top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Pešek

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Pešek

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@pesekondrapesek

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Aarhus

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory Aarhuské univerzity nejsou kdovíjak supermoderní a popsal bych je jako dánsky skromné. Technické vybavení je ale na vysoké úrovni. Hlavní kampus má spoustu zeleně a jídlo ve všech kantýnách/jídelnách je super.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Největší rozdíl, který jsem pociťoval, byl spojený s větší koncepcí kurzů. Zatímco na FHS i jiných fakultách/školách jsou běžné 3-6kreditové kurzy, tady jsou kurzy po 10 kreditech. Měl jsem tedy za celý semestr pouze tři předměty, které ale byly svým obsahem rozsáhlejší a nahlížely na jedno téma z vícero úhlu. Osobně mi tento systém přijde hrozně fajn a vyhovoval mi víc než ten náš - rozsah učiva je podobný, ale více koherentní. A taky je méně zkoušek :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O studentský život erasmáků se v Aarhusu stará místní buňka ESN v rámci spolku Studenterhus Aarhus. Pořádá party, pubkvízy, koncerty, ale i venkovní akce a výlety po Dánsku, kde se lze setkat s dalšími výměnnými studenty a zažít spoustu zážitků. Jde o skvělé příležitosti, jak si udělat přátele. Kurzy přibližující dánskou kulturu jsou na výběr v rámci předmětů exkluzivních pro výměnné studenty, ale nejsou příliš kvalitní.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuku jsem absolvoval v angličtině, přičemž drtivá většina Dánů mluví anglicky perfektně - neznalost dánštiny mě nijak nelimitovala. Vyžadovanou úroveň jazyka je dobré si ověřit u katedry, pod kterou spadají vámi vybrané kurzy. Nicméně pokud vím, Faculty of Arts, kam zamíří většina studentů FHS, ověření úrovně jazyka nevyžaduje, pokud si nevyberete kurz na katedře angličtiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Aarhus je skvělým městem pro studenty - není moc velké, ale velkou část populace tvoří mladí lidé a žije. Díky propracované infrastruktuře cyklostezek se tu skvěle dopravuje na kole, které přijde vhod. Systém hromadné dopravy je totiž oproti Praze omezený pouze na autobusy. Centrum města je pěkné, plné příjemných hospůdek a za teplého počasí jde o krásné prostředí pro procházky a před kavárnou. Nechybí dostatek zeleně. Za návštěvu rozhodně stojí také pláže na obou koncích města, předměstí potom skýtají spoustu míst na pikniky. Doporučením pro cinefily je potom krásné kino Oest for Paradis a užil jsem si také muzeum Moesgaard. V chladnějších měsících ale je poloha města u moře poněkud nepříjemná, jelikož neustále prší a fouká.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dánsko je drahá země, stipendium tak pokrylo nájem a menší část výdajů na jídlo. Je ale rozhodně potřeba si zajistit dodatečný zdroj příjmu, obzvlášť pokud nezískáte levné ubytování.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Příznivější ceny, ale kvalitní zboží nabízejí diskontní supermarkety jako 365 Discount nebo Aldi. Největší vítr v peněžence dělá chození do hospod, restaurací a barů. Dánové si velice cení služeb a točené pivo stojí trojnásobek stejné značky v plechovce ze supermarketu. Hlavní jídlo pak vyjde okolo 300 Kč. Výše zmíněný Studenterhus ale má o něco příznivější ceny, pokud si zařídíte členství.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Skrze ubytovací systém Aarhuské univerzity jsem dostal místo ve plně vybaveném sdíleném domě pro 11 lidí, který extrémně doporučuji. Podporuje komunitní atmosféru, což ale musí jít ruku v ruce se správnou skladbou lidí. Tu jsem já naštěstí měl. Kdybych bydlel jinde, byl by můj zážitek z Erasmu poloviční. Pokud si ale ceníte soukromí a klid, lepší volbou je kolej nebo studiový byt, za který si ale připlatíte. Rozhodně ale nejprve zkuste AU Housing a až pak alternativní soukromé možnosti. Nakupovat nábytek a následně se ho zase zbavovat je otrava.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Osobně jsem byl jen v Kodani a Aalborgu, kam jsem se pohodlně a levně dostal Flixbusem. Po okolí Aarhusu pak lze cestovat na kole.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuku jsem absolvoval v angličtině, přičemž drtivá většina Dánů mluví anglicky perfektně - neznalost dánštiny mě nijak nelimitovala. Vyžadovanou úroveň jazyka je dobré si ověřit u katedry, pod kterou spadají vámi vybrané kurzy. Nicméně pokud vím, Faculty of Arts, kam zamíří většina studentů FHS, ověření úrovně jazyka nevyžaduje, pokud si nevyberete kurz na katedře angličtiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na Dánsku se mi hodně líbil vzdělávací systém, který je dobře uspořádaný, přiměřeně náročný, podporuje práci ve skupinách a porozumění namísto memorování. Aarhus skvěle kombinuje klid menší metropole a dostupnost všeho, co si člověk zamane. Dánové jsou vstřícní, v klidu a pobyt v jejich zemi je organizačně bezproblémový - všechno hezky funguje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kulicha. Studený vítr bez něj dát zabrat.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
není potřeba tolik tlustých svetrů, ale hlavně bunda, která neprofoukne.
Nejvíc mě překvapilo, že...
bylo tak jednoduché se socializovat, že bydlení ve sdíleném domě je v pohodě, že nebylo studium tak náročné, jak jsem od Skandinávie čekal a jak rychle to celé uteklo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyrovnat se s počasím
Pamatovat si tolik nových jmen
Chodit "ven" spíš do soukromých prostor než do hospody
Odjet

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Aarhus

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page