top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Bejček

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Bejček

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

bejcek_martin

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Latvian Academy of Sport Education

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Akademie není příliš veliká, ale najdeme zde docela dobře vybavené učebny. V areálu se nachází několik menších tělocvičen specializované na určité sporty, dále 2 nebo 3 větší tělocvičny, atletický areál a ledová plocha hned ve vedlejší budově. Fakulta má nově vybudovanou moderní laboratoř. Co se týče profesorů, jsou velice vstřícní a dá se s nimi na všem domluvit. Angličtina je tu na dobré úrovni, ale ostatní učitelé mimo program Erasmus+ jsou na tom značně hůře.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zdejší univerzita nerozlišuje zda jste student bakalářského či magisterského programu. Můžete si vybrat předměty z obou dvou programů. Předměty, které si navolíte nemusí začínat ve stejný datum. Předměty tu jsou kratší, takže se může stát, že některý skončíte a namísto ukončeného předmětu vám začne zase něco jiného. Bakalářské předměty se mění každých 5/6 týdnů - v jaký den a jakou hodinu daný předmět budete mít. Magisterské programy jsme měli pouze v pondělí a jak jsem již psal některé nám začali dříve a když jsme nějaký ukončili, tak další zase začínal. Týden před začátkem školy nám přišel rozvrh hodin na celý semestr, včetně svátků a prázdnin. Plnění předmětů zde probíhá většinou v podobě skupinových závěrečných projektů, průběžných prací, projektů či prezentacích a seminárních prací. Zakončení předmětu ústní zkouškou, či testem je spíše výjimkou.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V době mého pobytu byla stále z důvodu pandemie zavedena distanční výuka. Prezenčně jsem se na univerzitu podíval až v posledních týdnech semestru na závěrečné prezentace. Univerzita nabízí v rámci předmětů několik sportů. Abych si trošku přiblížil život v Lotyšsku tak jsem si vzal předmět Lotyština, kde jsme se s vyučujícím bavili i o zemi jako takové. Nějaké akce nám byly nabízeny přímo naší koordinátorkou, ale ne zas tak často. V průběhu pobytu však výborně fungovala organizace ESN.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Já jsem vyrazil s úrovní B2 a neměl jsem žádné problémy. Pouze dva předměty, které jsme si přihlásili, byly v částečně i v lotyštině, ale nám bylo vše patřičně překládáno. Někteří profesoři na tom byli s angličtinou lépe, většina byla na stejné nebo lehce horší úrovni, ale se všemi se dalo dobře komunikovat.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Riga je hlavní město Lotyšska. V zemi žije okolo 2 milionů obyvatel a 650 tisíc z nich právě v Rize. Ikdyž se to zdá hodně město je poměrně klidné. Centrum se zaplňuje až v pátek, sobotu a neděli. Riga nepatří mezi nejbarevnější města, ale dají se tu najít i překrásné budovy a spousty památek. Ve městě můžeme najít několik větších parků, ve kterých se pak přes léto koná nespočet akcí a koncertů. Staré město je odděleno vodním kanálem. Do půl hodiny se dostanete na rozsáhlou pláž, nejvíce lidí jezdí do turistického města Jurmala. Riga, jako i celé Lotyšsko, je víceméně placka, proto i většina obyvatel jezdí kamkoliv na kole a v zimě na běžkách.
Riga je velice kulturně založené město a zdejší obyvatelé jí žijí. Můžete najít několik podniků, které několikrát týdně nabízejí různé koncerty, popřípadě přímo jam session, kde si může kdokoliv vypůjčit nabízené hudební nástroje a prostě si zahrát s ostatními.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bych v porovnání s jinými zeměmi očekával lehce vyšší. Výdaje jsou zde víceméně stejné jako v Česku s výjimkou alkoholu, který je dražší, zejména pak pivo. Ubytování se zde dá najít v rozmezí 200-300 €, v závislosti na lokaci, vybavení apod. Stipendium mi pokrylo 70-80 % výdajů. V zimních měsících člověk musí počítat s vyšším nájmem kvůli vytápění.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá zejména na alkoholu, který v obchodě vyjde i 4x levněji. Pro představu pivo v baru/hospodě stojí kolem 3-5 €, zatímco v obchodě se dá sehnat za 1-1,5 €. Rize najdeme nespočet supermarketů, ať už je to Rimi, Mego, Maxima, najdete tu i Lidl. Pomalu v každé ulici najdete alespoň jeden z těchto obchodů. V každé z nich si můžete nechat udělat zákaznické karty a pak chodit a brát to co chcete ve slevách v různých obchodech podle potřeby. Dále je určitě výhodné si zařídit místní kartu studenta (ESN), nebo disponovat alespoň ISIC, protože ve vybraných sportovních zařízeních, restauracích a barech mají studenti slevu (10-15 %) - mnohdy uznávají pouze kartu ESN, Rozhodně se vyplatí si zařídit MND kartu. Cesta po městě vyjít až 3x levněji. Riga je poměrně malá, takže na kratší vzdálenosti můžete dojít v klidu pěšky a nebo si vzít koloběžku za 0,12 € na minutu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzitní koleje jsou sice poměrně levné, ale ve špatném stavu a navíc na okraji města, kam se v nočních hodinách špatně dostává. Ubytování jsem hledal na facebookových skupinách asi dva měsíce před příjezdem. Nakonec jsem našel byt ve zdejší studentské komunitě ,,Bruni". Jedná se o dva bytové domy s více jak 20 byty, které jsou převážně nabízeny studentům Erasmu. Ideální na této komunitě je, že od prvního dne máte více jak 40 kamarádů ze všech koutů Evropy a předejdete tak těm prvním strastiplným dnům než si najdete partu kamarádů. Cena ubytování však tuto výhodu zahrnovala a pokoj v dvoupokojovém bytě mě vycházel na 260 € v teplých měsících a 315 € v zimních měsících, což s ohledem na vybavenost a stáří bytu byla vysoká cena. Pokud by však někdo hledal ubytování v Rize, tak určitě BRUNI doporučuju.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Lotyšsku je velice jednoduché. Do větších měst se lehce dostanete vlakem či autobusem a dokonce i za levno. Poměrně lehce se dá vypůjčit i auto a nejzajímavější místa si objet během několika dnů sám. Mnohdy právě ta nejzajímavější místa jsou obtížně dostupná vlaky nebo autobusy. Při mém pobytu byly lety z Rigy extrémně levné. Zpáteční letenka vycházela do 20 €, pokud se objednával výlet dostatečně dopředu, tak za pouhých 10 €. Sám jsem díky tomu navštívil Helsinky, Stockholm, Oslo, Goteborg. Další kamarádi si udělali výlet i do Irska, Polska, či Dánska. Do sousedního Estonska či Litvy se dá snadno dostat autobusem se studentskou slevou do 30 €. Pro objevování krás Lotyšska a okolních států je dobré využít výletů ESN - RIGA, která byla velice aktivní. Já jsem se díky této možnosti podíval do krásného Laponska, kde jsme strávili neuvěřitelný týden - sauna u oceánu, polární záře, psí nebo losí spřežení, tradiční pochoutky, atd.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Já jsem vyrazil s úrovní B2 a neměl jsem žádné problémy. Pouze dva předměty, které jsme si přihlásili, byly v částečně i v lotyštině, ale nám bylo vše patřičně překládáno. Někteří profesoři na tom byli s angličtinou lépe, většina byla na stejné nebo lehce horší úrovni, ale se všemi se dalo dobře komunikovat.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Baltské státy jsou mnohdy opomíjené. I to byl jeden z důvodů, proč jsem si Rigu právě vybrala. Všechny tři státy mají spoustu míst a zážitků k nabídnutí. Nejsou to země, kam jedete za teplem, nebo za sluncem, ale jsou to země s krásnou přírodou a bohatou historií.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pořádně oblečení - nepodcenit roční období
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Kde hledat ubytování a další zajímavá místa, která neminout.
Nejvíc mě překvapilo, že...
můžeš některé křižovatky přecházet křižmo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Pít pivo bez pěny a platit za něj v průměru přes 4 €

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Latvian Academy of Sport Education

Další zprávy z regionu Lotyšsko

bottom of page