top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Menhartová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Menhartová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Filozofická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Oslo

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta humanitních studií se spolu s dalšími několika fakultami nachází v univerzitním kampusu. Ten se skládá z budov s učebnami, ale najdeme zde i zeleň, spoustu laviček na sezení, několik kaváren, SKVĚLÉ studentské bistro (formou bufetu, každý si nandá, co chce a cena je podle váhy a na Norsko příjemná), obchod s potravinami nebo s učebnicemi. V suterénu některých budov je kavárna/bar. Přes den tam prodávají nejlevnější, ale dobré překápko (bylo za 5 norských korun!!) a další dobroty (jako třeba teplé vafle), v pátek večer a v noci funguje jako bar. Musí se ale zaplatit nějaký jednorázový poplatek, díky kterému pak máte volný vstup do všech těchto univerzitních barů. Někdy kolem začátku semestru je jeden večer bez tohoto poplatku, takže můžete vyzkoušet.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První věcí, která mě napadá je harmonogram akademického roku. Letní semestr začíná myslím už v srpnu a ten zimní hned první týden v lednu. Organizace výuky je také jiná. Nestrávíte tolik času ve škole, ale budete se muset na hodiny připravovat. K tomu mimochodem slouží skvělé velké knihovny a studovny na kampusu. Skoro všechny předměty jsou za 10 kreditů (s tím, že většinou je to dvouhodinový seminář týdně), a když si zapíšete více jak čtyři předměty, budou se Vám místní studenti divit a tvrdit Vám, že to nebudete stíhat. Výhodou tedy je, že si většinu svého času můžete rozvrhnout podle svého a je spousta času na objevování města a okolí.

Co se týče zkoušek, dělají se u většiny předmětů písemné na počítačích ve speciální budově školy, většinou jsou na ně 3-4 hodiny (protože tam třeba máte i část s krátkou esejí, ale myslím, že to nikomu netrvá tak dlouho). Já jsem je ale nezažila, dělala jsem je dálkově už z Česka.

Když se ještě zmíním k přístupu vyučujících, tak k nám jako erasmákům byli velice vstřícní. Na seminářích vyžadují aktivitu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Speciálně pro erasmové studenty byl připraven skvělý předmět, který by v podstatě mohl mít název Norway in a Nutshell. Byla to série přednášek s různými vyučujícími i z jiné univerzity o norské historii, společnosti, kultuře, literatuře atd. Dále se nabízejí kurzy norského jazyka a to asi ve třech různých podobách. Buď intenzivní (4 semináře týdně), nebo volnější pro ty, kteří zůstanou dva semestry a potom takový napůl distanční způsob.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já jsem studovala v angličtině, vzhledem k tomu, že jsem plnila předměty o anglickém jazyce či literatuře. O předmětech z jiných oborů bohužel nic nevím.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oslo na mě udělalo velký dojem. Asi bych ho nenazvala úplně velkoměstem. V centru sice rušno je, ale to samotné centrum je poměrně malé. Obchody, kina a divadla ovšem samozřejmě nechybí. V Oslu je spoustu krásných parků a lesů, to pro mě bylo nejhlavnější, ale centrum je taky pěkné. Najdeme zde královský palác, národní divadlo, moderní Opera House apod.
Hlavním dopravním prostředkem je tu metro (to ale jezdí pod zemí jenom v úplném centru), ve kterém se každý rychle zorientuje. Tím se dostaneme i celkem vysoko, na půl cesty na krásné vyhlídky na město a záliv.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co si budeme povídat, Norsko je finančně asi nejhorší země, kam můžeme vyjet. S tím se musí počítat. Hlavně ubytování vyjde opravdu draho a stipendium mi pokrylo akorát to. Hodně velký luxus je také zajít si do restaurace. Jinak ale potraviny se dají sehnat za dobrou cenu, jen se musí dobře vybírat obchodní řetězce.

A alkohol... ten je opravdu drahý. Za jedno pivo v tamní hospodě byste jich u nás měli minimálně 5. Proto se vyplatí chodit do těch barů v suterénu některých univerzitních budov - tam to vyjde podstatně levněji.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak už jsem zmínila, na jídle se dá celkem dobře ušetřit. Co se týká nakupování potravin, jedním dobrým řetězcem je Rema 1000, ale jsou i další. S tím vám určitě poradí vaši buddies. Pokud si budete chtít dojít na jídlo do restaurace, je třeba hodně pečlivě vybírat, tam se to může prodražit. Doporučuju ale určitě využívat bistro v kampusu. Cena je rozumná a je vždy velký výběr jídel, navíc opravdu platíte tolik, kolik si naberete, tedy kolik sníte.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování přes univerzitu. Žádala jsem o něj docela dopředu, zhruba 1 - 1,5 měsíce před začátkem semestru. Můžete si zažádat o více bydlení, oni vám pak něco z toho přiřadí podle kapacity.
Jednou možností je vyloženě ubytování pro erasmáky. Tam pro sebe máte pokoj, společná je pak kuchyně a sociálky s dalšími 6 lidmi. Tam jsem bydlela já a dalo se to zvládnout úplně v pohodě, navíc se můžete lehce poznat s dalšími erasmáky třeba nad společnou večeří (kuchyňka je prostorná, s velkým stolem). Za podobnou cenu se dá ale bydlet i ve větším soukromí, ovšem takové studentské byty jsou většinou úplně nezařízené (až na nějaký základní nábytek samozřejmě) na rozdíl od těch pro erasmáky, kde je kuchyně kompletně zařízená. Je ale třeba myslet na to, že jsou to spíše studentské byty než koleje, takže žádná vrátnice, žádné povlečení.
Co je fajn je, že tyto byty jsou v cihlových domech a existují vlastně takové "vesničky", nebo části městských částí, kde jsou právě domy se studentskými byty. Vždy je tam i obchod s potravinami, v nějakém z domů potom pračky a také schránky.

Podle zkušeností ostatních: když jste erasmák, máte právo na to erasmácké ubytování, to by vám měli vždy dát. Když si o něj ale zažádáte jen tak "pro jistotu", jako záložní plán, většinou vám ho dají, i když by to nebyla vaše první volba. Takže pokud opravdu hodně nechcete sdílet záchod s dalšími šesti lidmi, o toto ubytování si radši ani nežádejte. Mělo by se na vás dostat i do jiných bytů, jen je třeba žádat včas.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bohužel mě erasmus zkrátila první vlna koronaviru, takže jsem ani neuskutečnila výlety po Norsku, které jsem měla naplánované na velikoniční volno (měla jsem mít ve škole volno skoro dva týdny). Ty první dva měsíce jsem využívala spíše k poznávání Osla a jeho okolí, které ale také nabízí spoustu možností, hlavně tedy pro milovníky přírody: jezera, lesy, vyhlídky, lesy a výhled na západ slunce na některém z poloostrovů.

Samozřejmě jsem se chtěla podívat po Norsku více. Nejlepší je asi cestovat vlakem, letadlo je drahé (i když ty vlaky taky, co si budem). Dá se celkem hezky vlakem dostat např. na západní pobřeží (Bergen - asi 6 hodin, jezdí i noční vlaky, ale cesta je prý nádherná), nebo k sousedům do Stockholmu. Dál na sever se samozřejmě dá dostat taky, ale už je to na delší čas, nebo opravdu využít letadlo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jsem studovala v angličtině, vzhledem k tomu, že jsem plnila předměty o anglickém jazyce či literatuře. O předmětech z jiných oborů bohužel nic nevím.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Oslo se mi velice zalíbilo, přijde mi to opravdu příjemné prostředí pro bydlení. Zároveň hlavní město s rušným centrem (i když s Prahou se to nadá srovnat co se týče počtu lidí a rušnosti) a takové maloměsto uprostřed přírody. Navíc přehledná městská doprava.

Rozhodně mě potěšil přístup university k erasmákům. Mají tam dobře vypracovaný systém. První den orientačního týdne se nejdříve všichni erasmáci sejdou a dostanou nějaké info od univerzity jako celku. Potom se rozdělí podle fakult. Tam (aspoň na Faculty of Humanities) mají velmi dobře udělaný buddy system. Vytvoří tam skupinky, ve kterých jsou 3 místní studenti a asi 6-7 erasmáků. V rámci těch pak v tom týdnu podnikáte různé aktivity, kterých se samozřejmě můžete a nemusíte účastnit. Byli připravené aktivity jako tour po městě, procházky po okolí, bruslení s horkou čokoládou, "pub" quiz (v prostorách školního bistra) apod. Navíc tito vaši buddies mají připravené všechny potřebné informace jako jak si zařídit výhodné jízdenky na MHD, kde nejlevněji nakoupit jídlo i oblečení atd. Navíc na všechno, co vás napadne se jich můžete zeptat.

V tomto prvním týdnu se vám tito buddies opravdu věnují, podnikáte to, na čem se domluvíte. Takže vám můžou ukázat nějaké dobré hospody, obchody...prostě na co si vzpomenete. Takže v tomto týdnu máte možnost se seznámit s místními studenty, s dalšími erasmáky i s městem.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé sportovní oblečení. Bydlela jsem kousek od krásného jezera, kde by se dalo nádherně běhat (také tam pořád z Norů někdo byl ať už s běžkami nebo běžeckými boty), navíc i na procházky do kopců by se to hodilo. Já jsem měla jen zimní kabát, v kterém mi při takové procházce bylo horko.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Překvapila mě ta organizace školy a taky program pro erasmáky, který byl super. A pak taky to, že více času mám ideálně strávit samostudiem než ve škole. Splníte méně předmětů, ale měli byste to téma potom umět do hloubky.

A pak mě překvapilo, jak to v Norsku funguje s alkoholem. V běžných potravinách si koupíte pouze pivo a možná nějaký cider. Víno a všechen ostatní alkohol je k dostání pouze ve speciálních obchodech, které mají navíc hodně omezenou otevírací dobu. Takže třeba v 9 večer si pro flašku vína nedojdete.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyřizování s poštou a zásilkovou službou. Pokud chcete, aby vám chodili dopisy, musíte si nejdříve dojít na poštu a tam si to vyřídit. (Podrobné informace jsou k dispozici ze strany školy) Já sem si navíc nechala poslat balík z Česka přes zásilkovou službu a to bylo docela peklo. Nevím kde byl přesně problém, ale asi 3 dny za sebou mi psali, že se jim nepodařilo mi balík podařit, že mě nezastihli, i když já sem byla na bytě. Takže jsem pak několikrát volala na jejich linku a domlouvala to. Vzhledem k tomu, že jsem se do té doby bála takhle někam volat, tak to byl celkem stres (ale dobrá zkušenost teď už).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Oslo

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page