top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktorie Vondrů

Autor(ka):

fakulta:

Viktorie

Vondrů

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktorie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

vikivondru

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktorie

Fakulta humanitních stu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dublin City University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktorie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
byla velmi moderní, prostorná, několik budov na jednom fleku. Hned si vzpomenu na to, jak byla škola dělaná Pro studenty, spousta barev a studentských zázemí. Bar přímo ve škole, spousta studentských akcí, spousta studentských spolků.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
semestr začíná a končí trochu jinak, ale jinak se to nějak výrazně neliší. Já osobně jsem neměla žádnou zkoušku na konci, spíše jen prezentace nebo eseje, ale to záleží na zvolených předmětech. Liší se kreditování. Za většina předmětů na DCU lze získat kolem 5 kreditů. Měla jsem předmět dokonce za 10 kreditů. To se hodilo, protože jsem si mohla zapsat pouze pět předmětů celkem (s pěti předměty bych se na UK na 30 nebo 25 kreditů nedostala).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano! škola nabízí hodně různých studentských spolků. Sporty, malování, háčkování, politika, film. Do všeho lze zapojit a vstup stojí jen 2 eura. Mimo to pořádá škola nejrůznější akce a také pořádají studenti výlety mezi sebou. Stačí mít otevřený oči a povídat si s lidmi a pak těch možností využít. Doporučuji připojit se do spolku ESN, pro seznámení se s Irskými a zahraničními studenty na jednom místě.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Nemyslím si, že ode mě univerzita požadovala konkrétní jazykový diplom. Jinak se komunikovalo vždy v angličtině. Irský přízvuk může být občas trochu náročný, ale na univerzitě přednášelo spoustu zahraničních učitelů bez irského přízvuku, což pak bylo jednodušší.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dublin je skvělý, ale hodně jiný než zbytek Irska. Skoro působí tak neirsky. Je ale bohatý na hospodách a knihovnách a sekáčích. Lze ho dobře prozkoumávat a ztrácet se. Krásná místa v oblasti Dublinu jsou pak třeba Bray nebo Howth, kam jsem jezdila pravidelně.
Jinak je Dublin trochu rušný, záleží na oblasti a času. Večer jsou Irové hodně akční. Člověk zde musí být ale taky trochu opatrný, ale to asi v každém větším městě. Skvělý je mít u sebe vždy kamaráda a prozkoumávat město společně.
Na snídani doporučuji Irish Potato Cake Company nebo Murphy’s Bistro Cafe.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Irsko a Dublin konkrétně jsou hoodně drahý. Já jsem měla štěstí s nájmem a to 400 euro/měsíčně. Většinou platili lidi 500-600 a více euro i za sdílené pokoje (v Irsku je navíc ubytovací krize). Koleje, pokud by měl někdo štěstí se na ni dostat, jsou ještě o trochu dražší. Od Erasmu jsem dostávala 600 euro měsíčně. Já jsem tedy měla docela štěstí, ale spousta lidí kolem mě muselo sázet na podporů svých rodičů nebo známých.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
kupte si studentkou Leep kartu na ježdění veřejnou dopravou. Nepijte v centru města. Dějte si čas na hledání ubytování. Pořiďte si ESN kartičku na různé slevy (něco jako ISIC).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem měla pronajatý pokoj v malém době, kde bydlel starý pár. Po nějaké době to nebylo ideální. Kamarádka, která měla sdílený pokoj také v rodinném domě měla také problémy. Možná je proto ta kolej pak lepší, ale nemám zkušenosti. Záleží, jaký má člověk štěstí.
Já jsem byla hodně ráda za soukromý pokoj.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Veřejná doprava je náročná. Jízdní řády na zastávkách jsou jenom pro ozdobu. Jinak se musí autobusy zastavovat máváním. Jinak fungoval po městě i vlak, který je mnohem spolehlivější než autobus. Po Irsku pak lze autobusem i vlakem velice pohodlně cestovat. Krásný byly výlety na druhé pobřeží. Galway nebo Westport a okolí. Cestovat po Irsku bylo neskutečně hezký.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Nemyslím si, že ode mě univerzita požadovala konkrétní jazykový diplom. Jinak se komunikovalo vždy v angličtině. Irský přízvuk může být občas trochu náročný, ale na univerzitě přednášelo spoustu zahraničních učitelů bez irského přízvuku, což pak bylo jednodušší.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Irsku je spousta míst kam se podívat. Velice jednoduše se tu seznámíte s lidmi a pak už jen jeďte. Škola dává spoustu prostoru pro rozvoj toho, co tě baví a s omezeným počtem předmětů máš vlastně i dost volného času. Hrozně jsem si to užila a bylo náročné odjíždět.
ps
Ukulele Tuesday!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
více roláků. Hodně jsem se vrstvila.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V Irsku ani tolik neprší, ale v lednu a únoru je tam fakt zima.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak jednoduše lze po Irsku cestovat.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vypořádat se lidmi, kteří mě ubytovávali.
Rozloučit se se svými přáteli a vrátit se zase do normálního života (Poersmová deprese je reálná věc).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Dublin City University

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page