top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petr Hlavička

Autor(ka):

fakulta:

Petr

Hlavička

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petr je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petr

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Konstanz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petr hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vzhledem k tomu, že jsem byl na erasmu v letním semestru roku 2021, tak jsem měl veškerou výuku online formou. Při pomyšlení na výuce mě jako první napadne to, že všichni studenti bez výjimky měli automaticky zapnuté kamery bez předchozí výzvy. Rovněž mě zaujalo, jak jsou studenti při diskuzích aktivní. Pokud se řekne Kostnická univerzita, tak mě ale nejdřív napadne nádherné prostředí, ve kterém je Kostnice zasazená.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Řekl bych, že vedení a průběh seminářů byl stejný jako jsem zvyklý na domácí univerzitě. Čtení textů, diskuze, prezentovaní znalostí...na konci semestru buď zkouška nebo seminární práce. Všichni učitelé a jiní zaměstnanci univerzity ke mě byli vždy milý a ochotní. Z tohoto pohledu bych výjezd do Kostnice určitě doporučil.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Během pobytu jsem přišel do kontaktu zejména se spolkem ESN. Ten se snažil pořádat nějaké aktivity i v onlinu během pandemie, ale ty nebyli moc hojně navštěvované. Offline aktivity později v semestru byli na druhou stranu skvělé. Univerzita pořádá orientation week na začátku semestru a pro zahraniční studenty poskytuje například i možnost zapsat si základy němčiny. Fakulta rovněž provozuje discord pro zahraniční studenty, do kterého se doporučuji přidat. Vyřešíte na něm spousto administrativních věcí, studijních věci a nejdete si tam kamarády se kterými třeba můžete jezdit na výlety.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v angličtině. Kostnická univerzita poskytuje dostatečný výběr kurzů v angličtině, tak nebyl problém studovat pouze v ní. Před pobytem byl můj level angličtiny B1 a po výjezdu B2. S kvalitou své angličtiny jsem nikdy neměl problém s řešením různých věcí nebo se studiem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Malé, ale hezké a zajímavé město. Město je zároveň plné studentů a není tak problém se seznámit. Studentské aktivity probíhají hlavně kolem Bodamského jezera na náplavkách v centru města. Ve městě najdete i pár studentských hospod, ale většina ektivit probíhala právě kolem jezera nebo na vyhlídce jménem Bismarckturm, kde je veřejné místo pro grilování. Pokud budete na výjezdu v zimním semestru, tak doporučuji nějaký z Logans pubů.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Po zaplacení ubytování na koleji a dalších poplatků mi na měsíc zbylo cca 200 euro. Pokud by člověk chtěl, tak by s tím díky vaření a pivku/vínku pouze ze supermarketu vyjít dokázal. Pokud člověk konzumuje i některé z tabákových výrobků, tak to bude horší. Za cigarety člověk nechá kolem 10 euro za krabičku a za puk žvýkacího tabáku, který je poměrně obtížné sehnat asi 8 euro. Pokud jste milovníci tabáku, tak doporučuji nakoupit dostatečnou zásobu již u nás. Pivko v supermarketu se pohybovalo mezi 0,5-2,5 eury. Láhev obstojného vína od 5 eur výše. Pivko v hospodě se pohybuje kolem 5 euro a hlavní jídlo kolem 12 eur. V menze za oběd zaplatíte kolem 4 euro. Takže pokud si budete vařit a omezíte se na nákupy v supermarketech, tak se se zbytkem vyžít dá. Pokud se chcete socializovat v restauračních zařízeních nebo cestovat, což vřele doporučuji, tak si s 200 eury na měsíc nevystačíte. Vzhledem k tomu v jak strategicky skvělé poloze je Kostnice umístěna, tak rozhodně doporučuji nějaké výlety naplánovat a pokud můžete, tak vzít auto, jelikož ceny německých drah jsou celkem vysoké a ceny švýcarských drah jsou astronomické. Navíc pokud se chystáte do Alp, tak u řady krásných hyků je problém dostupnost hromadnou dopravou.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v supermarketech. Nejlevnější, ale na druhou stranu nejhorší je Penny. A trošičku dražší je Kaufland nebo Lidl, ale kvalitativní rozdíl opravdu stojí za to. Nejlepší supermarket je asi edeka, ale do té bych nedoporučoval ani nakouknout pokud chcete něco ušetřit.
Pokud se chcete hodně seznamovat a užívat si studentského života, tak doporučuji jet v letním semestru. Řada studentských party je venku ať už u jezera nebo v parcích a tím pádem ušetříte hospodskou marži na občerstvení.
Pokud chcete cestovat, tak rozhodně vemte auto nebo se přes školní diskord pokuste k někomu do auta přidat. Pokud auto nemáte a vyhovuje vám cestování o samotě, tak na vás zbyde vlak. V tom případě doporučuji využít všech věrnostních karet, kterých můžete. Dokáží vám poskytnout opravdu citelné slevy. Co se týče německých drah rovněž doporučuji využít víkendové nabídky, kdy máte za 20 euro neomezenou jízdenku na daný den po celém Bádensku Wurtumbersku.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byl jsem ubytován na koleji společnosti Seezeit. Konkrétně na koleji Sonnenbühl Ost. Kolej se nachází na kraji Kostnice, ale je obklopena krásným parkem a přírodou. Navíc je nejblíž k univerzitě. Pokud se vám nechce do školy jezdit přes celé město, chcete mít hned u koleje krásný park a les a nevadí vám, že jsem trochu odříznuti, tak tuto kolej doporučuji. Pokud chcete hodně party kolej, tak bych doporučil Europahauz. Apartmány se skládali ze 4 samostatných pokojů pro 4 lidi, dvou společných koupelen a jedné kucyně s jídelnout. Já osobně jsem si vytáhl Černého Petra a dostal jsem pokoj v přízemí s oknem do ulice. Na druhou stranu měl tento apartmán větší lednici a kuchyň než apartmány ve vyšších patrech. Poměr ceny/výkon si myslím, že jsou tyto koleje asi to nejlepší, co můžete v Kostnici najít. Na druhou stranu doporučuji vzít si ssebou prodlužky (málo zásuvek na pokoji) a záclony. Všechny pokoje ve kterých jsem byl měli záclony pouze na 2/3 okna. :D

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji určitě zajet na hyke do Alp. Nedaleko Kostnice ne nachází nádherné možnost hyků na Hoher Kasten nebo Säntis popřípadě okolí jezera Walensee. Ve Švýcarsku bych ještě doporučil navšívit Luzern. Mezi ostatními městy (Bern, Zurich, Ženeva, Lausanne, Sankt Gallen, Basilej) mi přišel jako zdaleka nejhezčí. Naopak moc nedoporučuji plánovat si výlet na Pilatus, na který se z Luzernu lanovkou můžete dostat. Lanovka dost drahá a většinu roku je Pilatus zahalený v mracích takže z něj nic moc neuvidíte. Také si myslím, že není nutné navštěvovat Ženevu. Nepřišlo mi, že město nějak zvláště vyčnívá nad krásami ostatních švýcarských měst a například návštěva Cernu to moc nevynahradí. Návštěvnické centrum v Cernu je sice hezky udělané, ale relativně malé a za čas a cenu, kterou je třeba na výlet do Ženevy podle mě nestojí. Zurich a Bern jsou hezká města, ale na Luzern nemají. Sankt Gellen je krásné univerzitní město, které žije. Svou blízkou polohou může k návštěvě lákat i Lichtenštejnsko, ale ve Vaduzu toho moc k vidění také není, tak ho můžete v klidu vynechat a protáhnout si výlet třeba do nedalekého Churu nebo někam kolem Bodamského jezera.
Kolem něho bych doporučoval pěší výlet z Bregenz resp. hory Pfänder, na kterou se můžete nechat vyvést za 10 euro do nádherného městečka Lindau. Doporučil bych i výlet do hezkého města Friedrichshafen, kde najdete muzeum Dornieru a Zeppelinů. Obě muzea moho doporučit. Na místním letišti si můžete i zakoupit projížďku v jedné z vzducholodí. Bližší zkušenosti s tím, ale nemám. V bezprostředním blízkostí Kostnice doporučuji k navštívení okolí Rýna po proudu od Untersee (neskutečně krásné místo, kde bych rád strávil důchod), Marienschlucht, Mindelsee, ostrov Mainau, ostrov Riechenau nebo Meersburg kam máte jako studenti přívoz ze Staadu zadarmo nebo zříceninu Hohentwiel u města Singen. Centrum Kostnice je krásné, ale za odpoledne ho máte prochozené. Najdete zde také spoustu míst spojených s Janem Husem.
V Německu bych rozhodně doporučil navštívit Schwarzwald. Tento les je ohromný a najdete tam spoustu krásných tůr. Já osobně můžu doporučit track Todmos nebo městečko Bad Wildbad, kde najdete i stezku v korunách stromů nebo vysutý lanový most přes údolí. Fandům do techniky mohu doporučit navštívit Stutgard. Město jako takové skrývá pár zajímavostí, ale je poměrně rušné a špinavé. Ale muzea Mercedesu a Porshe bych k návštěve doporučil všemi deseti. Kousek vlakem od Stutgartu je i městečko Sinheim, kde je ohromné technické muzeum, kde jsou vystaveny různé automobily, letadla, vrtulníky a vojenská technika. Největší lákadlo je vystavený Concorde, do kterého můžete vlézt a posadit se do originální sedačky z tohoto letadla. Navštívit můžete také legoland nedaloko Ulmu :D
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině. Kostnická univerzita poskytuje dostatečný výběr kurzů v angličtině, tak nebyl problém studovat pouze v ní. Před pobytem byl můj level angličtiny B1 a po výjezdu B2. S kvalitou své angličtiny jsem nikdy neměl problém s řešením různých věcí nebo se studiem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to krásné živé město, které má i velmi strategickou polohu pro výlety.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Dobré boty na výlety, dostatečnou zásobu tabáku.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
jsou věci, které se nemohou prát v pračce s jinými věcmi.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Německé dráhy jsou na tom se zpožděními hůře než ty České...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Obecně je nejhorším aspektem Erasmu extrémní množství administrativy. Jestli je aspekt Erasmu, který vnímám čistě negativně a zrazoval by mě od dalšího výjezd, tak je to právě tato administrativa a její extrémní množství.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Konstanz

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page