top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Laurichová

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Laurichová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

verca_laurichova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University College Cork

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Většina univerzitních budov se nachází v rámci kampusu, přibližně 10 minut od centra města. Z kampusu jsem byla nadšená, kromě tříd je zde obrovská knihovna se spoustou studijních prostor, několik kaváren a dokonce i bar. Kampus má výhodu v tom, že se zde velice jednoduše můžete sejít i s kamarády/erasmáky z jiných oborů a nemusíte se nahánět někde po městě jako my v Praze. Při UCC existuje něco přes 100 spolků (socities), které přes semestr pořádají od pondělí do čtvrtka velké množství akcí, často právě na kampusu. Pár minut od kampusu se nachází sportovní zázemí s několika posilovnami, tělocvičnou a bazénem. Sportovní kroužky jsou pro studenty UCC zadarmo a je jich opravdu dost (okolo 40), stejně tak posilovna a bazén.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr bývá v Irsku obecně kratší, orientaion days jsme měli mezi 7.-9. 9. a od dalšího týdne začínal semestr. Zkouškové probíhalo poslední dva týdny před Vánoci, takže na Vánoce jsme byli definitivně zpět doma.

Jako studenti práv jsme si mohli vybrat z celé nabídky právních předmětů nabízených na UCC cokoliv, co se nám líbilo. Předměty byly zakončené písemnou zkouškou, ústní zkouškou či psaním eseje (doma).

Obecně byly hodiny založeny převážně na diskuzi o daném tématu a na diskuzi o soudních rozhodnutích, více než na úmorném výkladu a memorování faktů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolky (socities) a sportovní kluby (clubs) zmiňuji již výše. Socities zahrnují témata od práva, politiky, hudby, jazyků až po Simpsonovi nebo Harryho Pottera. Akce jimi pořadáné jsou např. různá promítání, přednášky, debaty, treasure hunts nebo pub quizy. (https://www.ucc.ie/en/societies/) Clubs nabízí sporty od házené přes lukostřelbu, kickboxing až po irský hurling. (https://www.ucc.ie/en/sport/clubs/) Jak socities, tak clubs jsou super místem, kde se seznámit s dalšími studenty a erasmáky. Přidat se do society či klubu je zdarma, stejně tak mnoho akcí jimi pořádaných. Některé populárnější (často třeba pub quizy) mohou mít entry fee v podobě pár euro. Tréninky klubů jsou obvykle zdarma po celý semestr.

UCC nabízí několik předmětů přibližujících irskou kulturu, historii či jazyk. Za sebe mohu doporučit předmět People, Places and Politics of Ireland, který se skládal z cca 6 přednášek a dále 4 procházek po Corku, kdy nás přednášející profesor prováděl po Corku a vyprávěl nám o historii, architektuře či zvycích místních přímo na odpovídajících místech.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty jsou vyučovány v angličtině (s výjimkou pár předmětů zaměřených na výuku irského jazyka apod.), erasmáci se tedy účastní hodin společně s místními studenty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cork je druhým největším irským městem. Žije zde okolo 130 000 lidí, nicméně přes semestr přijíždí dalších 25 000 studentů. Pro studijní pobyt se jedná o fajn město, z většiny studentských ubytování se dá dojít pěšky do 30 minut jak do centra, tak na univerzitu. To považuji za klíčové, protože irská městská hromadná doprava není zrovna spolehlivou záležitostí a občas nezbude než jít pěšky.

Město má rozumně velké centrum a vzhledem k tomu, že Irové si velmi rádi zajdou do hospody, je každý den kam vyrazit. Nevýhodou je brzká zavírací doba podniků (přes týden obvykle ve 23h, o víkendu ve 2h) a místní ceny.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Irsku mají bohužel již pár let výraznou housing crisis, která výrazně navyšuje ceny ubytování. Poskytnuté stipendium nepokryje ani měsíční nájem (pokryje zhruba 2/3 nájmu), je tedy třeba počítat s vyššími náklady.

Dražší jsou také ceny v hospodách (pivo stojí okolo 5 eur). Oproti tomu potraviny v supermarketech vyjdou podobně jako u nás.

S tím, že jsem se snažila poměrně dost cestovat po Irsku, mi stipendium ve výsledku pokrylo přibližně třetinu nákladů.

Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pro nákupy se vyplatí klasické supermarkety (Tesco, Lidl, Dunnes). Jako všude se vyplatí spíše si vařit, než se každý den stravovat venku. Studenti mají také slevu 50% na městkou hromadnou dopravu.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Corku je poměrně velké množství soukromých kolejí, které jsou ideálním řešením (při správném výběru). Koleje od univerzity jsou velice brzo plné a sehnat ubytování až na místě je prakticky nemožné. Cenově vyjdou všechny tyto možnosti velice podobně.

Já jsem bydlela na soukromé koleji Brookfield Village, přibližně 8 min pěšky od kampusu a přibližně 25 min pěšky od centra. Určitě doporučuji zvolit místo v rozumné vzdálenosti od uni i centra, vzhledem k nespolehlivosti autobusů jsme se k chůzi uchylovali poměrně často.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem převážně po Irsku a určitě mohu doporučit, jedná se o krásnou zemi s nádhernou přírodou. I za jeden semestr se dá stihnout vidět opravdu mnoho.

Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty jsou vyučovány v angličtině (s výjimkou pár předmětů zaměřených na výuku irského jazyka apod.), erasmáci se tedy účastní hodin společně s místními studenty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vybrala jsem si Irsko, protože jsem chtěla vyjet do anglicky mluvící země a protože jsem chtěla poznat Irsko jako zemi, jeho kulturu a přírodu. Vše z toho mohu doporučit.

Pokud do Irska, tak určitě doporučuji Cork právě vzhledem k jeho střední velikosti. V Dublinu se ceny ubytování pohybují ještě výše a nespolehlivá doprava v takto velkém městě způsobu zbytečné množství starostí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník. Odolný proti větru. Nepromokavou bundu. Nepromokavé boty.

Adaptér pro irské/britské zásuvky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
jeden semestr uteče opravdu rychle.
Nejvíc mě překvapilo, že...
do Corku nelétá z Prahy přímý let.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
I když jsem počítala s tím, že může často zapršet, přece jen mě to občas štvalo o chlup víc, než jsem původně čekala. Nechat se chtě nechtě limitovat ve výletování počasím občas přinášelo lehkou frustraci. Nicméně i tak se našlo mnoho slunečných dnů, kdy jsme své plány zvládli realizovat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University College Cork

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page