top of page
Autor(ka):
David László
Autor(ka):
fakulta:
David
László
Lékařská fakulta Plzeň
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
David je k dispozici na sítích:
dvd.laszlo
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
David
Lékařská fakulta Plzeň
2021/2022
Riga Stradins University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak David hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Riga Stradins University (RSU) mě přijala velice vřele, i když bylo občas zdlouhavé a náročné komunikovat s kanceláří tamního Zahraničního oddělení. Jakmile se s nimi podařilo kontakt navázat (což někdy mohlo zabrat klidně dva týdny), vždy se všechno podařilo zdárně vyřešit ke spokojonesti všech.
Centrální univerzitní kampus je čerstvě zrekonstruovaný a moc příjemný na trávení studijního i volného času. Malou nevýhodou je, že univerzita nemá "vlastní" fakultní nemocnici, ale podepsané smlouvy s jednotlivými nemocnicemi, které jsou rozeseté po celém městě, takže se hodně cestuje (například dětská nemocnice je na levém břehu řeky, zatímco ortopedie a traumatologie na pravém).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Organizace výuky byla hodně podobná, jako u nás (5. ročník, LFP) - tedy bloková. Vzhledem k tomu, že v době mého pobytu v Lotyšsku zrovna dobíhala největší vlna pandemie Covidu, byla výuka často směřována do on-line prostoru, někdy skoro až zbytečně. Nicméně distanční výuku měli propracovanou a funkční.
Jakožto Erasmáci jsme byli zařazeni mezi ostatní zahraniční studenty, kteří mají program v angličtině. Studetni i vyučující byli vždy vřelí a přívětiví, evidentně jsou tam na cizojazyčné studenty zvyklí a umí s nimi pracovat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Univerzita má skvělý kampus s bohatou knihovnou, studovnami, kantýnou, zahradou i místem na "nic nedělání". Při univerzitě jen mnoho studetských spolků, které organizují různé volnočasové aktivity po městě i mimo něj (výlety do okolí, piknik v parku, večer deskových her, atp).
Ze všeho nejvíc mě nadchnul volitelný kurz lotyštiny, kde jsme se díky skvělé vyučující naučili nejenom základy konverzace, ale dozvěděli se také mnohé o místní kultuře a tradicích. Na konci semestru nás dokonce pozvala do domu svých rodičů (s jejich souhlasem) na oslavu letního slunovratu, což je jedna z velkých tradičních událostí v kalendáři každého Lotyše.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikuje se anglicky, lotyšština byla jenom můj rozmar, abych si byl schopný objednat kafe a poděkovat za něj v místním jazyce. Při komunikaci s pacienty byla výhodou znalost ruštiny, ale v případě, že ve skupině nikdo takový nebyl nám tlumočil vyučující.
Obecně čím mladší vyučující, tím byla lepší a srozumitelnější jeho angličtina. Přeci jenom východní přízvuk je silný a je znát. Nicméně nikdy nebyl problém se domluvit a obecně se komunikuje nějak na úrovni B1.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Riga je krásné město s roztomile malým historickým centrem a velice různorodými čtvrtěmi kolem něj. Velikou výhodou bylo bydlet v centru, kde se odehrává většina sociálního života - kavárny, bary a hospůdky, místa na jídlo, kulturní i jiné společenské akce. Stojí za to navštívit muzea historie, operu, židovskou čtvrť a památníky holokaustu. Doporučit lze také jakoukoli komentovanou prohlídku města, aby se člověk dozvěděl, kde to vlastně je a co se tam vše odehrálo. Lotyšsko a Pobaltí je nám totiž v lecčem historií velice blízké a přesto lze vidět historický kontext zase ze zcela nového úhlu.
Na jaře jsem si moc užil maraton, kdy se dalo (hlavně během první půlky) sledovat město zase z jiné perspektivy. Běžet se dá ale i 10 km a půlmaraton. Nebo vůbec a jít jenom podpořit spolužáky a ostatní běžce.
Riga je stejně jako zbytek Lotyšska velice rovinatá, takže se dá bez zbytečné námahy jezdit na kole, což mnoho lidí využívá. Doporučuji si ale vzít nebo sehnat helmu, protože cyklostezek zatím moc není a motoristi jsou divocí.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jenom se stipendiem se dá vyjít pouze velice obtížně. Záleží samozřejmě, kde chce člověk bydlet (kolej, která je ovšem mimo centrum/privátní pokoj na bytě, který zase může stát dvojnásobek kolejného), jak často a kde chce trávit čas a volnou zábavu, jak moc chce cestovat po městě, Lotyšsku a sousedních zemích. Potraviny a základní potřeby jsou cenově stejné, jako v ČR.
Mé průměrné měsíční výdaje (a to jsem byl realtivně úsporný) byly kolem 700 eur, z čehož stipendium pokrylo cca 70%.
Díky finanční podpoře rodiny jsem si mohl dovolit i cestovat a o víkendu občas někam zajít. Výlet do Laponska, organizovaný jedním studentským spolkem, jsem si ale například musel odpustit, protože by stál jako jeden celý měsíc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Ušetřit se dá na bydlení, pokud ti nevadí kolej a dojíždění. MHD je velice studentsky výhodné! Najíst se teplého jídla za rozumnou cenu dá v kantýně na kampusu a v řetězci samoobslužných jídelen Lido.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji, zprvu na dvojlůžku, následně na samostatném. Vždy ve třetí (C) cenové kategorii z celkových čtyř (A, B, C, D). Na patře byly společné prostory - kuchyňka, sprchy, záchody. Vybavení pokoje standartní - stůl, židle, postel, skříň. Dokonce i lednička. V kuchyni sporák, trouba, mikrovlnka.
Když nemá člověk vysoké nároky, jde to. Cenově rozhodně výhodné!
Většina ostatních Erasmáků bydlela na privátech. Bylo to logicky dražší a záleželo na spolubydlících, mohla to být divočina a zároveň velká pohoda. Sehnat nebyl problém, existuje spousta FB skupin, kde se inzeruje. Ideální by možná bylo jít první měsíc na kolej a pak, když už je člověk na místě začít chodit na prohlídky. To v případě, že nejsi střelec, který kývne na něco na základě fotek, nebo už to máš domluvené přes někoho.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem hodně (proto taky relativně vysoké výdaje), jednak po Lotyšsku a navštívil jsem během pobytu všechy pobaltské státy (Litva - Vilnius, Estonsko - Tallin) a Finsko (Helsinki). Rozhodně doporučuji, je to navíc fajn způsob jak poznat i ostatní Erasmáky.
Lotyšská MHD i státní doprava je spolehlivá a levná, do Vilniusu i Tallinu jezdí Flixbus a trvá to cca 4 hodiny.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikuje se anglicky, lotyšština byla jenom můj rozmar, abych si byl schopný objednat kafe a poděkovat za něj v místním jazyce. Při komunikaci s pacienty byla výhodou znalost ruštiny, ale v případě, že ve skupině nikdo takový nebyl nám tlumočil vyučující.
Obecně čím mladší vyučující, tím byla lepší a srozumitelnější jeho angličtina. Přeci jenom východní přízvuk je silný a je znát. Nicméně nikdy nebyl problém se domluvit a obecně se komunikuje nějak na úrovni B1.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lotyšsko je krásná země a Pobaltí je (i když jsem si to dřív neuvědomoval) zajímavá část Evropy. O to víc, že v době mého pobytu začala válka na Ukrajině a bylo cítit, jak jsou tyto státy vděčné za EU, NATO; příjemný rozdíl od věčné české skepse vůči všemu. Historie státu a okolí je velice pohnutá, novodobé dějiny a 2.SV má zase jiný kontext v těchto končinách.
Nádherná příroda, všude lesy a řeky. Na můj vkus málo hor, ale zase to kompenzuje pozorování západů slunce na pláži.
Zima je doopravdy zima - je tu sníh, mráz a studený vítr. Jaro a léto je pak moc příjemné a vítané.
Riga a i hlavní města okolních států stojí za návštěvu, ať už turistickou nebo na delší pobyt. Já sám se rozhodně budu chtít vrátit!
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pohorky na zimu...
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Zahraniční oddělení na RSU nekomunikuje, ale že to je normální a nakonec se vše vyřeší...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou lidi všude stejně hodní.
Nejtěžší pro mě bylo....
Se vracet domů!
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Riga Stradins University
Další zprávy z regionu Lotyšsko
bottom of page