top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Kalousková

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Kalousková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Erasmus University Rotterdam

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Erasmus University College byla samostatná budova a i částečně samostatně fungující část oddělená od druhého hlavního kampusu - Erasmus University Rotterdam (EUR). Na rozdíl od EUR, jejíž kampus je na kraji města a studují se zde nejrůznější obory, Erasmus University College je přímo v centru a nabízí vše, co student potřebuje. Na jejich stránkách se lze podívat na virtuální prohlídku. Ale za mě velmi příjemná škola, ne moc velká, s knihovnou, prostorem pro klidné studium a s malou menzou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je rozdělen do dvou bloků (já měla v letním semestru Quad 3 a 4), kdy v každém bloku si student volí dva až tři předměty a ty také v tom půlsemestru ukončí. Takže v každém tom bloku se student soustředí pouze na ty 2-3 předměty a v půlce semestru je i zakončí buď testem nebo někdy pouze esejí. Do druhé poloviny semestru si student volí další 2-3 předměty. Je to systém dost odlišný od toho našeho, výuka i příprava na ni je intenzivnější a ty dva předměty na jeden Quad podle mě bohatě stačí. Hlavně v prvním bloku bych volila jen dva předměty a po rozkoukání se v novém prostředí je na Vás, jestli si do druhého Quadu zvolíte zase jenom dva nebo si troufnete na 3. (Místní studenti mají většinou 3 za Quad a mají toho až až - takže zvažte asi i podle toho).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V tuto chvíli budu mluvit jen za EUC. Zde nás výměnných studentů bylo velmi málo (asi 11) a i samotná EUC je dost komorní, takže za chvíli budete všechny znát alespoň od vidění. Víkend před začátkem nového semestru pro nás hlavní členové studentského spolku provedli školou, městem, připravili pro nás uvítací aktivity, což bylo hodně příjemné. V průběhu semestru jsme se ale soustředili spíš na studium a s problémy mi spíš radili spolužáci z mých kurzů nebo další výměnní studenti.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celé studium na EUC i EUR je v angličtině. Proto je na škole hodně cizinců. K přijetí na Erasmus program nebyl vyžadován žádný jazykový certifikát, nicméně je dobré, abyste si svou angličtinou byli alespoň trochu jistí. V průběhu se rozmluvíte :).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město jsem si hodně zamilovala, zvlášť s přicházejícím jarem (pro výměnu v Nizozemí bych rozhodně doporučovala spíše letní semestr.) Rotterdam je velmi specifické holandské město, protože bylo za války vybombardované. Takže zde nenajdete tolik uliček s kanály jako v ostatních holandských městech, ale velmi širokou řeku a výškové budovy. Samozřejmě ne všude a i v Rotterdamu se dají najít útulné a čtvrti. Moje oblíbené místo bylo u jezera Kralingse a jeho okolí nebo kolem řeky. Nejlepší ale na životě v Nizozemí byla doprava na kole, není jednodušší a levnější způsob, jak se po městě pohybovat. Naštěstí Rotterdam není tak velký, abyste to nezvládli jenom s kolem.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bohužel pokryje pouze náklady na bydlení, pokud máte štěstí. Koleje stojí podobně jako pokoj ve sdíleném bydlení, nejlevněji vyjde sdílet s někým pokoj. To ale místní moc nedělají, nejlépe by bylo domluvit se také s někým, kdo je v Rotterdamu na výměnném pobytu. Nizozemí je rozhodně ve vyšší cenové hladině a vše je dražší než v r. Rozhodně nejlevnější způsob dopravy je kolo. Já si půjčila své u firmy Swapfiets a kolo vás vyjde na cca 16 € na měsíc. Využívají to hodně i místní. Hromadná městská doprava je drahá, ale s kolem ji skoro nevyužijete.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V první řadě je třeba říct, že v Holandsku vás asi vaše karta (Visa, mastercard) nebude fungovat, je tedy jednodušší si založit bankovní účet tam a používat kartu k tomuto účtu. Já ho sice neměla, moje karta fungovala v některých supermarketech a kavárnách, ale je to nepříjemné myslet pořád, abyste měli hotovost u sebe nebo prosili kamaráda, a vám to zaplatí, že jim dáte cash (:D). Je dobré tedy alespoň mít tohle na paměti, abyste nebyli úplně překvapení, proč některé karty v Holandsku neakceptují.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem hledala na vlastní pěst přes různé fb skupiny a portály, nakonec jsem ale našla pokoj přes web HousingAnywhere.com a byla jsem velmi spokojena. Cena za pokoj se pohybuje podobně jako za kolej. Alespoň tak to bylo s mým ubytováním a s kolejí mého kamaráda, určitě doporučuji se zeptat přímo někoho z přijímající fakulty, kdo s vámi výjezd řeší. Z toho, co si pamatuji, tak většina studentů bydlela ve spolubydlení a koleje byly pouze pro prváky. Myslím si, že v Rotterdamu není zas takový problém najít si bydlení, jako tomu může být v ostatních městech v Nizozemsku.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Výhodou Nizozemí je fakt, že je to malá země a vlakem se člověk dostane za hodinu, hodinu a půl opravdu do velké části Holandska. Často jsme jezdili na výlety do Hágu a k moři, do Utrechtu, párkrát i do Bruselu. Rotterdam je opravdu na strategickém místě a dá se toho procestovat spoustu. Určitě doporučuju poznávat další holandská města, všude je to krásné. Pokud by byl člověk dost motivovaný, dá se dojet i do Paříže.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celé studium na EUC i EUR je v angličtině. Proto je na škole hodně cizinců. K přijetí na Erasmus program nebyl vyžadován žádný jazykový certifikát, nicméně je dobré, abyste si svou angličtinou byli alespoň trochu jistí. V průběhu se rozmluvíte :).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nizozemí opravdu doporučuji! Celkové prostředí je hodně jiné od toho, na co jsme zvyklí, mne tohle právě lákalo. Doporučila bych určitě letní semestr, počasí zde v zimě může být hodně depresivní. S přicházejícím jarem je ale opravdu co objevovat, vzdělávání je tu opravdu na skvělé úrovni, měla jsem hodně zajímavé předměty, mladí lidé tu jsou velmi aktivní a zapálení, je radost jejich aktivity pozorovat nebo být přímo součástí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pláštěnku, deštník nemá cenu balit
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
ne všude přijmou moji platebni kartu :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
v Cube houses se opravdu bydlí!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvyknout si na nový školní systém, ve výsledku to ale byla dobrá výzva a předměty mne bavily!

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Erasmus University Rotterdam

Další zprávy z regionu Nizozemí

bottom of page