top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tadeáš Müller

Autor(ka):

fakulta:

Tadeáš

Müller

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tadeáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tadeáš

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dublin City University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tadeáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První slovo, které mě napadne je "moderní". DCU má tři kampusy, ale já trávil čas pouze v jednom, v Glasnevin Campus. Ten je doopravdy moderně zařízený i postavený, se spoustou možností jak trávit volný i studijní čas. Je v něm sportovní komplex, výborná knihovna, obchod, několik cenově příjemných restaurací a jídelen a spousta klidných míst k sezení a studiu. Třídy byly dobré, většinou menší, ale pohodlné. Výjimečné na DCU bylo, že člověk dokázal opravdu trávit celý den v kampusu a našel tam vše, co potřeboval.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na DCU jsem studoval obor Humanities & Social Sciences. Můj rozvrh se skládal ze čtyř předmětů a každý předmět měl dvě vyučovací hodiny týdně, každou po +- 50 minutách. Co se přednášek týče, byly dost podobné těm v Čechách, jen někteří učitelé zapojovaly studenty do přednášky více, než jiní. Zkoušení u všech mých předmětů probíhalo způsobem psaní prací a esejí na určená témata, žádné ústní ani psané testy se neděly.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na DCU je pro studenta bohatý. Na DCU je přes sto různých studentským spolků, od hudebních, přes sportovní až po diskuzní. Připojit se k nim může každý student DCU, a spolky se prezentují ze začátku semestru všem novým studentům. Univerzita samotná pro zahraniční studenty pořádala několik seznamovacích akcí i akce, kde jsme mohli poznat kulturu Irska.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita požaduje jazykovou úroveň angličtiny C1. Studium jako takové i všední život probíhaly výhradně v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dublin je pro studenta hezký. Irové jsou velmi vstřícní a všude, kam jsme s přáteli šli, to bylo příjemné. Dublin má své klidné i rušné části, propojené autobusovou MHD, která ale není moc časově spolehlivá, a dostat se z jednoho konce Dublinu na druhý trvá velmi dlouho. Osobně jsem si oblíbil Phoenix Park, kampus naší univerzity a malý podnik v centru the Snug na večerní posezení s přáteli.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Irsko je pro studenta velmi drahé, zejména pokud jde o bydlení. Sehnat nájem pod 600 Euro na měsíc je v podstatě nemožné. Můj nájem stál kolem 700 eur měsíčně, ale měl jsem přátele kteří platili mnohem více, někteří až kolem 1600 eur měsíčně. Stipendium tedy při velkém štěstí dokáže pokrýt náklady na bydlení, ale veškeré ostatní náklady, jako na jídlo, MHD, a zábavu, jsem platil z vlastní kapsy. Co se těchto nákladů týká, je Irsko na vyžití trochu dražší než například Německo (pivo stojí kolem 6 eur ;) ). Dublin tedy na Erasmus doporučuji pouze pro finančně zajištěné studenty.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně doporučuji vařit si sám, a pokud někam na jídlo, pak do jídelen na kampusu, které jsou mnohem levnější než restaurace ve městě. Nakupování mi přišlo nejlevnější v Tescu, ovšem pouze pokud si člověk zařídil věrnostní kartu, a v Lidlu. Není od věci zvážit dojíždění do školy na kole nebo pešky, protože jedna 90 minutová jízda MHD autobusem stojí studenta 1 euro, což se časem nastřádá.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem ve vlastním pokoji u hostitelské rodiny. Ubytování to bylo perfektní, ale bylo těžké ho sehnat. Doporučuji hledat bydlení na stránkách "daft.ie" a "dcustudentpad.ie", případně přes agenturu Hosting Power (pozor na poplatky). Kolej v kampusu je prý skvělá a cenově přijatelná, ale je opět těžké se do ní dostat, takže doporučuji zažádat si o místo na koleji co nejdřív a mít záložní plán na bydlení, pokud by kolej nevyšla.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ze vzdálenějších míst doporučuji navštívit Belfast, Galway, Sligo a Devil's Chimney. Vše to jsou vzdálená místa a je tedy nejjednodušší pronajmout si s přáteli auto, protože cesta vlakem trvá velmi dlouho. Z míst blíže Dublinu doporučuji Greystones a Howth. Na cestování jde vidět především nádhernou irskou přírodu a krajinu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita požaduje jazykovou úroveň angličtiny C1. Studium jako takové i všední život probíhaly výhradně v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Dublin je určitě krásný a přátelský. Univerzita samotná je skvělá a vstřícná. Zážitek z pobytu můžu vřele doporučit, ale musím opět varovat, že je Dublin drahý a to hlavně v ubytování.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník a pořádně teplé oblečení
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Život v Dublinu je drahý
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou Irové tak přátelští
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít ubytování a vyjít během pobytu s financemi

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Dublin City University

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page