top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Wilke

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Wilke

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Aarhus

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem na VIA University College v Aarhusu, kde jsem byla na studijním pobytu. Samotná univerzita je moc hezky moderně vybavená se spoustou učeben, aul, ale i meeting rooms, kde si sami studenti mohou zpracovávat úkoly, seminární práce a tak podobně. Kampus má i svou cozy knihovnu na dvou patrech, kde je k dipozici podcast space, kde si studenti mohou nahrát podcast, pokud třeba sami techniku nemají. Vzpomínám na krásné světlé prostory se spoustou míst na učení, ale i relax. Velmi hygge!
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První velký rozdíl byl v přístupu učitelů ke studentům. Vše je na bázi diskuze, otevřené komunikace, kurzy byly vedeny primárně formou interakce. Větší podíl měly i semináře nebo workshopy. Dá se říct, že všechno je více prakticky založené a učení probíhá přes více smyslů. Dále, nepíše se absence a vztah mezi učitelem a žákem je až skoro neformální, učitelé se v Dánsku oslovují křestními jmény, nikdo nepoužívá tituly.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje celá škála studentských spolků - od sportu po umění. Hned jedna z prvních přednášek byla o životě v Dánsku, hodnotách, známých rules, normách a základech kulturního chování v dané zemi. Dostali jsme i informace o pracovním trhu, daních apod. Univerzita pořádá mnoho akcí, vlastně každý týden. Plus se hromadě zpívá ve velké hale. A každý pátek je tradicí zajít alespoň jednou na friday bars na jednu z kateder, stojí to za to.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem po celou dobu v angličtině. Všichni, a to naprosti všichni ovládají minimálně B2 úroveň anglického jazyka, takže se domluvit nebyl vůbec žádný problém. Nároky na naučení dánštiny v rámci studijního pobytu kladeny nebyly.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Aarhus je prostě překrásný, je to přímořské město s úžasnou atmosférou. Pro mě akorát tak velké. Jedná se o město střední velikosti, kterým protéká kanál, můžete sedět u vody v docích. Je to taková příjemnější menší Kodaň, alespoň za mě. Naleznete tu všechno, co je potřeba: bazén (či studené moře, hahah), sauny, kino, street food (doporučuji). mnoho kaváren a restaurací, doktory, nemocnici a mnoho dalšího.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Severské země jsou obecně velmi drahé, obzvlášť na naše poměry, i když se s inflací jejich cenám už skoro blížíme :((
Každopádně stipendium plnohodně pokrylo kolej a zbyla mi malá část na zbytek výdajů. Určitě je nutné počítat s tím, že život a služby jsou tam dražší než v ČR, takže mít buď nějaké úspory nebo další finanční podporu vyřešit jiným způsobem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě nechodit do restaurací a kupovat si suroviny v supermarketech a vařit si sám. Dále pokud to není nezbytně nutné tak vynechat kosmetické služby a kadeřníka. Využívat studentských kaváren a studentských slev, které jsou poměrně hojně rozšířeny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji, která mi byla nabídnuta. Určitě je to skvělá možnost jak se seznámit i s lokálními lidmi a poznat blíže jejich kulturu. Navíc na koleji nás bylo 12 v jedné budově, takže o zábavu bylo postaráno vždy, nebo když jsem poprosila o pomoc, tak se vždy našel někdo na koho jsem se mohla obrátit. Jediný kámen úrazu byla společná kuchyň, která ne vždy byla čistá a uklizená.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava - buď autobusem nebo si pronajmout kolo a to jste pak jako místní :)) Naprosto všichni tu jezdí na kole. Je tu víc kol než lidí. Co bych doporučila navštívit je určitě: Den Gamble By/Tivoli/Aros/Botanical gardens... Ale člověk v Dánsku nešlápne vedle ani při procházce kterýmkoliv parkem nebo cestou.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem po celou dobu v angličtině. Všichni, a to naprosti všichni ovládají minimálně B2 úroveň anglického jazyka, takže se domluvit nebyl vůbec žádný problém. Nároky na naučení dánštiny v rámci studijního pobytu kladeny nebyly.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
It's simply the best! Je to určitě adventure of a lifetime a o Dánsku nemůžu říct jednu špatnou věc, navíc přístup na univerzitě se mi velmi zamlouval.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deku na studené noci a hodí se i na pláž nebo do parku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Budu bydlet s dalšími 11 studenty :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Tak malá země toho má tolik co nabídnout.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Otevřít se novému způsobu žití a jde to a teď to miluju.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Aarhus

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page