top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Michlová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Michlová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

baramichlova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Konstanz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Konstanz byla výjimečná především svými prostory. Je zde rozsáhlá knihovna s mnoha místy ke studiu. Zároveň je zde možné najít 2x coffee shop a mensa s dobrým jídlem.
Vybavení univerzity je dostatečné, prostory jsou čisté a moderní. Univerzita procházela během mého pobytu rekonstrukcí. Jediným problémem je rozsáhlost univerzity, kvůli které se studenti (včetně mě) často ztrácí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na univerzitě v Konstnici je semestr o jeden měsíc posunut dopředu. Na začátku semestru se jednalo o výhodu, protože jsem měla mnoho volného času na cestování a kurzy, které jsou pořádány v rámci univerzity. Nakonec však tento posun vnímám jako nevýhodu, protože se mi zimní semestr v Konstnici překrývá s letním semestrem v ČR. Zkouškové období jsem proto měla o měsíc zkrácené. Alternativou SIS je na univerzitě systém Zeus, který je obdobně komplikovaný. Naštěstí je však vše vysvětleno v info meetings pořádaných univerzitou před příjezdem, během studia, zkouškové období, před odjezdem. Učitelé přihlížení k tomu, že jsme Erasmus students,
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Volitelným předmětem, který bylo možno zapsat na začátku semestru je Go Konstanz. Jednalo se o kurz probíhající měsíc před začátkem semestru. Zahrnoval každodenní hodiny německého jazyka a různé aktivity. Byl pro mě velice přínosný, protože jsem se díky němu seznámila s novými lidmi, s prostředím Kostnice a také jsem se naučila základy němčiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě jsem komunikovala pouze v angličtině. Kurzy, které jsem vybrala byly také anglicky. Z německého jazyka umím pouze základy, které jsem využila převážně v obchodech nebo při komunikaci s domovníkem v mém bytovém komplexu. Kostnice je město studentů, proto je možné se téměř všude domluvit anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město rozděleno řekou na dvě části. Část, ve které jsem bydlela (studentské ubytování od Seezeit) je klidnější blízko parku a lesu. Na univerzitu bylo možné dojít za 18 minut. Nedaleko je Kaufland a menší obchodní centrum, kam jsem často chodila nakupovat. Přes řeku je centrum města, kde jsou obchody, kostely a oběcně je zde soustředěna většina kulturních aktivit.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vyjít se stipendiem bylo sice možné, ale pouze pokud dostanete stipendium v celku. Důvodem je, že se v ubytování na začátku platí depozit 800 euro a obecně jsou na začátku pobytu výdaje vyšší. Já jsem měla stipendium od Karlovy univerzity rozděleno na dvě části, kdy druhou jsem dostala až měsíc před odjezdem. Neměla bych proto šanci přežít pouze se stipendiem. Cena v Kostinici je však přiměřená a pokud omylem nezabloudíte do švýcarského města vedle, můžete bez problému s penězi vyžít, pokud je ovšem dostanete předem nebo alespoň včas.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kupujte alkohol v sámošce a nechoďte do barů. Do barů jsem nechodila v Kostnici skoro vůbec, ale zažila jsem zde Karneval (Fasnacht), který je založený z velké části na pití alkoholu. Vyplatilo se přinést si vlastní flašku, protože ceny alkoholu jsou v barech opravdu vysoké. Pokud jedete z Česka autem, je dobré si přivést co nejvíce věcí, které využijete, abyste je nemuseli kupovat. Tato taktika se mi osvědčila a ušetřila jsem mnoho peněz hlavně na věci do domácnosti (pánve, hrnce, nádobí, lapmy). Byty totiž nejsou vůbec vybaveny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Možností bytování bylo v Konstnici pro studenty několik. Já jsem bydlela v Sonnenbühl West II. Za mě se jedná o nejlepší ubytování, protože je to single apartment. Byt byl velice malý, ale pro jednoho dostačující. Problém byl pouze s vařením, protože kuchyň je zde malá, bez digestoře a bez trouby. Pokud jsem tedy vařila častěji, přispívalo to plísni, která se v bytě pravidelně tvořila. Naštěstí na univerzitě funguje menza. Ze začátku pobytu jsem měla s ubytováním veliké problémy, protože jsem hned po příjezdu musela nahlásit nefunční odtok v umyvadle. Následně mi nefungovalo topení prvních 14 dnů v Listopadu a nekonec jsem začala mít veliké problémy s plísní. Tu jsem musela odstraňovat savem cca 1x za 14 dní. Obecně bylo ale toto bydlení velice útulné a zvykla jsem si. Naproti mě byl bytový komplex West I, kde bydleli studenti po 4 nebo po 3, každý však má vlastní pokoj. Prostory zde jsou také velice hezké. Oba typy ubytování jsou dobré, záleží na preferenci studenta, zda chce bydlet sám nebo s někým.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě jsem komunikovala pouze v angličtině. Kurzy, které jsem vybrala byly také anglicky. Z německého jazyka umím pouze základy, které jsem využila převážně v obchodech nebo při komunikaci s domovníkem v mém bytovém komplexu. Kostnice je město studentů, proto je možné se téměř všude domluvit anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Kostnice je pro mě výjimečná především svou rozlohou. Jedná se o poměrně malé město, všude se člověk dostane do hodiny. Je však možné zde najít všechno. Od kultury, přes sportovní nabídky, bary/restaurace/kavárny až po obchody. Nikdy jsem tak neměla problém, že bych měla něčeho nedostatek nebo by mi něco chybělo, protože bylo možné všechno sehnat. Samozřejmě se ale také jedná o nádherné město plné parků, ale i krásných památek. Nádherná je ovšem také univerzita, která není nijak historická, ale za to je rozsáhlá a čistá.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
V prosinci jsem vážně onemocněla s covidem. Tři týdny jsem nebyla schopná vylézt z postele. Zachránili mě přátelé, kteří mi nakupovali jídlo. Zároveň mi rodiče poslali léky z Prahy. Musím proto říct, že je výhoda vzdálenosti, protože je možné v ČR v nejhořším případě cokoli poslat. Zároveň chci ale poukázat na to, že si všichni pomáhají. Obecně je zde sice veliká diverzita studentů, není však těžké si najít přátele nebo zažádat o pomoc. Všichni jsou na stejné lodi a pomáhají si, zvlášť když bydlí přes ulici (hlavní bytové komplexy pro studenty jsou totiž velice blízko u sebe).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Konstanz

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page