top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Gucká

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Gucká

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Oslo

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzitní kampus byl poměrně rozsáhlý, vždy upravený, čistý a z určité části o nově vybudovaný a moderní. Měl spoustu studoven, vlastní obchody i lékárnu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Struktura studia u mých předmětů byla docela odlišná oproti mé univerzitní zkušenosti v ČR. Jednak proto, že jeden předmět je za 10 kreditů, s čímž souvisel i vyšší počet hodin. Zpravidla jsem měla většinou navíc semináře k přednáškám. Jednalo se také o větší důraz na domácí přípravu. Formy zkoušek byly také rozdílné. Většinou se u mě jednalo o více hodinové zkoušky na počítači, během kterých jsme měli vypracovat eseje na podané otázky. Univerzita má své vlastní exam místnosti, kde je spousta počítačů a studenti na nich zkoušku vypracovávají. Jedna má zkouška byla také formou 3 day home exam, kdy jsem měla za 3 dny vypracovat závěrečnou práci.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolků a možností studentských akcí bylo poměrně hodně, velmi velká škola zálib měla svůj spolek. Univerzita jako taková má chystané aktivity pro international students, skrze které je mimo jiné možnost více poznat kulturu a město. Co se učení tamního jazyka týče, pro mezinárodní studenty byl přímo určený jazykový kurz/předmět, který jsem osobně sice neabsolvovala, ale který byl z doslechu hodně chválený a užívaný. Bylo v něm na výběr z několika úrovní obtížnosti.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já výhradně v angličtině. Všichni Norové mají angličtinu na skvělé úrovni, takže jsem ani jedinkrát neměla problém ať už na univerzitě nebo mimo ni. Univerzita nepožaduje žádný certifikát o úrovni angličtiny, je ale doporučeno, aby studenti byli schopni porozumět výzkumným článku a následně je interpretovat. S angličtinou ale nebyl problém ani v hodinách, ani při zkouškách.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město se zpočátku zdá méně rušné a docela šedivé. S přicházejícím jarem a létem se ale ulice dost zalidnily, lidé dělají pikniky, koupou se ve fjordu, sportují. Běžně se v metru v zimě potkáte s lidmi s běžkami, pro které je v Oslu hned několik běžeckých drah. Co se týče zimních sportů, je možnost si asi i 45 min od Osla zajít zalyžovat (dá se všude dopravit metrem/autobusem + veškeré vybavení se dá půjčit). Oslo je určitě méně rušné a méně turistické něž Praha. Moje oblíbená část je nově vystavená čtvrť kolem vody, zahrnující operu a městskou knihovnu, která je úžasná. Jako "nejzabydlenější" a nejútulnější považuji oblast Grunerlokky, kde je spousta kaváren a obchůdků na ulicích. Po městě se hromadnou dopravou dá dopravit zhruba do půl hodiny kamkoli. A taky je fajn zmínit, že ve vícero podnicích mají v Oslu zavedený systém, který nabízí zlevněné zboží (například v poslední hodině před zavřením). Není to rozhodně pravidlem všude, ale na pár místech jsem si toho všimla.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vzhledem k tomu, že v Norsko je tak 2-3x více draho než u nás, náklady na vyžití jsou poměrně vysoké. Stipendium mi pokrylo ubytování, a částečně nějaké potraviny, ale zbytek si člověk musí zaplatit sám. Pro představu - 100 eur mi měsíčně zbylo po tom, co jsem zbytek dala za ubytování. Ubytování ve studentské vesničce bylo hezké, měla jsem svůj vlastní pokoj, ale koupelnu a kuchyň jsem sdílela se šesti dalšími lidmi. Destinace je to ale opravdu drahá.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Upřímně, já jsem žádných speciálních služeb na úsporu financí nevyužívala. V tomto tedy bohužel neporadím.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v Sogn Student Village. Ubytování bych určitě mohla doporučit. Sdílela jsem kuchyň a koupelnu s dalšími 6 lidmi, ale pokoj jsem měla vlastní sama pro sebe a plně vybavený. Je to z něj asi 30 do sestra města a asi 20 min do školy. Autobusová zastávka stojí přímo vedle, což je super. V rámci areálu je hospůdka, kde bývá pravidelně program, obchod s potravinami a prádelna. Ubytování je na půl cesty do přírody (např. k jezeru) a na půli do města. Místo bych určitě doporučila, je tam klid, ale zároveň i možnost programu a seznámení s mnoha dalšími studenty. Jediná nevýhoda při všech prostorách sdílených mezi vícero lidí - čistota sdílených prostor není občas úplně nejideálnější. Ale to samozřejmě záleží na lidech.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě bych doporučila výlet do Stockholmu, dá se jet z Osla přímo vlakem nebo autobusem. Z Osla vede také nádherná železniční trasa do Bergenu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já výhradně v angličtině. Všichni Norové mají angličtinu na skvělé úrovni, takže jsem ani jedinkrát neměla problém ať už na univerzitě nebo mimo ni. Univerzita nepožaduje žádný certifikát o úrovni angličtiny, je ale doporučeno, aby studenti byli schopni porozumět výzkumným článku a následně je interpretovat. S angličtinou ale nebyl problém ani v hodinách, ani při zkouškách.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mně se na univerzitě v Norsku opravdu líbilo. Sedl mi jejich styl výuky, i celková kvalita života, která v Norsku panuje. Zároveň je velikou výhodou to, že pokud člověk neumí tamější jazyk, pouze s angličtinou si vždy a všude pohodlně vystačí. Zároveň, když v Norsku přejde zima a přijdou teplejší a slunečnější měsíce, je to jedna z nejkrásnějších zemí, kterou jsem navštívila.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Určitě teplé oblečení, zima se tam celkem protáhla až lehce do jara. Léto pak naopak přišlo ale poměrně dost rychle, takže pro mě byl spíš problém poté letní oblečení. Jinak mi ale vlastně stačilo vše ze základních věcí, které si člověk zabalí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že v neděli jsou obchody v Norsku zavřené. Nebo minimálně právě v Oslu. Dají se najít otevřené kavárny a restaurace, což je fajn a po tom, co jsem si na tenhle způsob života zvykla, mi to přišlo vlastně super. Já akorát přiletěla v neděli a byla dost překvapená, že si nemůžu obstarat vše tak, jak jsem zvyklá u nás v ČR.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Občas se nedalo tak docela 100% spoléhat na tamější autobusy. Stávalo se mi, že naplánovaný autobus buď vůbec nepřijel, nebo míval docela větší zpoždění. Myslela jsem si, že zrovna v Norsku to nebude žádný problém, ale občas se to stalo, což mě překvapilo. Spolu s tím mě pak taky překvapila cena hromadné dopravy v Norsku, na měsíc to vycházelo zhruba tisíc korun. Zároveň je ale zase fajn, že v ceně jsou zahrnuty také ferries, kterýma se jde dostat na Oslofjords, což jsou takové menší ostrůvky, oblíbené především o víkendech na pikniky a odpočinek.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo v počátečních týdnech hodně krátké denní světlo. Přibližně kolem 16:00 bývala zpočátku roku v Oslu tma.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Oslo

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page