top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michal Kříž

Autor(ka):

fakulta:

Michal

Kříž

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michal je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

13michalkriz

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michal

Fakulta humanitních stu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dublin City University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michal hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studoval jsem v Dublinu na Dublin City University (DCU). Ještě před odjezdem na zahraniční univerzitu jsem čelil obtížnostem týkajících se komunikace s univerzitou. Na emaily ze začátku odpovídali až po týdnu a někdy je nechali úplně nezodpovězené. Ve výsledku se ale nakonec vždy všechno vyřešilo a nebyly kvůli tomu žádné problémy.

Po příjezdu do Dublinu univerzita uspořádala online orientaci, kde nám vysvětlili pravidla studia a dali nám několik tipů ohledně pobytu v Dublinu např. jak se orientovat v hromadné dopravě. Po online orientaci následoval i off-line event, kde jsme se mohli lépe seznámit se spolužáky.

Všichni zaměstnanci DCU byli velmi milí a se vším rádi pomohli.

Prostředí kampusu je na první pohled velmi impozantní. Je velmi rozlehlé a působí přátelsky a moderně. Je zde velký výběr, co se týče občerstvení - ať už obědů nebo svačin. Na kampusu je také několikapatrová knihovna, lékárna, společenská hala a dokonce i bar, kde si člověk může dát asi nejlevnější Guiness v Dublinu.

Většina tříd, kde probíhala výuka, už ale neposkytovala takový komfort. Třídy byly oproti ostatním místnostem kampusu poměrně zastaralé s mnohdy velmi nepohodlnými židlemi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kvalita samotné výuky se, jak je tomu asi vždy, odrážela od profesorů, kteří dané předměty vyučovali. Osobně mě větší část výuky bohužel zklamala. I přes to, že jsem byl mnohdy zainteresován do problematiky výuky, její výklad mě málo kdy zaujal.

Univerzita klade velký důraz na domácí přípravu a atestace předmětů je náročnějšího rázu.

Do třídy člověk chodí s místními a předpokládá se poměrně vysoká úroveň angličtiny.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na DCU je možné vstoupit do různých klubů a společností. Kluby jsou zaměřeny na různé sporty a společnosti na zájmové skupiny jako jsou filmy, hudba, videohry a desítky dalších okruhů. Připojení do jednotlivých klubů a společností stojí 4 eura na semestr. Následně se pak s konkrétní skupinou může člověk vídat zpravidla jednou týdně a naplňovat aktivity, které pořádají organizátoři dané společnosti.

Je to skvělý způsob jak se seznámit a začlenit do kolektivu a opravdu každý si najde to svoje.

Zároveň univerzita pořádá různé organizované výjezdy a na samotném kampusu se pořád něco děje. Pořádají se různé workshopy, hry, koncerty, bazary, charity a podobně. Člověk se zde určitě nenudí.

Také je důležité zmínit, že na DCU jezdí studovat spousta lidí ze zahraničí, což je velké plus, protože se člověk skamarádí s lidmi z různých koutů světa.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všude se komunikuje anglicky, irštinu po vás nikde chtít nebudou.

Předpokladem je, že člověk anglicky umí naprosto plynule.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dublin nabízí bohatý kulturní život. Je zde velké množství skvělých muzeí, galerií, divadel, restaurací a kaváren.

Zároveň má město nádhernou architekturu. Osobně jsem se nemohl přestat rozplývat nad nízkými cihlovými domečky, které vytvářejí roztomilou atmosféru.

Rozhodně bych doporučil návštěvu Pheonix parku, botanické zahrady, Little museum of dublin, národní galerie, Guiness storehouse a také moderního divadla Bord Gáis Energy Theatre, kde jsem byl na hře The Lion King, která byla naprosto bezchybná. Pokud budete mít pobyt v říjnu, tak moc doporučuji dublinský Halloween parade.

Každodenní život v Dublinu je ale poměrně náročný.

Velkým mínusem města je jeho veřejná doprava, který je primárně postavená na autobusech, jenž jsou v dopravních špičkách naplněné. Řidiči tak zastávky přejíždějí a nedovolí novým lidem nastoupit. Zároveň mají autobusy často velká zpoždění, nebo úplně vynechají. Je tak velmi složité odhadovat časy příjezdů, což může vést k pozdním příchodům.

Dalším pro mě velkým negativem je odpad. Centrum je velmi čisté, ale v moment, co se od něj člověk vzdálí, tak naráží velmi často na odhozené plastové lahve, plechovky a rozbité sklo. Skrze město totiž není rozmístěno moc odpadkových košů/popelnic. Ve městě také málo kdo odpad třídí. A i když se člověk osobně aktivně snaží, aby ho třídil, tak je to poměrně náročné. Popelnic na třídění je totiž ještě méně, než těch na směsný odpad. Zároveň je spousta věcí v jednorázových odpadech, i když by nemusela být.


Jinak je město ale bezpečné a lidé jsou v něm vstřícní. I tak bylo na pobytu vždy nejlepší, když člověk vyjel z Dublinu pryč za nádhernou Irskou přírodou.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Dublinu je poměrně draho a stipendium tak určitě nepokryje veškeré finance. Dost ale záleží na ubytování, které si člověk sežene.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Je dobré sehnat si místní Tesco club card a nakupovat potraviny zde. Také je dobrá aplikace Too good to go, které je ekvivalentem Nesnězeno. na spoustu věcí jsou také studentské slevy, na které je dobré se ptát.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jelikož jsem se na Erasmus vydal s přítelkyní a naším psem, tak bylo nalézt ubytování dost náročné, nakonec se nám tak podařilo přes Airbnb a bydleli jsme v soukromém bytě s majitelkou a jejím psem. V kontextu našich požadavků jsme s ním byli opravdu velmi spokojeni.

Nicméně je nutné upozornit, že hledání si ubytování je za jakýkoliv podmínek aktuálně v Dublinu složité. Koleje má škola přeplněné. Z toho důvodu dávám ubytování jen 2 body, aby bodování nebylo matoucí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem měl k dispozici auto, díky kterému jsme během pobytu cestovali po celém Jižním Irsku. Na většinu míst se však bez problému dá dostat vlakem. Moc bych doporučil návštěvu od Dublinu nedalekého Howthu, kde je stezka podél útesů a dá se zde najíst skvělých fish and chips. Dd Howthu je už jen kus také nádherný Malahide s obrovským parkem a hradem. Na západě Irska jsou pak úžasné Cliffs of Moher a město Galway. Na jihu pak město Cork. Také nesmím zapomenout na Wicklow, kde jsem měl možnost vidět desítky tuleňů ve volné přírodě, což byl neuvěřitelný zážitek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všude se komunikuje anglicky, irštinu po vás nikde chtít nebudou.

Předpokladem je, že člověk anglicky umí naprosto plynule.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pobyt zde bych doporučil lidem, co chtějí jet do anglicky mluvící země, chtějí se aktivně zapojovat do studentského života a zároveň rádi jezdí na výlety do přírody. Obzvláště pak bych ho doporučil všem milovníkům deštivého počasí. :D

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nezapomeňte si zabalit adaptér do zásuvky. Jinak se ale dá koupit bez problému na místě.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že psi nemohou do veřejné dopravy :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Lidé jsou velmi přátelští a vstřícní.

Lidé prakticky netřídí odpad.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Pro mě depresivní počasí, náročnější studium, ale nic, co by se nedalo zvládnout.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Dublin City University

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page