top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dorota Jančíková

Autor(ka):

fakulta:

Dorota

Jančíková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dorota je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dorota

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Konstanz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dorota hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První co mě napadne je jeden společný velký kampus pro celou univerzitu. Kampus univerzity byl také velmi výstřední, barevný a také trochu labyrint. Univerzita není nejmodernější, ale i tak má svůj šarm. Součástí kampusu je skvěla veliká knihovna.Pokud nechcete studovat úplně potichu, máte možnost studovat i v univerzitní kavárně, která je součástí knihovny. Uprostřed kampusu je super venkovní prostor, kde se studenti téměř pořád scházejí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na svém studijním pobytu jsem se zúčastnila především jen seminářů. Semináře v Konstanzi jsou dynamičtější než u nás v Praze. Na každou hodinu se opravdu dbá na četbu, vždy byla velká část semináře jen debata. Proto opravdu doporučuju se hodně připravovat. Semestr je téměř stejný, až na to, že mezi zimním a letním semestrem je velká pauza. Téměř dva měsíce. Jedná se o směs zkouškového období a prázdnin. Pokud tedy zůstáváte studovat i v letním semestru, vyučuje se téměř přes celé léto až do konce července.
Přístup ke studentům, především k nám Erasmus studentům bych hodnotila o hodně lépe než v Praze. Jste vždy velmi informováni ohledně toho, co se na univerzitě děje, kdy jsou jaké deadliny (například zapisování předmětů), a celkově mi přišla komunikace s učiteli lepší než u nás.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život na univerzitě je tu opravdu skvěly. v Konstanzi je opravdu mnoho studentských spolků. Téměř pořád se na chodbách univerzity u hlavního vchodu konají nějaké akce, spolky nebo třeba neziskové organizace pořádají nějaké soutěže. Nebo se prodávají lístky na studentské akce atd. Volitelné předměty, které přibližují jazyk a kulturu tu jsou. Buďto přímo jako součást učení se německého jazyka, nebo i v angličtině. Já navštěvovala seminář ohledně německé historie.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je sice menší, ale zato opravdu studentské. Hlavní atrakcí města je samozřejmě Bodensee. Zde se především v létě scházejí opravdu všichni. V létě bych například na piknik doporučila Herosé park, kde se dá i koupat, ale raději jsem se chodila koupat na druhou stranu k Beach Baru. Tím, že je město malé, téměř při každé cestě kamkoliv potkáte někoho koho znáte. Je proto jednodušší si v takovém prostředí najít kamarády.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo přibližně 70% výdajů. Bydlela jsem na dvou různých kolejích. První půlrok s 6 spolubydlícíma za 280 euro/měsíc, druhý půlrok s 3 spolubydlícíma za 385 euro/měsíc. Pokud jste hodně šetřiví, dá se se stipendiem vyjít. Pokud však chcete jezdit na výlety atd., už je potřeba mít nějaké svoje výdaje navíc. Například vlak do hor do Švýcarska stojí přibližně 40 euro dohromady za cestu tam a zpět.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě nakupovat v supermarketech a nechodit příliš do restaurací. Já chodila nejvíce do Penny, které je asi tím nejlevnějším supermarketem. Doporučuju také nákupy v DM, které je v Německu levnější než u nás. Chodila jsem taky hodně na obědy v menze, které stojí přibližně 3,5-4 eura.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na kolejích od společnosti Seezeit, jako většina Erasmus studentů. První semestr mi kolej sehnala univerzita. Druhý semestr jsem prodlužovala, proto jsem si musela hledat ubytování sama. Což bylo téměř nemožné. Nakonec se naštěstí ještě uvolnilo pár míst na Seezeit kolejích, tak jsem zase bydlela tam, akorát na jiné lokalitě. Ty bych opravdu doporučilo moc. Nejdříve jsem bydlela na koleji Jungerhalde a poté v Sonnenbuhl Ost. Obě dvě koleje byly v blízkosti univerzity, asi 15 minut chůze. V Německu neexistuje sdílení pokojů na koleji, takže jsem měla svůj pokoj a ostatními jsem sdílela koupelnu a kuchyň. Koleje jsou opravdu moderní a moc hezké.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě doporučuji navštívit hory ve Švýcarsku, které jsou jen asi hodinu daleko. Nebo také Zurich, který je hodinu daleko. Tam se doporučuji dopravit Flixbusem, protože je o hodně levnější než vlak.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Konstanz je opravdu skvělé město na Erasmus. Především tím, že se nejedná o moc velké město. Je jednoduché se s lidmi seznámit a scházet se. Úžasné je Bodensee na koupání, především v létě. Všude kolem vás je příroda, ale stejně se jedná o menší město. Jeden z největších plusu je, že město je neskutečně bike friendly. Všichni jezdí na kole a všude jsou cyklopruhy. Konstanz moc doporučuji!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku, pokud jedete na zimní semestr. Hodně prší. A nebo kolo, ale to je asi lepší si koupit až na místě.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Univerzita je hodně analyticky zaměřená.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Hledání ubytování druhý semestr.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Konstanz

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page