top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdaléna Pavlíková

Autor(ka):

fakulta:

Magdaléna

Pavlíková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdaléna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

urfavouriteginger

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdaléna

Fakulta sociálních věd

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dublin City University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Magdaléna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
DCU má v Dublinu 3 kampusy blízko u sebe (autobusem cca 20-25 minut mezi Glasnevin a zbytkem). Jako studentka komunikačních studií jsem měla všechny předměty v Glasnevin kampusu, který je nejdále od centra (cca 45 min autobusem). Školní prostory byly pěkné, kampus je poměrně velký. Nachází se v něm i knihovna, lékárna, potraviny, studentský bar/hospoda a posilovna, kde je možné si koupit zvýhodněné členství i na pouhý 1 semestr. Některé učebny jsou starší, některé novější, dá se to rozhodně vzhledově porovnat s Karlovkou.
Student měl přístup i do knihoven (a celkově všech facilities) zbylých dvou kampusů, které jsou ještě mnohem hezčí.
Každopádně hodnotím Glasnevin kampus velmi pozitivně, je tam skvělá atmosféra, ráno pouští hudbu, konají se tam různé akce, ať už spolkové nebo akce ve studentském baru.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka byla stylově podobná Karlovce. Profesoři působili vstřícně a velmi mile. Se všemi se dalo dobře dohodnout.
Cca uprostřed semestru je "reading week", který se dá využít na dohnání studia nebo jako týden volna. Workload byl jiný, každý týden, u některých předmětů každé 2-3 týdny, bylo potřeba něco odevzdat. Většinou nějaké reflexe, prezentace nebo mini seminárky. Ale bylo to vše v pohodě zvládnutelné, pokud člověk nedělá vše na poslední chvíli. Problém je spíš množství než reálná náročnost.
Úkoly a projekty byly oproti Mediálním studiím na UK více praktické. Nešlo jen o psaní, ale často i o projekty např. vymyslet, provést, a pak udělat report na Focus group, týmové prezentace, marketingová kampaň...
Známka se zpravidla skládala z několika věcí. Na docházku se moc nedohlíželo, ale na jednom předmětu to bylo 10% mé finální známky. Některé předměty měly průběžné testy (cca 1-2 testy). Největší váhu mělo samozřejmě testování ve zkouškovém období, to byly všechno seminární práce, vyjma jednoho předmětu, kde šlo o vymyšlení kampaně. Pokud si pamatuji dobře tak šlo o cca 2000-2500 slov na každý předmět, takže opravdu nic hrozného.
Semestr začíná už v září a zkouškové končí v prosinci těsně před Vánoci.
Administrativa byla jakžtakž ok, přístup zaměstnanců, kteří měli na starost Erásmáky byl super a vše se rychle vyřídilo (podpisy dokumentů, dotazy...). Jen měli často problémy se systémem, takže když jsme dorazili, dlouho jsme čekali na studentské kartičky atd. Po příjezdu zpět do ČR jim také selhal systém, takže transcript of records obdržím asi až 3-4 měsíce po skončení semestru a ještě k tomu poštou.
Před začátkem školy je orientační týden, kde Erasmákům vysvětlí vše co je třeba.
Školu bych každopádně doporučila.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolků a klubů je na škole přes 140, takže je možné vést opravdu pestrý studentský život. Spolky a kluby pořádají mnoho akcí a srazů a je to skvěla příležitost se seznámit s místními. V Irsku funguje i ESN a dá za pár euro udělat kartička. Ti pořádají akce pro Erasmáky a různé výlety.
Škola i ESN (bez nutnosti vlastnění kartičky) pořádali opravdu spoustu nočních akcí v klubech. Hlavně na začátku semestru, bylo jich i několik týdně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem anglicky. Irsky se v Dublinu moc nemluví, i když je dobré naučit se aspoň pár slovíček, kterými můžete překvapit Iry v hospodě. Určitě doporučuji mít alespoň C1 angličtinu (což je podle mě i requirement). Někteří profesoři měli irský přízvuk, což by mohlo někomu (kdo je třeba zvyklý na americký) dělat problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dublin je pěkné a docela rušné město, porovnatelně s Prahou. Zajímavé je, že centrum je opravdu malé. Všechny památky a zajímavosti se víceméně dají projít za 1-2 dny. Rozhodně není tak rozmanité co se týče aktivit jako Praha. Ale irská příroda je opravdu krásná a stačí vyjet Dartem (vlak, na který platí místní Lítačka) 40 minut z města a ocitnete se na opravdu krásných místech. Doporučuji si ale o víkendech dělat výlety po celém Irsku.
Hospody jsou peckový, živá hudba, milí lidi. Celkově jsou mi v Irsku lidi přišli o dost příjemnější než v ČR.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vyjít pouze se stipendiem je kvůli ubytovací krizi v Dublinu nemožné. Spolubydlení nebo bydlení u rodiny, pokud nechcete bydlet v jiném městě vás vyjde minimálně na 600 euro, což jsou vzácnější případy. Všichni mí přátelé platili cca 750-1400 euro. Pokud byste chtěli bydlet blíže centra, tak spolubydlení s dalšími 5 lidmi a sdílený pokoj s jedním člověkem vyšel moji kamarádku na 850 euro, lokace byla u Croke parku (cca 20 min pěšky do centra.) Mimoškolní koleje (těch málo, které nabízí ubytovaní na pouhý jeden semestr a to za příplatek) vycházejí na cca 1100-1300 euro. Na školních kolejích se ceny pohybují tuším od 900 do 1000 euro, možná více. O ty se dělá loterie a je opravdu těžké ji vyhrát. Taky se dozvíte výsledky až v červenci a pokud vás nevezmou, tak je skoro nemožné sehnat za měsíc cenově dostupné ubytování někde jinde. Doporučuji hledat ve Facebookových skupinách, na stránce daft.ie a také v dlouhodobých pobytech na AirBnB, kde se dá najít spolubydlení nebo garsonka.
Jídlo je v supermarketech trochu dražší než v ČR. Restaurace, hospody atd. jsou opravdu drahé v porovnání s ČR. Pivo v hospodě vás vyjde na 6.5-9 eur.
Dublin, hlavně kvůli ubytování, doporučuji pouze pokud máte našetřeno nebo vám přispějí rodiče.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Můžete hlídat slevy v Lidlu, Tescu a podobných supermarketech. Hlavní je podle mě vařit si doma, ve škole se dá ohřát. V Glasnevin kampusu v potravinách mají i sekci s hotovým teplým jídlem, které vycházelo cenově opravdu dobře (4 eura za pečené brambory, 5.5 eur za zdravější burger).
Místní Lítačka - "Leap card" funguje dost jinak. Nahrajete si tam peníze a při každé jízdě platíte. Jako student platíte o půlku méně než dospělí. Pokud jedete cca pod 2-3 km autobusem, tak jdete za řidičem a kartičku si musíte pípnout u něj a on vám dá short ticket (0.75 euro). On tedy nejdřív posoudí, jestli se vaše zastávka počítá do short fare. Pak je za 1 euro 90 minut jízdenka, kterou si pípnete u vstupu do autobusu. Chození za řidičem může dlouhodobě pár eur ušetřit. Ja bydlela mezi školou a centrem a skoro všude jsem chodila. Pokud nebydlíte daleko, tak nemusíte utrácet za dopravu, protože Dublin je opravdu "walkable" město.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
O ubytování jsem se již rozepsala v sekci "O financích." Jediné, co bych dodala je, že na spoustě kolejích lidi nebyli moc spokojení se sdílenými prostory, hlavně kuchyněmi, kde byl prý nonstop bordel.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Howth je super a je to z Dublinu asi jen 30-40 minut. Pak doporučuji projet co nejvíce přírody, je i fajn si booknout nějaký autobusový víkendový zájezd, který vás vezme po všech pěkných místech v nějaké oblasti. Časté výlety jsou do Corku, Galway, Limericku nebo Severního Irska. Ať pojede člověk kamkoliv, určitě v Irsku neudělá chybu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem anglicky. Irsky se v Dublinu moc nemluví, i když je dobré naučit se aspoň pár slovíček, kterými můžete překvapit Iry v hospodě. Určitě doporučuji mít alespoň C1 angličtinu (což je podle mě i requirement). Někteří profesoři měli irský přízvuk, což by mohlo někomu (kdo je třeba zvyklý na americký) dělat problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Irsko je skvělé kvůli své přírodě a lidem a rozhodně bych Dublin doporučila. Celé Irsko je opravdu krásné od městeček a památek po přírodu. Je lehké si tam udělat místní kamarády, protože se kvůli vám nemusí jazykově přizpůsobovat. Kdybyste byli třeba ve Španělsku a neuměli jazyk, tak je menší šance, že vás bude chtít parta Španělů brát do hospody, protože by kvůli vám museli mluvit anglicky. Irsko i Dublin mají opravdu výjimečnou atmosféru. A uvidíte nejzelenější trávu, co jste kdy viděli.
Není to ideální destinace, pokud chcete být někde v teple a koupat se v moři, které není ledové, nebo pokud nemáte moc peněz.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnkový kabát, nepromokavá obuv, deštník.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
škola není až tak náročná.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsou lidé až tak milí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
vrátit se zpět do ČR.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Dublin City University

Další zprávy z regionu Irsko

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page