top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Sarah Palesová

Autor(ka):

fakulta:

Sarah

Palesová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sarah je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Sarah

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Erasmus University Rotterdam

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Sarah hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na Erasmus University se mi velmi líbil zejména moderní a velký kampus. Výhoda zde byla, že většina fakult byla na jednom místě, tudíž měl člověk možnost seznámit se s studenty z jiných fakult. Kromě budov s učebny a přednáškovými sály je zde i velké množství nových a modernách budov, kde se mohou studenti ve volném čase učit či pracovat na skupinových projektech s ostatními studenty. Mimo knihovny je zde i sport centrum (fitness, tenisové kurty atd.), food plaza (mnoho restaurací a kavárna), studentské bydlení a velké množství venkovního posezení ať už u vody či v "přírodě". Kampus je tak příjemným místem, kam se studenti chodí seznamovat a trávit svůj čas, namísto toho aby sem docházeli pouze na povinné přednášky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Řekla bych, že studium je zde rozhodně časově náročnější než studium na FHS. Studium je postavené tak, že student má každý semestr (dohromady jsou 4 semestry) zhruba 3 předměty, ale na rozdíl od FHS je ke každé přednášce také 2-3hodinový seminář, kde se látka probírá více do podrobna. Na rozdíl od FHS mají studenti také velké množství průběžných úkolů, seminárek či skupinových projektů. Většina předmětů se pak navíc zakončuje písemnou zkouškou. Na druhou stranu, tím že studenti pracují průběžně během celého semestru, tak jsou schopni lépe a jednodušeji probíranému učivu porozumět. Na zahraniční univerzitě jsou navíc profesoři více zapojeni do kontaktu s jednotlivými studenty (zejména na seminářích), což přináší mnoho výhod, protože studenti mají vždy na koho se obrátit. Shrnula bych to tedy tak, že studium na zahraniční univerzitě je celkově mnohem více intenzivní a časově náročné, což má ovšem pozitivní vliv na úroveň získaného vzdělání.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Co se mi na studijním pobytu líbilo nejvíce, byla možnost okusit jaký je studentský život v Nizozemí. Nizozemí je totiž proslulé pro své univerzity a bohatý studentský život. Studenti jsou zde více zapojeni do celkového studentského života. Univerzita tam není pouze místem, kam si student zajde na přednášku a o pár měsíců později na zkoušku. Jak již bylo zmíněno, studenti zde mají mnohem více průběžných povinností, díky čemuž mají užší kontakt nejenom s ostatními studenty, ale i s vyučujícími. Užší kontakt s vyučujícími je zejména díky povinným seminářům, které jsou organizovány po skupinách zhruba 20 studentů, díky čemuž je kontakt mezi studenty a vyučujícími více osobní. Studenti na nizozemských univerzitách mají navíc mnoho možností stát se součástí mnoha studentských spolků či sportovních týmu. Zahraniční univerzita a její studentské spolky také pořádají velké množství kulturních a sportovních aktivit, večírků či celodenních výletů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškeré předměty, semináře, přednášky a zkoušky jsem měla v angličtině. Rotterdam je město, které má vysoký počet mezinárodních studentů, díky čemuž si zde člověk opravdu vystačí pouze s angličtinou. Co se týče univerzity, tak bylo potřeba dodat potvrzení či doklad o jazykové způsobilosti. Co si tak pamatuji, tak stačila úroveň B2/C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rotterdam je velmi živé, studijní a kosmopolitní město. Je zde velké množství mezinárodních studentů a mladých lidí, což přispívá k velmi živému charakteru města. Protože bylo město během druhé světové války vybombardováno, bylo po válce skoro celé postavené "od znova". To přispívá k unikátnímu charakteru města a jeho architektuře. Město nabízí jak staré typické nizozemské domy, tak nové a moderní "skyline buildings". Právě moderní budovy a mosty patří mezi má oblíbená místa, protože zejména v noci byl výhled na rozsvícené město opravdu unikátní. Zároveň město nabízí velké množství krásných a udržovaných parků. Největší a nejpopulárnější park s jezerem je situovaný hned vedle univerzitního kampusu, což bylo velkou výhodou zejména v letních měsících, kdy sem docházelo velké množství studentů. Jedná se o nizozemské město, tudíž je samozřejmě postaveno velice prakticky v tom ohledu, že se člověk dostane na kole všude, a to velmi rychle a zejména bezpečně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Život v Nizozemí je velmi drahý ve srovnání s Českou Republikou a stipendium mi bohužel pokrylo pouze ubytování. Rotterdam se totiž potýká s krizí s bydlením, proto je vše velmi drahé a málo dostupné.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá zejména na mhd, která je v Rotterdamu velmi drahá. Z toho důvodu zde většina studentů jezdí všude na kole. Co se týče potravin, tak se vyplatí chodit do levnějších supermarketů jako je Lidl či Dirk a opravdu se vyplatí si jídla vařit doma namísto chození do podniků.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Erasmus University Rotterdam nabízí různé formy studentského bydlení (SSH), ale dostupnost je velmi omezená a ne každému se podaří získat pokoj. Sama jsem právě o SSH zažádala, ale bohužel kvůli nedostatečné kapacitě mi nebylo umožněno pokoj získat. Hledala jsem tedy zejména přes facebook volný pokoj k pronájmu, který jsem nakonec získala. Zájem o pokoje je ale opravdu velký a dostupnost velmi omezená, proto najít volný pokoj může trvat i několik měsíců a je lepší začít s opravdu velkým předstihem. Je ale zajímavé, že finančně vyjde soukromý pokoj v bytě (většinou byt po 3-4 lidech, často také studenti z univerzity) podobně jako studentské bydlení SSH.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během svého pobytu jsem navštívila pár okolních měst. Mezi tyto města patří například Amsterdam, Haag, Utrecht). Cestování v Nizozemí je ale poměrně drahé, zejména tedy vlaky. Do okolních měst je ale možné dojet i autobusem, což je určitě levnější varianta, které je možné využít pokud chce člověk ušetřit a nevadí mu vzdát se komfortu, který moderní nizozemské vlaky nabízí. Mezi mé oblíbené výjezdy bych zařadila výlet do Haagu díky architektuře a charakteru města. Rozhodně stojí za to navštívit staré centrum města a později den zakončit na okraji města u pláže.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškeré předměty, semináře, přednášky a zkoušky jsem měla v angličtině. Rotterdam je město, které má vysoký počet mezinárodních studentů, díky čemuž si zde člověk opravdu vystačí pouze s angličtinou. Co se týče univerzity, tak bylo potřeba dodat potvrzení či doklad o jazykové způsobilosti. Co si tak pamatuji, tak stačila úroveň B2/C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Osobně si myslím, že Rotterdam je opravdu výjimečné a unikátní město, které není těžké si zamilovat. Město na jednu stranu působí jako živé a rušné město, ale zároveň jako malé a do určité míry rodinné město, kde se člověk neztratí. Nizozemí je proslulé díky svým univerzitám, které nabízí velmi kvalitní úroveň vzdělání. Z mé vlastní zkušenosti nemohu nesouhlasit. Erasmus University Rotterdam nabízí mimo krásného kampusu a moderních prostorů také velmi kvalitní a progresivní formu výuky. Organizace celé univerzity mi opravdu vyhovovala. Univerzita i město samotné nabízí bohatý studentský život, který bych přála každému zažít. Osobně jsem si město i univerzitu zamilovala natolik, že plánuji ve svém studiu (Magisterský program) pokračovat právě na Erasmus University Rotterdam.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více teplého a nepromokavého oblečení, protože zima je zde poměrně náročná co se týče studeného větru a deště.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jak těžké bude opustit veškeré nové kamarády, zahraniční univerzitu a samotné město po několika měsících krásných zážitků a zkušeností.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíce mě překvapilo kolik mezinárodních studentů a mladých lidí v Rotterdamu žije.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na jízdu na kole i ve velmi nepříznivých a deštivých podmínkách.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Erasmus University Rotterdam

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page