top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Štolová

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Štolová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Oslo

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První, co mě napadne, je určitě jak hezky zorganizované všechno měli. Předtím než jsem odjela, tak jsem si na stránkách našla veškeré informace, co jsem potřebovala - například co se zápisu předmětů týče, kredity, koleje atd. Když jsem potřebovala s něčím pomoct, byli velmi ochotní a odepisovali rychle.
Pokud se jedná o prostředí univerzity, tak školní kampus je krásný a z města velmi snadno dostupný. Jezdí tam metro skoro každých 5 minut a z některých kolejí (jako například z té mojí) je pěšky asi 20 minut chůzí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nějak extrémně se norský způsob studia neliší od toho našeho v Česku. Jsou zadané povinné texty, které se na příští hodině diskutují. V Norsku jsou přednášky sloučené dohromady se semináři, tudíž jeden předmět klidně trvá tři hodiny, ale po každých 45 minutách následuje 15 minut přestávky - to mi vyhovovalo asi úplně nejvíc. Vyučující z mojí zkušenosti hodně diskutovali se studenty, bylo to tam hodně podporováno.
V hlavní fakultní budově pro sociální vědy je navíc od pondělí do pátku otevřena něco jako informativní místnost, kam si můžete zajít a poradí vám tam vlastně úplně se vším.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je v Norsku dost podporován. Můžete se zapsat do několika sportovních spolků, dokonce jako studenti máte slevu i do posilovny, která je mimochodem i na fakultě a několik dalších jich je rozmístěných po celém Oslu - v přepočtu se platí asi 500 korun na měsíc za posilovnu, což je na Norsko nádherná cena. Hodně se tam podporuje zdravý životní styl.
Norštinu si tam můžete jako mezinárodní studenti zapsat rovnou ve třech kurzech. Navíc všichni vyučující jsou moc milí a vstřícní, takže nikde neuděláte krok vedle.
Volnočasové aktivity se také pořádají - jednou za měsíc tam bývala akce, kde podávali na univerzitě zdarma kafe a wafle, pořádají se návštěvy muzeí, různé party, každý týden se tam vlastně něco dělo.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině. Určitě je lepší, pokud má člověk nějakou větší zkušenost s angličtinou, povinné texty byly někdy co se jazyka dost náročné. Jinak všichni tam mluví anglicky plynně, norštinu jsem vlastně krom kurzu nikdy nepoužila.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Protože je Oslo tak velké a celkově nemá Norsko takový přátelský nádech, tak od října mělo dost depresivní atmosféru. Jinak rozhodně nejlepší místo bylo Sognsvann - dá se tam dojet dokonce i metrem. Je to velké jezero a je tam nádherně, tam jsem popravdě trávila asi nejvíc svého času v Oslu. V srpnu a září je v Oslu ale nádherně. S kamarády jsme chodili na dlouhé procházky okolo města a upřímně jsem neviděla krásnější přírodu.
Musím uznat, že městská doprava je tam taky skvělá, dostanete se všude prakticky během 20 minut.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem nejde vyjít vůbec. Veškeré peníze jsem dala za ubytování, takže pokud nemáte našetřeno dalších 10-12 tisíc na každý měsíc jen na jídlo, není šance se tam uživit. Osobně jsem tam nepila a nechodila na žádné party - jedno pivo v baru tam na přepočet stojí kolem 200 korun a není ani chutné, takže to moc nestojí za to.
Ceny jsou v Norsku na naše poměry dost přestřelené, ale dá se tam nakoupit i levněji - nejdůležitější je nechodit do velkých obchodů, ale nakupovat třeba v obchodech jako je Kiwi. Navíc výhodou Norska je to, že i ty nejlevnější potraviny tam jsou velice kvalitní.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit v Norsku nejde. Určitě nechoďte nakupovat do velkých obchodů, ale do menších - ty jsou levnější. Zeleninu se snažte kdyžtak kupovat na trzích nebo v asijských obchodech v Grunnerlokka.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na kolejích a nemůžu si stěžovat. Bydlela jsem s dalšími 5 lidmi, každý jsme měli vlastní pokoj a sdíleli jen kuchyň a koupelnu. Navíc bylo super, že jsem nikdy nebyla vlastně úplně sama a vždycky si v těžších chvílích, kdy mi třeba chyběl domov, mohla jít popovídat za spolubydlícím.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nevyužila, bohužel na to nebyly peníze.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině. Určitě je lepší, pokud má člověk nějakou větší zkušenost s angličtinou, povinné texty byly někdy co se jazyka dost náročné. Jinak všichni tam mluví anglicky plynně, norštinu jsem vlastně krom kurzu nikdy nepoužila.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud milujete přírodu a sever, tak tam určitě stojí za to jet. To byl vlastně hlavní důvod proč jsem tam jela já a nebyla jsem zklamaná.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Větrovku.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Opravdu stačí jen 20 kreditů a nemusím si zapisovat další 3 předměty navíc.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je možné vidět polární zář i v srpnu (zkušenost mé spolubydlící)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Tma, co přišla koncem října.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Oslo

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page