top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aneta Ježová

Autor(ka):

fakulta:

Aneta

Ježová

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aneta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

anetjezek

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aneta

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Latvian Academy of Sport Education

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Akademie není příliš velká a na první pohled ji nejspíše přehlédnete. Její vybavenost je však nadprůměrná. Několik menších tělocvičen zaměřených na určité sporty, dvě velké tělocvičny, venkovní atletický ovál a ledová plocha v sousední budově. Fakulta zároveň disponuje moderním vybavením laboratoří a samozřejmostí je i školní menza. Profesoři jsou velice vstřícní, avšak mimo program Erasmus málokdy umí anglicky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zdejší univerzita nerozděluje u studentů Erasmu bakalářské a magisterské studium. Lze si tedy vybírat z jakýchkoliv předmětů. Zároveň sem jezdí menší počet studentů, a tak se většinou vytvoří menší skupina, pro kterou je následně rozvrh vytvořen zvlášť. U bakalářských předmětů bylo zvykem, že se po pár týdnech měnilo jejich časové rozložení v týdnu. U magisterských předmětů byl rozvrh víceméně fixní. Plnění předmětů zde probíhá většinou v podobě skupinových závěrečných projektů, průběžné práce a nezřídka kdy seminárních prací. Zakončení předmětu ústní zkouškou, či testem je spíše výjimkou. Co se týče výběru předmětů, tak jsem si po příjezdu všechny předměty volila znovu a seznam nabízených předmětů byl skoro jiný, než ten původní. Na volbu předmětů je zde však dostatek času.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V době mého pobytu byla stále z důvodu pandemie zavedena distanční výuka. Prezenčně jsem se na univerzitu podívala až v posledních týdnech semestru na závěrečné prezentace. Nicméně univerzita nabízí v rámci předmětů několik sportů. V průběhu pobytu však výborně fungovala organizace ESN.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Má úroveň angličtiny je B2. Někteří profesoři mluvili hůře, někteří lépe, ale se všemi se dalo dobře komunikovat.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Riga je hlavní město Lotyšska, avšak vzhledem k nízkému počtu obyvatel v celé zemi, tak rozhodně nepůsobí. Město je klidné a nezalidněné. Ačkoliv je zde stále cítit nedávný komunismus, lze zde najít spoustu krásných budov, zejména v secesním stylu a nespočet památek. Staré historické centrum je malebné. Riga má několik větších parků, které s příchodem jara působí jako zelená oáza. Město se o parky velmi dobře stará a je v nich plno flóry. Centrum je rovněž protkáno vodními kanály, po kterých se, po příchodu vyšších teplot, dá projet na lodi. Půl hodiny vlakem z města se člověk dostane do letního letoviska, tedy k Baltskému moři, které sice omývá i břehy Rigy, ale většina obyvatel k vodě míří právě do nedaleké Jurmaly. Riga, jako i celé Lotyšsko, je víceméně placka, proto i většina obyvatel jezdí kamkoliv na kole a v zimě na běžkách.
Riga je velice kulturně založené město a zdejší obyvatelé jí žijí. Národní operu jsem navštívila celkem 4x (lístek kolem 18 €) a viděla krásný balet a operu, každé úterý jsme chodili na jam session a ve středu na jazz. Proběhlo zde nespočet koncertů a centrum je plné pouličních hudebníků.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bych v porovnání s jinými zeměmi očekávala vyšší. Výdaje jsou zde víceméně stejné jako v Česku s výjimkou alkoholu, který je dražší, zejména pivo. Ucházející ubytování se zde dá najít v rozmezí 200-300 €, v závislosti na lokaci, vybavení apod. Stipendium mi pokrylo 70-80 % výdajů. V zimních měsících člověk musí počítat s vyšším nájmem kvůli vytápění.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá zejména na alkoholu, který v obchodě vyjde i 4x levněji. Pro představu pivo v baru/hospodě stojí kolem 3,5-4 €, zatímco v obchodě se dá sehnat za 1-1,5 €. Celá Riga je protkána nespočtem obchodů s potravinami a menší samoobsluhy jsou na každém rohu. Rozhodně se vyplatí nakupovat v Lidlu, který vycházel nejlevněji. Dále je určitě výhodné si zařídit místní kartu studenta (ESN), nebo disponovat alespoň ISIC, protože ve vybraných sportovních zařízeních, restauracích a barech mají studenti slevu (10-15 %). Pokud budete při cestě na univerzitu využívat hromadnou dopravu, určitě se vyplatí zařídit si zdejší ,,Lítačku".
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Od minulých studentů jsem byla upozorněna, že koleje mé univerzity nejsou nejlepší volbou, jelikož jsou daleko od centra a ve špatném stavu. Ubytování jsem hledala na facebookových skupinách asi dva měsíce před příjezdem. Nakonec jsem sehnala byt ve zdejší studentské komunitě ,,Bruni". Jedná se o dva bytové domy s více jak 20 byty, které jsou převážně nabízeny studentům Erasmu. Ideální na této komunitě je, že od prvního dne máte více jak 40 kamarádů ze všech koutů světa a předejdete tak těm prvním strastiplným dnům než si najdete partu kamarádů. Cena ubytování však tuto výhodu zahrnovala a pokoj v dvoupokojovém bytě mě vycházel na 260 € v teplých měsících a 315 € v zimních měsících, což s ohledem na vybavenost a stáří bytu byla vysoká cena. Pokud by však někdo hledal ubytování v Rize, tak určitě do Bruni.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování z Rigy je velice jednoduché. Pokud vezmeme cestování po Lotyšsku, tak do velkých měst se dá dostat jednoduše vlakem, či autobusem. Velice časté je i pronajatí auta, jelikož ty nejzajímavější místa se dají vidět během několika dní.
Létání z Rigy bylo extrémně levné, možná i díky pandemii. Zpáteční letenka za 10-15 € mi umožnila vidět Helsinky, Stockholm, Oslo, Goteborg a někteří mí přátelé zaletěli i do Polska, či Irska. Sousední Estonsko a Litvu jsme navštívili autobusem.
Pro cestování je také velmi dobré využívat místní ESN organizaci, která dělá několikadenní poznávací výlety, a díky které jsem se podívala na týden do úžasného Laponska a mimo jiné spatřila polární záři a řídila psí spřežení.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Má úroveň angličtiny je B2. Někteří profesoři mluvili hůře, někteří lépe, ale se všemi se dalo dobře komunikovat.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Baltské státy jsou mnohdy opomíjené. I to byl jeden z důvodů, proč jsem si Rigu právě vybrala. Všechny tři státy mají spoustu míst a zážitků k nabídnutí. Nejsou to země, kam jedete za teplem, nebo za sluncem, ale jsou to země s krásnou přírodou a bohatou historí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplejší oblečení
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
některé silnice se dají přecházet diagonálně
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
platit 4 € za pivo

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Latvian Academy of Sport Education

Další zprávy z regionu Lotyšsko

bottom of page