top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Václav Mejstřík

Autor(ka):

fakulta:

Václav

Mejstřík

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Václav je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Václav

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Aarhus

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Václav hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Do Aarhusu jsem přijel koncem srpna, bylo krásné počasí a na dánské poměry i relativně vysoké teploty. Stále mám živou vzpomínku na opravdu velký kampus, který byl uprostřed parku s jezírky. Univerzitní budovy měly klasickou dánskou architekturu, tedy všechny měly fasádu z cihel a velká okna. Co se týče vybavení učeben tak nebylo špatné, ale nebylo nějak super moderní. Mé hodiny se odehrávaly pouze ve dvou učebnách z toho se na jednom předmětu stávalo, že byl problém s místem, tedy podobná situace jako u nás na FSV. Nejvíc ohromen jsem byl ale z místní knihovny, která byla neskutečně prostorná a moderní. Zároveň v ní byla i jeden ze studentských menz. Nikdy jsem nestrávil v knihovně tolik času jako při mém pobytu v Dánsku. Knihovny zde ve velkém fungují i jako prostor pro socializaci, neboť velká část aktivit jak v seminářích tak i mimo seminář byla koncipována jako práce ve skupinách. Typickým prvkem jsou pak tzv. studijní skupiny, kdy člověk se připravuje na semináře ve skupině a typicky takovou přípravou je prodiskutování zadaných otázek k četbě na příští hodinu. Hodně mi pomohl suprově zorganizovaný uvítací týden, který je ještě před začátkem semestru. Je to de facto takový seznamovák, neboť od rána do večera je možnost zapojit se do různých aktivit (procházka, běh, deskovky a mnoho dalšího) a poznat tak co nejvíce lidí, protože během semestru už je to o dost obtížné. Většinu času jsem trávil s kamarády, které jsem právě poznal během uvítacího týdne.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Dánsku obecně je obecně velmi odlišný způsob studia. Je potřeba podotknout, že jsem u nás na FSV stále na bakaláři, ale na mém institutu v Aarhusu bylo výměnným studentům umožněno si zapsat pouze magisterské kurzy, což jsem ale už věděl při podávání přihlášky. Nicméně, vysokoškolští studenti všech oborů musejí přečíst velká kvanta odborného textu, o kterém se následně v seminářích diskutuje. V případě, že si člověk nenačte alespoň nějakou literaturu, tak je snadné se cítit v hodinách ztracený. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Já jsem měl na výběr pouze ze seminářů, ale normálně mají v Dánsku i kurzy ve formě přednášek. Nevím jak je to u přednášek, ale doba semináře je 3h a z toho standardně je výuka 2h a 15m. Měl jsem tři předměty a z toho všechny měly formu semináře a každy seminář probíhal jednou týdně, pokud nedošlo k nějakým změnám a stalo se, že jeden kurz měl v jednom týdnu 2 semináře.

Co se týče přístupu pedagogů, tak ti byli velmi mili a ochotní pomoci, ať už to bylo kvůli nějaké otázce nebo poté s přípravou na zkoušku. Ale takovou zkušenost mám i z naší fakulty, ať už s pedagogy nebo pracovníky studijních a jiných oddělení. Jeden profesor v Dánsku dokonce uspořádal i společné setkání po poslední hodině a každého kdo přišel pozval na malé pivo. Kvůli podobě zkoušek je student i více nucen být v kontaktu s vedoucím kurzu. Velká část zkoušek má podobu tzv. take-home assignment, což je de facto menší bakalářská práce (rozsah prací se pohyboval od 28 000 do 42 000 znaků včetně mezer). V nich má student za úkol si definovat výzkumnou otázku a následně si na ni zodpovědět. Od klasické seminární práce se odlišuje nutností výzkumného prvku. Tedy student musí udělat nějaký výzkum i kdyby jen komparaci nějakých dat. V Česku mi přijde stále nejrozšířenější deskripce, ale v Dánsku nikoli.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel Dánové jsou extrémně uzavření a vůči cizincům ještě více. Rádi vám poradí, pokud potřebujete pomoc, ale navázat přátelství s Dánem je téměř nemožné. Tuhle zkušenost měli i ostatní výměnní studenti, ale i cizinci, kteří žijí v Dánsku již několik let. Nicméně přísloví pije jako Dán opravdu platí. Každý pátek se po celém kampusu konaly tzv. Friday bars. Univerzitní budovy (zejména menzy) se promění v kluby s hudbou a levným alkoholem, zejména pivo, které btw fakt není dobrý. Nekonají se jen v kampusu, ve kterém jsem studoval, ale téměř v každém ve městě. Friday bars se účastní vždy velké množství studentů jejichž hlavní motivací je se nakalit. Je to zároveň i možnost jak potkat nové lidi, ať už z vlastní či ostatních fakult.

Co se týče fakulty, na které jsem studoval, tak jako studenti politologie jsme měli povinný předmět o Dánsku a sociálním státu v komparaci s ostatními skandinávskými státy. Díky tomuto předmětu jsem dostal rozhled o politické scéně v celé Skandinávii a zároveň jsem pochopil, jak doopravdy bohaté jsou sociální systémy severských zemí. Možnost kurzů naučit se dánsky bylo, ale nebylo zprostředkovány univerzitou a byly placené. Škola zprostředkovávala širokou škálu aktivit během uvítacího týdne a během semestru bylo už jen pár aktivit. Jednou z nich byla společná večere pro všechny výměnné studenty, co studovali na stejné fakultě, ale to bylo poměrně v počátku semestru a byl zde vyhodnocován uvítací týden. Další aktivitou byla možnost jít na meziškolní turnaj v házené. Bohužel kromě Friday Bars bylo dost nemožné se dostat do kontaktu s ostatními dánskými studenty. Kamarádi, co začali zde ve stejnou dobu studovat magistra, tak si v prosinci stěžovali, že se jim stále nepodařilo dostat se do kontaktu s lidmi co mají na starost různé spolky. Dokonce jim prý ani neodpověděli na maily. Ani jim se nepodařilo za ty uplynulé 4 měsíce najít dánské kamarády. Najít přátele v Dánsku není složité, neb je zde mnoho lidí z různých koutů světa, ale spřátelit se s Dány je docela oříšek.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já jsem si vybral Dánsku zejména kvůli jednoduchosti domluvit se anglicky, neb téměř každý Dán umí anglicky. Anglicky jsem se domluvil kdekoli a nikdy se mi nestalo, že by daný člověk neuměl ani trochu anglicky. Jednou se mi na koleji ucpal odpad ve sprše a i údržbář uměl obstojně anglicky. Znalost dánštiny nebyla univerzitou vyžadována a i znám lidi, co v Dánsku žijí několik let a dánsky nehovoří, protože není problém se domluvit anglicky. Tohle platí teda pro Aarhus, kde jsem studoval nebo Kodaň.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Já jsem si pro svůj Erasmu vybral Aarhus. Jedná se o město, které je co se týče rozlohy i počtu obyvatel stejné jako Brno. Rád jsem svým kamarádům v Česku říkal, že je to jako kdyby mělo Brno moře. To je teda hodně nadšené, ale je to zejména studentské město. Doteď si pamatuji, že průměrný věk obyvatele Aarhusu je 24 let a to je zejména díky velké koncentraci studentů. Zároveň se obecně v Dánsku jezdí hodně na kole a v Aarhusu tomu není jinak. Všichni mi říkali jak je Dánsko placka, ale Aarhus je výjimkou, neb je to nejkopcovitější dánské město. I přes ale výrazně kopcovitý terén zde všichni jezdí na kole. Kolo se zde dá za poměrně dobré peníze i dlouhodobě pronajmout a vzhledem k ceně místní MHD se to opravdu vyplatí.

Aarhus nabízí velké řadu vybití, ať už jsou to muzea, galerie či krásné historické centrum. K tomu je zde velká řada zajímavých kaváren, barů a hospod. Jednou z největších dominant je Aarhuská galerie umění, na jejíž střeše se nachází vyhlídka, která je obklopená skly v barvách duhy a každým krokem tak člověk vidí město v jiných barvách. Jednodenní studentské vstupné nebylo extra levné, ale roční studentské vstupné stojí téměř jako to jednodenní a ještě člověk má možnost vzít s sebou dalšího kamaráda studenta zadarmo. Krásná je i místní botanická zahrada, která je dokonce zadarmo. Jak už jsem zmiňoval tak dalším mým oblíbeným místem byla Royal Danish Library, kde jsem strávil velkou část svého pobytu. Za zmínku rozhodně stojí Jelení park, který se nachází na kraji města a je také zadarmo. Jedná se oboru, kde člověk prochází mezi stády jelenů a může je i nakrmit jablky či mrkvemi.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Výše stipendia dokáže pokrýt nájem a lehce může i zbýt. Bydlení je v Dánsku extrémně drahé a to jak koleje tak i sdílené bydlení. Značně tak záleží kolik budete platit za ubytování. Já jsem si vybral nově postavenou kolej, která byla dražší. Nicméně i tak mi z těch 600 euro, co jsem dostal na měsíc zbylo přes 100 euro. Málokdy jsem se stravoval v restauracích, které jsou zejména pro nás Čechy hodně drahé. Pokud bych to měl vyjádřit v procentech, tak si myslím, že mi stipendium pokrylo 60-70% výdajů a to jsem extra neutrácel.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Hodně se dá ušetřit výběrem obchodů, kam půjdete nakupovat, což je tedy dáno i tím jaké obchody máte v oblasti, kde bydlíte. Například obchody Føtex jsou v průměru dražší než třeba Lidl, ve kterém jsem často nakupoval. Obecně potraviny v obchodech nejsou nijak výrazně drahé a některý sortiment stál dokonce podobně jako v ČR. Stejně tak alkohol v obchodech byl relativně levný i ve srovnání s Českou republikou. Klasicky se dá ušetřit nakupováním ve slevách. Dalším velkým výdajem jsou obědy, které jsem si dával většinou v menze a často jsem si vařil doma či s kamarády. Dalším typem je možnost získaná slevy na nájmu, které je teda v dánštině, ale pokud se vám povede sehnat někoho, kdo umí dánsky, tak můžete ušetřit více jak 1500 Kč za měsíc. Na tu máte nárok, pokud máte vlastní kuchyň. Tedy pokud bydlíte na koleji pouze se sdílenou kuchyní, tak na slevu nárok bohužel nemáte. Dále je velkou úsporou využívání kola namísto MHD jako dopravního prostředku. Dánské koleje jsou nevybavené a často ani nabízené pokoje k pronájmu jsou bez nábytku, a proto přijde vhod Aarhus Reuse, který nabízí zadarmo nábytek, ale i třeba lůžkoviny z druhé ruky. V Dánsku je normální nechávat použitý nábytek u popelnic, protože si ho vždycky někdo vezme. V drtivé většině případů je to nábytek ve výborné kondici. Můžete si samozřejmě koupit nový nábytek třeba v Ikea, ale musíte počítat s tím, že ho nejspíš neprodáte. Pokud budete chtít nábytek prodat, tak to bude maximálně za čtvrtinu původní ceny a i za takovou cenu je občas problém ho udat.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Prvně jsem žádal o ubytování skrze univerzitu, která nabízí od kolejí až po sdílené byty. Nicméně pro mě nezbylo místo (neznám nikoho z Erasmáků, kdo by dostal kolej skrze uni) a tak jsem si hledal ubytování skrze Student Housing Aarhus. Zde si může člověk zvolit preferovanou kolej, ale dostane se na ni jen v případě volných kapacit. Já jsem si vybral nově postavenou kolej (Aarhus Kollegiet), která se sice nacházela na kraji města, ale vzhledem k velikosti Aarhusu jsem byl i na druhé straně města do 30 minut. Co je nejlepší varianta bydlení asi hodně záleží na prioritách. Já mám rád svůj klid a pořádek, a proto jsem si vybral kolej s vlastní koupelnou a kuchyňkou. K tomu jsem měl ještě vlastní balkón a na každém patře byla sdílená kuchyně a já měl štěstí, že jsem bydlel na patře, kde byl i sdílený rooftop. Navíc má kolej ještě měla velkou studovnu, kde jsem vždy našel místo a většinou jsem tam byl i sám.

Koleje se společnými pokoji jsou výrazně levnější a může se tak ušetřit, ale spolubydlící nemusejí být vždy ohleduplní. Nicméně je potřeba brát na vědomí, že téměř žádná kolej není vybavení a je tedy zapotřebí si sehnat základní vybavení. Já jsem jel do Aarhusu s vědomím, že má kolej bude vybavená, ale byla tam jen skříň:D Jak jsem psal výše je možnost využít třeba Reuse, o kterém jsem ale ale dozvěděl až když jsem si základní věci nakoupil v Ikee. Pokud pojedete ale jen na pár měsíců, tak je šance, že narazíte na byt, který někdo pronajímá vybavení, protože také odjíždí jen na Erasmus či stáž. Je potřeba ale být opatrný, protože velká řada inzerátů je falešných a podvodníci využívají cizince v zahraničí, aby jim poslali zálohu, aby jim byt či pokoj podrželi, ale po transferu peněz se již neozvou zpět. Kamarád z Německa takhle přišel již na začátku o peníze.

Dalším důležitým bodem je důkladné přečtení smlouvy. Všichni v Dánsku umějí anglicky, ale třeba má kolej vůbec neposkytoval dokumenty v angličtině a všechno bylo v dánštině. Uniklo mi tak například kolik měsíců předem musím vypovědět smlouvu a přišel jsem tak zbytečně o peníze. Dalším tipem je, že ať už bydlíte na koleji nebo v nájmu bytě, tak se vám může snadno stát, že nepředáte byt ve 100 % požadovaném stavu a budete muset platit penále. Já jsem svůj 15m2 pokoj uklízel přes 3 hodiny a stejně jsem za úklid ještě po ukončení nájmu musel platit přes 3 000 Kč za úklid (důvodem byl třeba otisk prstu na lednici či lehké stopy vodního kamene ve sprchovém koutě, které jsem drhnul půl hodiny a stejně nepustily). Další položkou je, pokud byť jen lehce odřete stěnu či na ni uděláte šmouho. Já jsem takhle za dvě malé rýhy od sušáku musel platit malování za téměř 5 000 Kč. V Dánsku je téměř pravidlem, že se vždy po ukončení nájmu musí zaplatit věci jako nová výmalba apod. Nicméně částka se pohybuje většinou okolo 3 000 Kč.

Pro mě velkou výhodou bydlení na kraji města bylo, že jsem měl blízko park a kousek dál od koleje byly dvě na sebe napojená jezera, kolem kterých vedla cyklostezka. Pokud člověk potřeboval si jít provětrat hlavu procházkou nebo jít sportovat, tak tohle bylo vše v docházkové vzdálenosti od koleje.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Já jsem velkou část Dánska procestoval společně s rodiči ještě před zahájením studia. Během semestru jsem vyrazil jen dvakrát do Kodaně a jednou z toho jen na otočku kvůli volbám. Trávil jsem hodně času s novými kamarády a v druhé půlce semestru jsem měl několik návštěv z ČR, takže ani nebyl moc prostor cestovat.

Navštívil jsem všechny tři největší města – Kodaň, Aarhus a Odense. K tomu jsem navštívil město na severu země Skagen v jehož blízkosti je Grenen, kde se potkává Baltské a Severní moře. Pokud má člověk štěstí, tak v zimních měsících zde může narazit na tuleně. Já jsem je teda neviděl, protože jsem tam byl v půlce srpna. Za návštěvu také stojí Møns Klint, což je mořský útes tvořený křídou, takže je čistě bílý. Z dánských měst se mi nejvíce líbilo v Aarhusu, ale ostatní města jsem neměl možnost poznat tak jako právě Aarhus.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jsem si vybral Dánsku zejména kvůli jednoduchosti domluvit se anglicky, neb téměř každý Dán umí anglicky. Anglicky jsem se domluvil kdekoli a nikdy se mi nestalo, že by daný člověk neuměl ani trochu anglicky. Jednou se mi na koleji ucpal odpad ve sprše a i údržbář uměl obstojně anglicky. Znalost dánštiny nebyla univerzitou vyžadována a i znám lidi, co v Dánsku žijí několik let a dánsky nehovoří, protože není problém se domluvit anglicky. Tohle platí teda pro Aarhus, kde jsem studoval nebo Kodaň.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Aarhus je nejvíc studentské město, které jsem kdy navštívil. Město nabízí jak bohatý studentský tak i akademický život. Doporučil bych ho zejména těm, kteří neberou Erasmus pouze jako možnost vyjet za hranice a poznat něco nového. Já jsem strávil ve škole v ČR pouze jeden semestr ve škole za své 3 roky na FSV. Měl jsem proto i velký hlad po tom být vytížený školou. Dánsko mi tohle přesně dalo a k tomu čas strávený učení nebyl zbytečný a hodně mě to posunulo.

Zdejší politologie patří k nejlepším v Evropě a obecně Aarhus University patří mezi nejkvalitnější světové univerzity. Nabízí k tomu skvělé zázemí. Navíc pokud si najdete ke studiu práci a zvládnete odpracovat alespoň 10h týdně, tak máte nárok na studentskou podporu zvanou SU, což je cca 20 000 Kč měsíčně. Dánům pro získání SU stačí být pouze studentem. Zejména bych doporučil Aarhus university studentům přemýšlejícím o doktorátu. Dánsko nabízí jak skvělé zázemí, tak výborné platové ohodnocení.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
V Dánsku často prší, což jsem věděl, ale ocenil bych ještě mít jen kabát do deště, protože ho zde člověk opravdu využije a je to hodně praktická věc. Nakonec jsem to zvládl i bez něj, ale klasické bundy do pasu nejsou tak praktické jako delší kabát. Obzvlášť ho oceníte při cestách na kole. I přes to, že počasí je v Dánsku spíše méně příznivé než v ČR, tak o to více potom člověk ocení, když je krásně. Zároveň i když často prší, tak se jedná pouze o slabší déšť, takže to není nic co by způsobovalo větší diskomfrot.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Chvílemi jsem litoval své ambicióznosti jet studovat zrovna do Dánska a ještě do Aarhusu, protože studium bylo v určitých úsecích velmi náročné. Nicméně i teď po návratu a (snad) i úspěšnému složení zkoušek, bych šel do toho znova, protože míra náročnosti nebyla nezvládnutelná a jsem rád za tuhle akademickou zkušenost.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Kolik jsem se toho o sobě dozvěděl. Myslel jsem si, že se už docela dobře znám a jak nic pro mě nebude velký problém, protože jsem nad vším přemýšlel již dopředu. Nicméně ne všechno šlo podle plánu. První rána bylo po otevření dveří pokoje na koleji. Podle fotek na stránkách měl být pokoj krásně vybaven, nicméně v pokoji byla jen skříň. Nějaký čas mi zabralo se zabydlet, ale člověk potřebuje tenhle druh zkušeností, protože to jsou ty, co se musejí zažít. Díky Erasmu jsem více dospěl a už můžu říkat, že vím jaké je to bydlet sám v cizí zemi.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě byly první dny po příjezdu. Do Dánska jsem vyrazil společně s našima a když odjížděli tam mi ukápla slzička. K tomu první dny uvítacího týdne byly online a většinou šlo o jednu přednášku, která měla 2h, takže jsem potom nevěděl co s časem. Jako malý jsem trpěl separační úzkostí, ale od puberty to odeznělo. Nicméně prvotní osamocení v Dánsku pro mě byl takový šek, že se mi úzkost opět vrátila a způsobovala mi nepříjemné bolesti hlavy a nechutenství. Naštěstí jsem měl štěstí již od začátku na super lidi a brzy a jsem si našel fajn kamarády a postupně i úzkost odezněla.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Aarhus

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page