top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Rumlenová

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Rumlenová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

nataliili

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University College Cork

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na UCC byli všichni velmi přátelští. Studenti jsou zde obecně mladší než u náš, protože VŠ začínají dříve a většinu oborů mají pouze na tři roky. Celá univerzita je soustředěná v rámci jednoho komplexu včetně knihovny, takže se dá vše snadno najít. Vzhled prostor je podobný jako u nás (PF UK).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná už v září a zkoušky končí nejpozději 21. prosince. Přístup ke studentům je asi podobný, všichni byli k zahraničním studentům vstřícní a snažili se individuálně odpovídat. Ohledně výuky záleží na oboru studia, v rámci výuky práva jsou přednášky a semináře relativně anonymní, ale třeba jazykové semináře (chodila jsem navíc na němčinu) jsou více kontaktní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V rámci UCC je řada clubs and socities v podstatě na jakékoliv téma. K dispozice je vstup zdarma do Mardyke sportovního centra, osobně mám zkušenost s atletickým klubem, všichni byli opět velmi milý a zahraniční studenty velmi rádi přivítali. Dále jsou organizovány procházky po městě, ale i výlety do ostatních měst, které stojí většinou kolem 150 EUR. Také je možnost přidat se k Hiking klubu a vidět okolní parky a hory, ale tyto výlety se začaly organizovat až od listopadu a už tomu bohužel moc nepřálo počasí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
UCC nepožaduje pro přijetí speciální certifikát, obecně se doporučuje minimálně úroveň B2. V Irsku ani s přízvukem jsem neměla problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cork je velmi studentské město, ideální je mít kolo, autobusy jsou celkem drahé - cca 2,5 EUR za každou jízdu. Navíc nejčastějším typem dopravy jsou auta, takže jsou neustále všude kolony. Doporučuji tedy všude chodit pěšky nebo jezdit na kole. Město jako takové je relativně malé, takže se dá dobře projít. Doporučuji procházky skrze město do Mariny, odkud se dá dále jít procházka po pobřeží kolem Blackrock Castle Observatory cca 20 km, nebo i dál přes Passage West do města Cobh. Opět doporučuji kolo, protože je to prostě nádhera. Opačným směrem od školy je také Ballincollig park, který stojí za návštěvu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se bohužel moc vyjít nedá. Obecně životní náklady v Irsku jsou vysoké, především ubytování z důvodu velké poptávky studentů je velmi drahé. Za semestr jsem na soukromé koleji platila cca 3 500 EUR, modernější ubytování stojí až přes 4 000 EUR na jeden semestr. Co se týká potravin, tak jsou zde obchody jako Tesco, Lidl, Aldi, ceny jsou asi trochu vyšší. Restaurace a kavárny/bar jsou hodně drahé, pivo stojí cca 6 EUR, káva 3,50 EUR, oběd ve školní restauraci kolem 10-12 EUR, večeře v lepší restauraci s jedním drinkem pak cca 40 EUR. Já měla naštěstí podporu od rodičů, ale sama ze stipendia bych nevyšla.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá na dopravě, pokud budete jezdit na kole nebo chodit pěšky. Pak také tím, že si budete sami vařit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v Brookfiled Village - Jenningspool, což mohu doporučit. Cenově to je takový střed, je možnost soutěžit o ubytování od univerzity, nicméně to je často ještě dražší. Zároveň výsledky loterie se dozvíte až docela pozdě, proto bych radši sháněla ubytování soukromě a především co nejdříve, je tam opravdu hodně studentů a velký přetlak. Zároveñ bych rozhodně radši připlatila za ubytování blízko školy než se spoléhat na dojíždění - autobusy jsou drahé a mají stále zpoždění. Kromě Brookfiled village mohu doporučit třeba i Amnis house, Scholar lee, Nido,.. jsou však dražší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na cestování po Irsku doporučuju přidat se k International Students Society, která pořádá výlety. Já jsem hodně jezdila na kole, protože v září bylo krásné počasí, doporučuju Cobh, Carrigaline, Crosshaven. Dále jsem byla v Ballycotton a v Kinsale - tam doporučuji procházku na Old Head of Kinsale. Případně výlet do národního parku Gougane Barra - ten pořádá hiking club.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
UCC nepožaduje pro přijetí speciální certifikát, obecně se doporučuje minimálně úroveň B2. V Irsku ani s přízvukem jsem neměla problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Z naší právnické fakulty bych do Corku doporučila jet si ,,odpočinout". Škola není tak náročná jako u nás, polovina hodnocení je většinou esej, dá se to zvládnout v pohodě. Je tam nádherná příroda, všichni jsou milý, doporučuju Cork především pro sportovce, je tam řada cyklostezek, běžeckých tras, skvělý fitko.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více casual oblečení, určitě není nutné brát si příliš formálního oblečení. Taky oblečení na hiking v dešti, pokud se chcete přidat k hiking clubu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je tam drahý kafe :)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všichni chodí v teplácích :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Projít procesem registrace ve škole, pak už bylo vše v pohodě.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University College Cork

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page