top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lea Pavlovičová

Autor(ka):

fakulta:

Lea

Pavlovičová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lea je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lea

1. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Aarhus

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lea hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První věc, co mě při pomyšlení na mou "adoptivní" univerzitu napadne je otevřenost. Univerzita v Aarhusu je jednou z nejstarších v Dánsku a honosí se tím, že tam svého času studovala i dánská královna, každopádně vše je velmi moderní a pokrokové, ačkoli je to založené na tradici. Z pohledu studenta se jedná o velmi inspirativní prostředí plné neuvěřitelně milých lidí, akademiky počínaje a administrativními pracovníky konče, každý je ochotný poradit a pomoci. Všichni mají velmi otevřený přístup a velmi plochou hierarchii. Kampus univerzity v Aarhusu je jeden z nejkrásnějších, jaké jsem měla možnost vidět, a má i výbornou lokalitu (teda alespoň pro nás jako studenty medicíny, kampus je uprostřed města a dá se snadno dojet jak do nemocnice, tak do centra).
Samostatná budova nemocnice, ve které také výuka probíhala, je velmi moderní, vše zde má své logické uspořádání a je to velmi příjemné prostředí jak pro pacienty, tak pro zde pracující personál. Areál je hodně rozlehlý a občas není úplně snadné se orientovat, každopádně s tím počítají a mají aplikaci na usnadnění pohybu po budovách.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak Dánové samy na začátku řekli, hierarchie je tam velmi plochá - studenti i mladší lékaři se mohou zapojit do diskuze, otevřeně diskutovat o dané problematice, vyjádřit svůj nesouhlas či nespokojenost a to i s organizačními záležitostmi. Na konci každé stáže proběhlo ohodnocení, kde se mohli všichni vyjádřit k tomu, jaký pro ně rotace měla význam, co by změnili, zda jim vyhovuje způsob, jakým je výuka vedena... Taktéž jsme obdrželi dotazníky od oddělení, dotazníky od vedení školy a naši zástupci měli i pohovor s garanty zodpovědnými za výuku.
Semestr nám začínal poslední týden v srpnu (před tím byl orientační týden pro studenty na Erasmu) "introduction" na dva týdny a poté následovala pro mě 4 týdny stáž na pediatrii, 4 na gynekologii a porodnictví a následně 8 týdnů teorie (druhá rotace začínala teorií a poté měla klinické stáže). Během stáží probíhala výuka každý den v nemocnici (ráno ranní hlášení, následně stáž na oddělení a v odpoledních hodinách potom hodinu přednáška na oddělení) kromě pátku, kdy se konaly přednášky, v teoretické části neprobíhala výuka každý den, záleželo to na rozvrhu (každopádně přednášky v pátek byly během celého semestru). Přednášky zde trvají 45 minut oproti našim 90. Studenti na oddělení mají daleko větší pravomoci, než je tomu u nás v nemocnicích (vyšetřovali jsme vlastního pacienta, udělali diagnostickou rozvahu, navrhli terapii, pacienta s našimi návrhy obeznámili a sepsali zprávu).
Zkouška zde proběhla formou testu (multiple choice) s jednou správnou odpovědí, pracovali jsme na vlastních počítačích bez pomůcek (v učebně ve škole).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí pro studenty spoustu akcí a možností, například běžecký klub nebo kurzy dánštiny, každopádně mají i jednorázové akce (například jeden z největší hudebních festivalů ve městě nebo běh pro přátelství). Velmi aktivní je i studentský spolek při univerzitě, každé úterý pořádají akce pro mezinárodní studenty (party, deskové hry, společné koukání na filmy) a během semestru i různé akce pro seznámení se s dalšími studenty a městem (procházky po městě, pub quiz, hygge day, nordic mornings, táborák na pláži...). Pořádají také výlety po Dánsku a jsou moc rádi, když se někdo zapojí i jako dobrovolník v rámci spolku. Co se přiblížení jazyka a kultury země týče, nevím o žádném volitelném předmětu, ale je zde možnost se zdarma učit dánsky (respektive se zaplatí poplatek, který je po úspěšném absolvování testu navrácen).
Každý pátek se na kampusu odehrává "Friday Bar" - pořádá je většina fakult a v kampusu je opravdu živo (každopádně pozor na to, jakmile se blíží začátek zkouškového období, tak se do začátku nového semestru ruší).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka probíhala v angličtině - bylo nutné doložit úroveň C1 (oficiálně certifikát nesmí být starší 2 let). V Dánsku většina lidí anglicky mluví i rozumí, každopádně v nemocnici je pochopitelně v absolutní většině případů používaná dánština (lékařské zprávy jsou v dánštině a pacienti s lékaři taktéž zpravidla mluví dánsky, někteří pacienti jsou ochotní anglicky mluvit, ale i v případě, že tomu tak není, tak z mé zkušenosti musím říct, že mi všechno bylo zpětně přeloženo/vysvětleno).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Aarhus (ačkoli vám budou Dáni jistě tvrdit opak) rozhodně není žádné velkoměsto, ačkoli se jedná o druhé největší město Dánska. Označila bych ho spíše za poklidné město, ale to rozhodně neznamená, že by tu nebylo co dělat, koná se tu spousta zajímavých akcí a překvapivě veliké množství je zaměřené i na "internationals" (za sebe bych určitě sledovala Facebook Dokk1, kde se o nich dá dozvědět více - za zmínku určitě stojí Aarhus Welcome Day nebo Culture Day). Velikou roli v atmosféře města určitě hrají i studenti - je jich tu skutečně spoustu a univerzita je městem skutečně "prorostlá", dokonce i místní věkový průměr je velmi nízký.
Kdo byl v Aarhusu, tak ví, že bez fotky na "rainbow panaroma" v Arosu jako kdyby město nikdy nenavštívil. Za návštěvu určitě stojí i Moesgaard Museum, je sice krapet z ruky, ale je to nádherná budova se zajímavou expozicí (a výbornou trochu dražší kavárnou). A pokud vám zbyde čas, tak okolí pláže rozhodně stojí za procházku také. Tivoli Friheden (Aarhuská obdoba zábavního parku v Kodani) sice nemůžu zhodnotit, co se atrakcí týče, ale vánoční výzdobu mají opravdu krásnou a rozhodně to stojí za návštěvu (jen si nezapomeňte hotovost, protože jediná další možnost placení je MobilePay, který je vázaný na dánská telefonní čísla, s kreditní kartou tam určitě nepochodíte). Den Gamle By je určitě jedno z míst, které také nevynechejte, je tam krásně v jakoukoli roční dobu a vždy tam najdete něco nového (ono se to nezdá, ale je to tam mnohem rozhlehlejší, než to na první pohled vypadá - hledejte jakoukoli cestu do podzemí, kde na vás čeká úplně nový svět). A nezapomeňte koupit nějaké hroznové víno a vyrazit do parku s jeleny (mrkev je prý na ně trochu veliká). A až tam budete, tak se můžete zastavit u letního sídla královny.
A jedno malé tajemství, o kterém ani spousta Dánů (kupodivu) netuší - každou sobotu je v Det Kgl. Bibliotek (knihovna na kampusu) brunch, kde za 75 DKK můžete jíst od rána do 13 hodin, co hrdlo ráčí (a dokonce si i přidat). Ona i sama knihovna rozhodně stojí za návštěvu, a to nejenom kvůli spoustě prostoru pro studium jak pro lidi, kteří upřednostňují klid a ticho, tak pro ty, kteří raději diskutují témata ve skupinkách. Najdete tu i místo k odpočinku, kde se dá hrát stolní fotbal, stolní tenis, Playstation anebo si dát masáž v jenom z masážních křesel...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dánsko je drahé, hodně drahé. Stipendium, které jsme dostali, pokrylo víceméně asi náklady na ubytování, cokoli dalšího bylo hrazené z mých vlastních financí. Místní ceny na první pohled vypadají ne úplně nepodobné těm v České republice, ale vzhledem ke kurzu dánské koruny je všechno tak 3 - 4x dražší než u nás. Take-out nebo jakékoli jídlo v restauraci je drahé (většina z nás si vařila sama), vstupy jsou relativně nákladné taky a MHD stojí daleko více, než by člověk předpokládal (plus nemají moc varianty, jak na něm ušetřit). Aarhus sám o sobě je poměrně drahý taky, ceny jsou tam srovnatelné s Kodaní (a já bych dokonce tvrdila, že sem tam i ta Kodaň byla levnější). Zvládnou se to určitě dá, ale je to ze začátku trochu šok.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Too Good To Go - aplikace na telefon, kde obchody a restaurace nabízejí balíčky potravin za nízkou cenu (většinou se jedná o něco, co by se jinak muselo vyhodit), nabízí to většina zde přítomných supermarketů (většinou balíčky pečiva a zeleniny) a má to opravdu skvělý poměr cena/množství (a většinou je tam i nějaký milý příjemný bonus - sladké pečivo, zvláštní ovoce a zelenina) - akorát upozorňuji, že pokud máte český telefon, tak na v app store lokací nastaveným na Českou republiku vám aplikace nepůjde nainstalovat, změňte si tam lokaci na Dánsko a mělo by to jít (u nás aplikace není k dispozici)
Studiz - aplikace, kde se registrujete jako student, a můžete ji dokonce používat místo studentského průkazu, je tam soupis všemožných slev, co se na vás vztahují
Co se supermarketů týče, tak nejdražší asi bude Føtex, každopádně mají i největší výběr. Ostatní bych řekla, že jsou tak srovnatelné, třeba Lidl má vcelku přátelské ceny (i když to tam s výběrem nebylo úplně nejlepší), Fakta také.
V Ikee mají pro studenty slevu na burgery, za vcelku dobrou cenu se také dá najíst v kantýně (jedna je u matematické fakulty a jedna u fyzikální, co vím).
Pokud máte ISIC, tak si můžete nechat vygenerovat slevový kód na FlixBus, neplatí sice na cesty domů třeba na Vánoce, protože je tam omezený termín, kdy může být použit, ale na cesty po Dánsku vám nějakou slevu dát může. Také vím o tom, že Ryan Air nabízel slevu na letenku a odbavení kufru zdarma (nebo něco podobného a velmi příjemného) všem, kteří vlastní kartu ESN. Ta se sice musí platit, ale je snad na ní i více slev. (Já ji nepoužila, ale vím o lidech, kteří ji mají.)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Abych byla naprosto upřímná, tak s ubytováním jsem měla veliké štěstí, protože se mi podařilo dostat na kolej. Upozorňuji ale, že je opravdu lepší dopředu s kolejí spíše nepočítat, byla jsem sama překvapená s procentem výměnných studentů, kteří na poslední chvíli museli shánět jiné ubytování, protože pro ně nebylo místo. Ze zkušeností svých přátel vím, že se v Aarhusu dá sehnat opravdu pěkné ubytování za ne příliš vysoké ceny, ale dávejte si pozor na lidi, kteří nabízí falešné ubytování na smyšlených adresách (vždycky se můžete zeptat kohokoli z mezinárodních koordinátorů, oni sami se nám nabízeli, že nám mohou říci, zda na zadané adrese nějaké obytné prostory jsou). Taktéž bych doporučila se podívat, jak daleko je dané ubytování skutečně od univerzity (ono dánské 20 minut na kole totiž může znamenat cokoli od 5 do 20 km). Jako velmi dobrá varianta se osvědčila ubytování místo nějakého dánského studenta, který jede na stejnou dobu taktéž někam do zahraničí. A v případě, kdy platíte příliš vysoký nájem, tak se dá zažádat i o příspěvky na ubytování od vlády/regionu (jsou na to nějaká konkrétní pravidla, ale vím, že se to dá zařídit i pro výměnného studenta).
Ubytování může být přes více organizací, já byla ubytovaná přes AU Housing, takže můžu mluvit jenom za tuhle zkušenost. Je to dobrá varianta, měli jsme nábytek, každopádně jsou velmi málo flexibilní, co se samotného ubytování týče. Nástup je buď 1. nebo 15., nic mezi tím. Člověk jim sice může napsat svou preferovanou variantu, ale to neznamená, že ji budou respektovat, a jakmile o nástupu na kolej rozhodnou, tak se již nedá změnit (já žádala o 15., dali mi tam 1. a nedá se s tím dělat nic). Není nutné tam skutečně v ten den nastoupit, každopádně od tohoto dne musíte platit nájem, přijet pak můžete kdykoli. Také upozorňuji, že datum odstěhování je stejně neflexibilní, a ještě se musíte odstěhovat určitou dobu před tím, než vám vyprší smlouva. Je to tak na každé koleji (protože je to snad v zákoně) a podle toho, kde bydlíte, to může být cokoli od 5 do 14 pracovních dní. Nájem platíte, ale už tam nesmíte být.
Co se kolejí týče, tak já jsem bydlela ve Skejbyparken. Je to kolej cca 5 km od školního kampusu, ale kousek od nemocnice. Měla jsem vlastní pokoj s tím, že koupelnu, kuchyň a jídelnu jsem sdílela s jednou další studentkou. Kolej byla velmi moderně zařízená a byl zde všechen potřebný nábytek a kuchyňské vybavení (ale to si prosím předem ověřte podle toho, přes koho se ubytováváte - škola nabízí více možností a vždy je specifikováno, zda je v místnosti nábytek či nikoli, tak ať pak nejste nepříjemně překvapení). Není zde pouze peřina a polštář, ty si musíte pořídit vlastní. S ubytováním jako takovým jsem byla jinak spokojená, jakýkoli nedostatek nebyl problém s někým vyřešit. Ke koleji byl i přístup na internet, a ačkoli nám tvrdili, že zde není router, tak tam byl jeden na "byt".
Jedno upozornění pro všechny - pokud hlásíte v Dánsku závady na bytě nebo koleji, nahlaste všechno - jakékoli díry ve zdi, škrábance na nábytku, podlaze, všechny nerovnosti, fleky, známky používání... Jsou tam velmi striktní, co se odstěhovávání týče, a musíte jakoukoli minimální závadu buď opravit nebo zaplatit (mluvím o otlačené stěně za postelí a podobně). Také na úklid jsou hodně hákliví, určitě si stáhněte pdf s jejich představou o tom, jak by to mělo být uklizené, a držte se toho. A pozor na vodní kámen, tvoří se neuvěřitelně rychle, špatně se ho zbavuje a je dobré to udržovat průběžně, jinak se může stát, že budete horečnatě seškrabovat z povrchů v koupelně a nejde to snadno. Celé odstěhování není úplně příjemné a spíše počítejte s tím, že něco zaplatíte, málokomu se vrátí zpátky kompletní depozit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem po Dánsku (a byla jsem tedy na odpoledne ve Švédsku, když jsme jeli do Kodaně), ale do okolních zemí jsem se nepodívala. Vím ale o lidech, kteří vyrazili na Island, do Norska, na sever Švédska, takže ta možnost tam určitě byla.
V Dánsku určitě doporučuji si projít okolí Aarhusu - stačí hodinka cesty a třeba v Randers mají nádhernou ZOO, nedaleko jsou i moc pěkné zříceniny hradu, Himmelbjerget (v okolí je opravdu nádherná procházka) a spousta dalšího. Můj neojblíbenější výlet byl na Samsø a pokud bych měla doporučit jednu věc, tak je to určitě tenhle ostrov. A ideálně si na něj udělat i hodně času, protože lituju toho, že jsme tam nebyli déle. Je tam krásná projížďka na kole, neuvěřitelné pláže a příroda a roztomilá městečka/vesničky.
Skagen a Grenen za návštěvu určitě stojí také (i když cesta je tam vcelku dlouhá a ono pověstné místo, kde se setkávají dvě moře, není až tak výrazné - nebo my jsme minimálně počasí na to neměli), je tam krásné muzeum a procházka a nedaleko se nachází i písečná duna, která za výšlap také stojí.
Ribe, nejstarší město Dánska, je kouzelné a za sebe bych ho určitě doporučila. Je sice malinkaté, ale má velmi zvláštní atmosféru. (A pro zájemce je v okolí i moc hezký národní park.)
Kodaň nevynechejte, ale Malmö klidně můžete, je to sice pěkné městečko, ale zase tolik tam toho není.
Odense je krásné malé městečko, na které vám stačí tak den. Mají nádherný přístav, který stojí za procházku, a potom krásnou prohlídkovou trasu městem s Hansem Christianem Andersenem (určitě bych doporučila i muzeum jemu věnované, je nově opravené a opravdu velmi zajímavě udělané), každopádně je to opravdu malé město (i když je 3. největší v Dánsku). (A dávejte si pozor na to, kam tam jezdí autobusy - zastávka je hodně mimo město, tak ať tam dorazíte včas.)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhala v angličtině - bylo nutné doložit úroveň C1 (oficiálně certifikát nesmí být starší 2 let). V Dánsku většina lidí anglicky mluví i rozumí, každopádně v nemocnici je pochopitelně v absolutní většině případů používaná dánština (lékařské zprávy jsou v dánštině a pacienti s lékaři taktéž zpravidla mluví dánsky, někteří pacienti jsou ochotní anglicky mluvit, ale i v případě, že tomu tak není, tak z mé zkušenosti musím říct, že mi všechno bylo zpětně přeloženo/vysvětleno).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Aarhuská univerzita je zvláštní kombinací dlouhé tradice a velmi moderního přístupu, je to velmi otevřené a inspirativní prostředí s trochu jinou koncepcí výuky, než se najde u nás. Myslím si, že je to velmi dobré prostředí pro to vidět, jak se věci dají dělat trochu jinak, a že se není úplně divit, proč se Dáni považují za jedny z nejšťastnějších lidí.
Mám za to, že každý, kdo se dostane do tamější nemocnice, začne nad věcmi přemýšlet trochu jinak, nebo alespoň minimálně si všimne a zamyslí se nad rozdíly mezi jejich a naším systémem zdravotnictví. Je to opravdu nenahraditelná zkušenost. Dáni jsou neuvěřitelně milí a přátelští a Dánsko je nádherná země a Aarhus vám hrozně rychle přiroste k srdci.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Helmu na kolo - dlouho jsem si myslela, že to určitě dopravu po Aarhusu zvládnu i bez použití kola, každopádně jsem byla na omylu. Vzdálenost mého ubytování a nemocnice od kampusu univerzity byla pro kolo ideální, pěšky už by to byla tak hodinová procházka a MHD je v Dánsku hodně drahé.
V závislosti na ročním období bych také doporučila teplou zimní bundu a boty, sice moc nesněží, ale fouká tam opravdu hodně. A také nějaké letní oblečení v případě, že plánujete dorazit koncem srpna - měli jsme opravdu nádherné počasí, se kterým jsem ale úplně nepočítala, takže sem tam mi bylo trochu příliš teplo (a opalovací krém, protože i v Dánsku se z mé zkušenosti dá spálit od sluníčka).
Deštníky nechte doma - vzhledem k místnímu větru jsou víceméně naprosto k ničemu. Pláštěnka je velmi dobrý nápad, ideálně i nějaké nepromokavé kalhoty, které nasadíte na běžné džíny v případě, že někam musíte vyrazit za deště (protože ani déšť není omluva pro nepoužití kola). Každopádně pokud je nemáte, je varianta podobné oblečení zakoupit na místě, jsou na to trochu více zvyklí a odhadla bych, že i výběr je o něco větší.
A pro studenty medicíny - vezměte si s sebou fonendoskop (plášť opravdu není potřeba). Na stránkách fakulty bylo napsáno, že si ho s sebou brát nemusíte, ale pravda to není. Na pediatrii je určitě potřeba, a i když hlavy za jeho absenci netrhají (a mají veliké pochopení pro to, že si ho nevezmeme, je-li nám řečeno, že není potřeba), tak není moc příjemné to pokaždé muset vysvětlovat a shánět někoho, kdo je ochotný vám ho alespoň na chvilku půjčit.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V srpnu tam umí být opravdu horko (s čímž jsem úplně nepočítala).
Nejvíc mě překvapilo, že...
Dáni zpravidla nejsou tací, jak o sobě tvrdí (nebo jak to o nich tvrdí cizinci v Dánsku žijící), nikdy jsem nepotkala milejší a přátelštější lidi. Budou vám říkat, že jsou chladní, odtažití a nemají rádi fyzický kontakt, ale myslím si, že jsem takového Dána za celý svůj pobyt asi nepotkala. Možná je to tím, že jsme tam nestrávili tak dlouhou dobu, ale za sebe si myslím, že jsou velmi vřelí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi se s Dánskem rozloučit, abych pravdu řekla. Jinak si neuvědomuji, že bych měla nějaké nevyřešitelné problémy nebo těžkosti, všechno se nakonec vždy daleko nějak zvládnout.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Aarhus

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page