top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Klára Hospodárová

Autor(ka):

fakulta:

Klára

Hospodárová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Klára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

klarahospodar

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Klára

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Oslo

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Klára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Oslo mě nadchla velikostí a možnostmi, které kampus nabízí. Pedagogové se ve studentech mimo jiné snaží vyvolat hlavně kritické myšlení a vlastní interpretaci získaných znalostí. Nestalo se mi, že bych si připadala hloupě nebo nepatřičně. Každý názor se vždy i během hodin bral v potaz. Mimo jiné jsem absolvovala šesti hodinovou zkoušku, kde byla za potřebí i dávka time managementu a psychické přípravy. I s tím byli pedagogové nápomocni. Bavil mě i princip jiný pedagog na seminář a jiný na přednášku. Kvalifikovaní doktoři nám vždy přednesli teorii a později jsme hloubkově řešili praxi na seminářích. Ačkoli byly předměty vysoce kreditově hodnoceny, každá přednáška byla zábavná a během prvních pár minut z každého studenta opadl stud.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pedagogové ke mně vždy přistupovali s respektem a zájmem. Nikdy jsem neměla pocit, že by moje pocity a občas strachy byly opomíjeny. V Norsku je velkým tématem tma a zima, často nám pedagogové děkovali za účast, a připomínali, že si váží toho, že na přednášky fyzicky docházíme. Bavilo mě, že zejména v ekonomických předmětech jsme se nezaměřili pouze na Norsko, ale snažili se nám mnoho věcí vysvětlit/adaptovat i na naši zemi původu. O to zajímavější bylo vést diskuzi, která protínala norské a české politicko-ekonomické aspekty a obohacovala nejen mě, ale leckdy i vyučující. Ve srovnání s místním vedením výuky bych přidala plusové body norskému způsobu studia, kde je student "nucen" zamyslet se nad významem každé definice a být schopen adaptovat jej na několik příkladů. Nestačí odrecitovat definici do testu, jako tomu občas bývá u některých předmětů, které jsem již na UK absolvovala. Budoucím zájemcům bych rozhodně doporučila University of Oslo, jen bych se připravila na velmi vysoký počet studentů na kampusu - jednoho a toho samého studenta většinou podruhé nepotkáš.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Po příjezdu se konal orientační týden, který studentům přiblížil život na univerzitě i v Oslu. Safari of Blindern představilo studentům jednotlivé fakulty i důležitá místa na kampusu, která je nutno znát. Kampus nabízí vlastní obchod s potravinami, poštu, papírnictví i kantýny a kavárny. I ceny jsou přijatelnější než ve zbytku Osla. Zahraniční studenti si mohou zapsat jazykové předměty pro začátečníky, které jim kulturně přiblíží norskou náturu. Naprosto skvělý spolek SiO pořádá nespočet aktivit pro studenty a studenty, stejně jako je připraven jim pomoct s každým problémem.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem ve 100 % případů v angličtině. Norsky jsem neuměla a v případě této instituce to nebyl žádný problém. Každý pedagog byl schopen vést výuku stejně kvalitně i anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oslo je nádherné skandinávské město, pro mě osobně lepší volba než třeba Kodaň. Není tolik ovlivněno turismem a zachovává si své typické rysy. Město umí být nádherně klidné a uklidňující - metrem člověk dojede k jezeru Sognsvann, kde má pocit, jakoby vycestoval daleko na sever. Stejně tak Oslo nabízí rušné ulice plné kaváren, bister a barů. Pro mě nejlepší místo k bydlení rozhodně Grunerlokka - živé, moderní místo plné kaváren, sekáčů, parků a barů (i těch levnějších). Okrajové části Osla bych přirovnala k našim chatovým oblastem - klidný, pomalý život, který vyrušují maximálně rackové. Pro pravý studentský zážitek je ideální bydlení poblíž kampusu Blindern, kde se studenti navzájem potkávají a pořádají nezávislé studentské akce. Život v centru má ale svoje výhody a člověk se na straně druhé snadněji seznámí s místními!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo zhruba 60 % nákladů, ale je potřeba brát v potaz, že Norsko a obzvlášť Oslo je ve srovnání s Českem opravdu drahé. Ubytování na hezké koleji v centru města vyšlo na 8300 NOK měsíčně, což přesně pokrývá stipendium, které student dostane. Samozřejmě se dá ušetřit a Norsko nabízí mnoho studentských výhod.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně se vyplatí nakupovat na kampusu a chodit nakupovat večer. Norské supermarkety ve večerních hodinách zlevňují produkty až o 40-50 procent, což už se podobá i českým cenám. Dobře se dají nakoupit ryby, pečivo nebo i sýry. Nejlepším supermarketem v poměru cena:kvalita je z mé zkušenosti Rema 1000. Kiwi je levnější ale kvalita potravin není tak dobrá. V Norsku funguje i síť Coop, ale tam jsou ceny ze tří zmíněných obchodů nejvyšší. Nejdražší položkou je bezesporu alkohol. Ten je mimochodem zestátněný, takže se kromě nízkoprocentních piv nedá koupit v supermarketech, ale pouze ve Vinmonopolet a to za vysoké ceny. Na druhou stranu je dobré vždy koukat po studentských výhodách - doprava, posilovna apod. Ideální je kupovat měsíční "lítačku" v aplikaci Ruter a přes aplikaci SiO využívat Athleticu, která nabízí individuální i skupinové cvičení za mnohem nižší ceny, než na které jsem byla zvyklá v Praze,
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si kolej, kterou nabízela univerzita skrz SiO v oblasti Grunerlokka - tedy v centru města. Nádherná čtvrť plná parků a podniků i pro mladé, kde se dá pracovat/studovat. Připlatila jsem za nesdílenou kuchyň i koupelnu a udělala jsem dobře. Měla jsem pár negativních ohlasů na místní spolubydlení na kolejích. Celkově jsem platila 8300 NOK/měs. Ze zkušenosti bych ale doporučila najít si spolubydlení předem mimo studentské nabídky s dalším studentem/studenty- v případě sdílení bytu ve 3 a více lidech měsíční nájem vychází na mnohem méně. V průběhu celého mého pobytu probíhala rekonstrukce budovy, takže mě pravidelně budilo vrtání v 7 ráno - to bylo asi jediné mínus.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bergen rozhodně stojí za návštěvu, studentské město, kde sice neprší asi 2 dny v roce, ale když už je slunečno, stojí to za to! Rozhodně doporučuji plavbu po norských fjordech i výlet do okolních měst Lollestrom je krásné město jen 10 min vlakem od Osla. Z Osla jsou také levné letenky do okolních států - určitě se vyplatí cesta do Kodaně nebo Stockholmu, letenky vychází na 20-30 % ceny do stejné lokality z Prahy.
Za vidění v Oslu stojí Aker Brygge, Opera House, Karl Johans Gate ale i městská moderní knihovna nebo Vigeland Sculpture Park. Vánoční období je nádherné, Norové si dekoracemi od půlky října možná kompenzují zimu a tmu, která je s Oslem neodmyslitelně spjata.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem ve 100 % případů v angličtině. Norsky jsem neuměla a v případě této instituce to nebyl žádný problém. Každý pedagog byl schopen vést výuku stejně kvalitně i anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Oslo doporučuju během i po návratu všem svým známým a to nejen pro svá studia. Je to nádherné město s atmosférou. Nebyla jsem určitě tam naposled a těším se, až navštívím kamarády, se kterými doufám budu udržovat kontakt ještě dlouho! Mezinárodní přátelství je těžké udržet ale stojí za námahu i jazykovou bariéru. Pro milovníky moderního umění město nabízí muzea s contemporary art, kde se pravidelně mění expozice, stejně tak ale i muzea Vikingů. Za vidění stojí Aker Brygge, Opera House, Karl Johans Gate ale i knihovna nebo Vigeland Sculpture Park. Ze začátku je těžké zapamatovat si názvy zastávek, ulic a parků, protože jde o úplně jiný jazyk (navíc já se neučila německy ale francouzsky), ale člověk si zvykne:) Kampus univerzity nabízí skvělé zázemí pro studenty a věřím, že studium tady každého obohatí. A na červených sedačkách v knihovně v Blindern se skvěle spí v období mezi psaním esejů a káva v celém kampusu stojí jen 12 NOK, když si student koupí univerzitní termohrnek!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé a ještě teplejší oblečení! A vsadím se, že i kdybych si balila znovu, tak mi stejně bude zima.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ženské hygienické potřeby stojí v Norsku řádově o 30 % méně než u nás:)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Žít v jiném městě, v cizí zemi a neznámými lidmi není vůbec těžké, dá se na to rychle zvyknout a strašně se ti nechce domů!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít si přátele a přitom bydlet v centru města. Ze začátku i vyjít finančně.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Oslo

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page