Cork

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page