top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jakub Růžička

Autor(ka):

fakulta:

Jakub

Růžička

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jakub je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jakub

Matematicko-fyzikální fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Konstanz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jakub hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Byla naprosto fantastická. Jedná se o univerzitu z 60. let minulého století, stojí za městem, okolo univerzity se rozkládá park a vše je centralizováno na jednom místě. Myšlenkou je nemít velké přednášecí sály, ale spíše učit v menších místnostech a v menším počtu lidí. Vybavení se hodně liší místnost od místnosti. Najdeš místnosti obsahující nejmodernější vybavení v podobě interaktivních tabulí, ale i učebny, kde se používá zpětný projektor na prosvětlení papíru a promítání na zeď.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kurzy byly vedeny ve podobném duchu jako na naší fakultě. Na univerzitě v Kostnici, jakožto menší univerzitě, jsem vnímal osobnější přístup ke studentům. Jako příklad bych uvedl, že menší počet lidí na přednáškách umožňoval učiteli znát studenty jménem. Přestože je Německo známé pro množství a rigidnost administrativy, tak univerzita většinu nám většinu těchto úkonů ušetřila a vyřídila je za nás.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Předmětů přibližujících jazyk a kulturu je nespočet. Jsou zde dvě možnosti, kurzy v rámci semestru, zde si můžete zvolit obecné lekce němčiny na všech úrovních, či se specializovat na mluvení, psaní či gramatiku. Zde možnosti nekončí, němčinu lze studovat i formou zpěvu, filmů či divadla. Též je možné mít lekce švábského dialektu, který se v oblasti Kostnice používá. Mimo semestr existují kurzy GoKonstanz, kde probíhá intenzivní úvod do kultury, historie atd. Německa i regionu Bodensee - výlety do okolí jsou samozřejmostí.

Množství volnočasových aktivit je též pestré od sportovních akcí - fotbal, volejbal, běh - přes různé nabídky kulturních zážitků - divadlo, koncert - až k výletům do okolí a společným piknikům.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Po celou dobu pobytu jsem komunikoval především německy. To ovšem pro studium na univerzitě rozhodně nebylo nutnou podmínkou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jedná se o studentské a turistické město. Jelikož se jedná o již větší město, tak se zde nalézají jak rušné, tak i poklidné čtvrti. Město má velmi kvalitní cyklistickou síť, které dominuje Fahrradstraße, kde mají cyklisté absolutní přednost. Nutno poznamenat, že i mimo ni jsou řidiči velmi ohleduplní - to platí samozřejmě i v širším okolí města. V městské dopravě jsou zahrnuty i trajekty. Čímž se dostáváme k jezeru na jejímž břehu město leží - Bodamské jezero, které nadchne svou průzračností. Vybrat oblíbené místo je těžké, Kostnici jsem si zkrátka zamiloval.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny kolejí jsou o něco vyšší než za kolik jsem bydlel v Praze, ovšem kvalita kolejí je též na absolutně rozdílné úrovni. Cena potravin v supermarketech se zas tolik od Prahy neliší. Rozdíl pozná člověk v restauraci, případně za hranicemi ve švýcarském Kreuzlingenu. Doprava po regionu Baden-Württemberg je cenově dostupná.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
- Jako studenti univerzity můžete přijít hodinu před divadelním představením či koncertem a pokud jsou volná místa, tak dostanete volné vstupenky.
- V Německu i Švýcarsku funguje aplikace TooGooToGo, kde je možné nakoupit vybrané suroviny těsně před datem spotřeby za třetinu původní ceny.
- Na léto určitě doporučuji mít sebou kolo, nebo si zde koupit na místě.
- Půlroční lístek na městskou dopravu (trajekt zahrnut) je též prakticky nutnost.
- Rozhodně doporučuji bydlet na kolejích, nalézt cenově podobné bydlení je prakticky nemožné (pozor na podvodníky, je jich mraky)
- Od univerzity dostanete Willkommen in Konstanz se spoustou poukázek. Například: zdarma vstup na ostrov Mainau, zdarma vstup do Lázní Konstanz a mnoho dalšího.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučuji bydlení na koleji. Konkrétně koleje Gruppenhauser Ost, které jsou nejblíže univerzitě (500 metrů skrz park) a v naprosto fantastickém stavu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Začnu svým nejoblíbenějším Alpstein - Säntis a Zürich. Tyto dvě místa prostě musím zmínit jako první. Určitě zahrňte do svého plánování.

Pokud někdy navštívíš region Bodensee, tak ideální je dát si cestu kolem dokola - Konstanz - Historie (DE), Romanshorn - Památky (CH), Bregenz - Pfänder(AT), Lindau - překrásný ostrov (AT), Friedrichshafen (DE) - Vzducholodě, Überlingen (DE) - Pfahlbauten, Reichenau - UNESCO (DE), Stein am Rhein - malebné městečko na Rýnu (CH) a to je jen začátek.

Dále nezapomeňte na návštěvu Evropského parlamentu Strasbourgu - třeba na Vánoční trhy, Zürichu, jakožto famózního města s fascinujícím historickým centrem, které tepe životem. Tajný tip: přímo na nádraží je možnost půjčení kola zdarma na celý den.

Dále jen výčet Rheinfall, neboli Rýnské vodopády, Sankt Gallen,
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Po celou dobu pobytu jsem komunikoval především německy. To ovšem pro studium na univerzitě rozhodně nebylo nutnou podmínkou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jedná se o fantastickou univerzitu s příjemným přístupem ke studentům a perfektním umístěním. Okolí je překrásné a disponuje vším - pláže na Bodensee
- trasy pro kola (a ve Švýcarku i speciálními trasami pro kolečkové brusle)
- vysokohorskou turistiku v hodinu vzdáleném Alpsteinu
- skvělá gastronomie

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kolo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že to bude tak fantastické.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vrátit se zpět domů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Konstanz

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page