top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

František Vlach

Autor(ka):

fakulta:

František

Vlach

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

František je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

frantavl

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

František

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Konstanz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak František hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzitní prostory moderní, velice přívětivé pro studium, od knihovny až po kavárnu.

Shodou okolností zrovna během mého pobytu o kostnické univerzitě vyšel článek v Respektu s krásnými fotkami: https://www.respekt.cz/galerie/univerzita-v-kostnici

https://www.respekt.cz/tydenik/2022/30/bloudeni-v-tovarne-vedeni-2
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je tam oproti UK posunutý skoro o dva měsíce, hlavní část letního začínala 11. 4. a končila v polovině července. Výuka samotná byla v mém případě srovnatelná s tím, na co jsem z Česka zvyklý. (Přednášky, semináře, domácí úkoly, komunikace přes e-mail, E-Learningový prostor podobný Moodlu...)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Z aktivit International Office jsem byl extrémně nadšený! Před zahájením studia je pořádán (volitelný) intenzivní jazykový kurz s orientačním programem, kdy vždy dopoledne províhá výuka jazyka, odpoledne různé poznávací programy pod taktovkou international office. (Mezinárodní piknik, exkurze městem, výlet do blízkého okolí aj.) Těchto aktivit se účastnila většina mezinárodních studentů, proto to bylo velice nápomocné k navazování kontaktů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě je možnost studovat v angličtině, a úroveň angličtiny veškerých studentů i vyučujících je zcela perfektní, nikdy jsem s nimi nenarazil na problém vycházející z jazykové bariéry. Snad jenom někdy s technickými zaměstnanci, pracovníky menzy, kolejí apod., ale to je pochopitelné.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kostnice je srovnatelná s Olomoucí: 84 tis. obyvatel plus 16 tis studentů. Velice historické město s moderní výstavbou v okrajových částech. Hlavně v létě je plné turistů z celé Evropy, proto je tam spousta atrakcí, ale nejen to, narozdíl od Prahy (proto to přirovnávám k Olomouci) je tam řada podniků, do kterých chodí místní či studenti a josu pro ně přivětivé.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V LS 2022 jsem dostával 600 Euro měsíčně. Záleží, jak hodně člověk šetří nebo rozhazuje, mně to vycházelo tak, že bez bydlení jse většinou utratil o něco méně než tuhle částku, a to jsem se nesnažil žít cíleně co nejvíce low cost. Bydlení na kolejích bylo dalších 300-400 Euro měsíčně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V menze stál oběd kolem 3 Eur, tedy méně než v Česku. Nejlevnější teplé jídlo byl kebab za 5,5 Eura, Jídlo v restauraci začíná na 10, spíše 15. Velice dobře se dá ušetřit nakupováním potravin v supermarketu a vařením si svépomocí, základní suroviny stojí přibližně stejně jako v Česku.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Kostnici je pro Čechy možnost bydlet ZADARMO (!) v rámci Deutsche-Tschechische Vereinigung Verein. Při ceně za kolej 330 Eur za měsíc takhle ušetříte 40-50 tis. za semestr. A to se vyplatí, Horste. Ta informace se nedá nikde najít online, tak to ani nezkoušejte, Pokud se do Kostnice chystáte, ozvěte se mi nejlépe na Messengeru zde https://www.facebook.com/frantisek.vlach.5. O bydlení si do většího detailu můžete přečíst na mém blogu, který jsem o svém Erasmu psal: https://frantakostnice.blogspot.com/2022/10/jaktoze-okno-z-naseho-bytu-vede-dovnitr.html

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Samozřejmě, viděl jsem toho spoustu.

Už mi přijde trapné si tady potřetí přihřívat polívčičku a žadonit o přečtení toho mého blogu, ale fakt jsem líný sem něco zase přepisovat, když už jsem o tom napsal článek. Tak pokud Vás to zajímá, můžete kouknout na jeden z textů.
https://frantakostnice.blogspot.com/2022/11/jak-jsem-malem-umrel.html
https://frantakostnice.blogspot.com/2022/10/vylet-do-alp-s-erasmaky-spoiler-vsichni.html
https://frantakostnice.blogspot.com/2022/11/deutsche-bahn.html
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě je možnost studovat v angličtině, a úroveň angličtiny veškerých studentů i vyučujících je zcela perfektní, nikdy jsem s nimi nenarazil na problém vycházející z jazykové bariéry. Snad jenom někdy s technickými zaměstnanci, pracovníky menzy, kolejí apod., ale to je pochopitelné.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Kostnice je malé město, tak je to ideální cíl, pokud si na chvíli chcete oddychnout od ruchu Prahy.
Dá se tady bydlet zadarmo a krásně vyžít se stipendiem a mít se přitom jako král, viz některý z předchozích bodů.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vzhledem k tomu, že mě sem vezli roiče a mají fakt velké auto, vzal jsem si sem takřka celý svůj majetek, a nic mi tudíž nechybělo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Erasmus FAKT není studium analogické tomu v Česku, jenom v zahraničí. Jde hlavně o poznávání kultur a proto by to mělo být během pobytu prioritou, ty samotné kurzy na univerzitě jsou jenom spíše takový doplněk či nutné zlo. O:-)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Němci fakt mají rádi Rammsteiny. Myslel jsem, že je poslouchají jenom lidé, kteří Německy neumí, protože těm absurdním textům nerozumí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Skloubit všechno to interkulturní poznávání s prací - během pobytu jsem pracoval na dálku do mojí pražské firmy.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Konstanz

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page