top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Andrea Tunysová

Autor(ka):

fakulta:

Andrea

Tunysová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Andrea je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Andrea

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hankuk University of Foreign Studies

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Andrea hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
O HUFS se můžete od Korejců doslechnout, že je to univerzita s nejmenším školním kampusem. Dostat se z jedné budovy do druhé netrvá déle než 10 minut, a zároveň je přibližně 10 minut od metra a zároveň na takovém malém místě najdete vše, co potřebujete - koleje (případně ubytovny, kterým se říká goshiwon), menzu, ale i copy centra, papírnictví, lékárnu, poštu,... Na rozdíl od Korejců jsem to, že se všechno nachází na jednom malém místě, brala jako velké plus. Pokud nesnídáte, můžete vstávat 10 minut před začátkem výuky a jestli si něco zapomenete na koleji, nejspíš se ještě stihnete vrátit. A vzhledem k tomu, že V Praze na UK žádný takový kampus nemáme. měla jsem z toho velkou radost. Zároveň je v okolí HUFS a univerzity Kyunghee, která je hned za rohem, velice dobré a zároveň levné restaurace.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia byl téměř úplně stejný jako u nás, a jediné, co se lišilo bylo to, že na magisterských oborech jsem neměla žádný předmět, k jehož ukončení by bylo zapotřebí absolvovat písemnou či ústní zkoušku. Hodnoceni jsme byli na základě naší aktivity v hodinách, prezentací, projektů a esejí. Závěrečný test/esej, který jsme psali přímo v hodině, jsem měla pouze z předmětu, který korejští spolužáci absolvovali během bakalářského studia.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Několik málo předmětů, přibližující jazyk a kulturu dané země (jako například základy korejštiny pro začátečníky), na univerzitě bylo. Jednalo se ale opět o bakalářské ne-oborové předměty.
Existuje zde studentská organizace pro zahraniční studenty (International Student Organization - ISO) obdobný ESN CU. Po příjezdu do Koreje jsme byli rozděleni do skupin cca 10 studentů, přičemž každá tato skupina měla svého "buddyho," ke kterému jsme mohli směřovat své dotazy a který nám představil aktivity programu, ke kterým jsme se mohli přihlásit, na rozdíl od ESN byl buddy program, language tandem, atd. placené. Co se týče volnočasových aktivit jako sport či umění, jsou spíše pro dlouhodobé studenty, ale není nemožné se do nich zapojit. Co se týče třeba tanečního kroužku, kamarádka musela podstoupit přijímací zkoušku, aby ji přijali.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny magisterské předměty probíhají v angličtině, takže ta je nutná. Co se týče bakalářských předmětů, těch anglických je mnohem méně, protože ty Korejci většinou mají v korejštině. HUFS je známá i pro svou výuku jazyků, takže se mi podařilo si zapsat i jeden předmět ve Francouzském jazyce, a korejštinu byla samozřejmě v korejštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Soul je veliké město, které může být zároveň rušné, poklidné, studentské i kosmopolitní :) V Soulu je úplně všechno - krásné památky, sámošky otevřené nonstop, karaoke, česká restaurace s gulášem, ale i hory a příroda, a to ty nejkrásnější, jaké jsem kdy viděla.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ačkoliv v Koreji není draze, požadovanou částku na stipendium jsem neodhadla moc dobře a nakonec mi stipendium moc výdajů nepokrylo (asi tak 1/6). Doporučuji nestydět se říct si o vyšší částku. Ačkoliv okolo HUFS najdete místa, kde se najíte za 100Kč, musíte počítat s tím, že pokud bydlíte na hlavní koleji, kde není žádná kuchyňka a nesmí se tam vařit, budete se muset venku stravovat velmi často. Stejně tak jedna cesta mhd stojí cca 30kč, což se taky hodně nahromadí, cestujete-li po městě častěji.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Téměř cokoliv nakoupíte v nedalekém obchodě e-mart a podobných obchůdcích okolo kampusu. V korejských jídlech mi nicméně hodně chyběla zelenina a ovoce, která v e-martu a podobných obchodech stojí i 5x víc než u nás. Pro tyto účely doporučuji navštívit trhy. 2-3 zastávky metrem/ 30 minut pěšky od HUSF nakoupíte na trhu Cheongnyangni veškeré možné ovoce a zeleninu za ceny jako v ČR, případně za méně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si ubytování v Globee dorm, ale myslím, že jsem ani neměla moc na výběr. V rámci meziuniverzitní dohody jsem nemusela platit ubytování, což bylo hodně super. V kampusu kromě Globee dorm ještě existují koleje, kde bydlíte v menším bytečku s dalšími 2 spolubydlícími, máte dohromady pračku, sporák, ledničku, a koupelnu. V Globee dorm sdílíte 1 pokoj po 2, máte vlastní wc a koupelnu, ale prát musíte v prádelně a vařit nesmíte vůbec. Obojí vypadá slušně, s porovnáním s kolejemi v Praze je tohle hodně luxusní ubytovna. Někteří zahraničním studentům Případně existuje možnost bydlení v goshiwon, což jsou velmi levné ubytovny, kde většinou máte vlastní pokoj a sdílené sanitární zařízení. V goshiwon mátě také většinou neustále k dispozici zdarma rýži, kimchi a instantní polévky.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z Koreje se po zemi do žádné sousední země nedostanete ... Spousta studentů vyráží na výlet do Japonska, ale letenky a celkem všechno je tam o hodně dražší než v Koreji. Každopádně v rámci Koreje se můžete podívat do hor i k moři, míst k doporučení je nespočet. Jenom co se týče těch hor - doporučuji určitě chodit ve skupinkách a vzít si s sebou pevnou obuv a jídlo a mapu/navigaci a dopředu si nastudovat, jak daný terén vypadá. Může to znít hloupě, ale ve většině hor, kde jsem byla, pomalu ani nebyly označené cesty, několikrát jsme se ztratily, případně se jednalo o částečně šplhání po skále.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny magisterské předměty probíhají v angličtině, takže ta je nutná. Co se týče bakalářských předmětů, těch anglických je mnohem méně, protože ty Korejci většinou mají v korejštině. HUFS je známá i pro svou výuku jazyků, takže se mi podařilo si zapsat i jeden předmět ve Francouzském jazyce, a korejštinu byla samozřejmě v korejštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Budu potřebovat více peněz, než jsem myslela. A že v Koreji není moc evropských turistů, takže se nemám divit, proč na mě všichni ti staříci a babičky v metru civí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Žít bez sim karty. Může se stát, že si budete potřebovat zavolat k doktorovi nebo si najít něco na mapách, takže doporučuji si ji koupit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Hankuk University of Foreign Studies

Další zprávy z regionu Korea

bottom of page