top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Šilhanová

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Šilhanová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Oslo

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Oslo disponuje krásným velkým kampusem, kde se nachází většina fakultních budov. V kampusu najdete venkovní posezení, několik různých studentských restaurací/kaváren, moderní knihovnu, knihkupectví a papírnictví, lékárnu, obchod s potravinami apod. - je to takové malé "město ve městě“. Velký dojem na mě udělala především hlavní knihovna - má několik pater a poskytuje řadu studoven a míst, kde lze v klidu pracovat s pěkným výhledem na kampus.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedním z hlavních rozdílů je asi délka semestru – jarní trvá od začátku ledna do poloviny června, podzimní od cca poloviny srpna do Vánoc. Výuka jednotlivých předmětů obyčejně trvá tři měsíce, jak to bývá i na UK, ovšem vzhledem k délce jarního semestru mohou některé předměty začínat třeba také až v únoru nebo březnu. Studium samo – alespoň na Faculty of Humanities – je o něco náročnější. Předmětů si sice člověk zapisuje méně (full study workload jsou 3 předměty, Erasmus studenti mívají většinou 2-3, ale samozřejmě to není nijak omezené), ovšem bývají za více kreditů (já měla třeba za každý 10 ECTS).

Z mé zkušenosti zde neznají rozdělení přednášek a seminářů, jak jsme na to zvyklí my - standardní školní hodina trvá obvykle 1hod 45 min (i s pauzou) a je takovým hybridem přednášky a semináře. Vyučující kladou nicméně opravdu velký důraz na tu seminární část, tj. vyžaduje se aktivní účast v diskuzích + příprava prakticky na každou hodinu ve formě četby odborných textů, úkolů k četbě atd. Přístupu profesorů ke studentům nemám co vytknout – všichni byli velmi ochotní a vstřícní, rádi pomohou, doporučí literaturu, zkonzultují s vámi, čemu nerozumíte.

Co se týče zkoušek, někde je potřeba odevzdat závěrečnou esej, jinde jsou zkoušky ústní nebo probíhají formou písemného testu, ten se ovšem píše v příslušném zkouškovém termínu na počítači ve speciálních "examination rooms". Univerzita si na tyto účely pronajímá zvláštní budovu, která leží mimo kampus.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro zahraniční studenty je k dispozici hned několik předmětů, v rámci nichž se člověk může naučit základy jazyka nebo něco o životě v Norsku, o zdejší kultuře (https://www.hf.uio.no/iln/english/studies/international/courses-and-registration/). V nabídce jsou i kurzy pro studenty s pokročilejší znalostí norštiny.

Jinak univerzitní kancelář pro zahraniční studenty Knutepunktet pořádá několikrát během semestru zdarma exkurze do různých muzeí a zajímavých institucí v Oslo, což stojí za to využít (vyplatí se brzká registrace, počet míst je vždy omezen). Můžete se tak dostat zadarmo např. na exkurzi do norského parlamentu, do Národního muzea, do botanické zahrady apod.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovat jsem se osobně snažila především norsky, neboť jsem se do Norska vydala si mj. procvičit jazyk. S angličtinou ale naprosto v pohodě vystačíte – Norové jsou známí tím, že ovládají angličtinu na velmi dobré úrovni, a to napříč generacemi.

Univerzita po Erasmus studentech nepožaduje žádný doklad o jazykové způsobilosti, nicméně pro zvládnutí výuky se doporučuje úroveň angličtiny alespoň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oslo je sice norské hlavní město, ale s necelým milionem obyvatel to rozhodně není žádná megapolis. Centrum je relativně malé a kompaktní, velká část města se „rozrůstá“ do okolní přírody – pokud si tedy člověk chce užít odpočinku od ruchu města, stačí dojet na konečnou metra (městská doprava funguje v Oslo perfektně) a může vyrazit na túru do okolní krajiny. V rámci města můžu doporučit třeba návštěvu Vigeland parku nebo procházku podél řeky Akerselva.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obdržela jsem stipendium ve výši 600 EUR/měsíc, které mi pokrylo tak akorát ubytování + něco málo mi zbylo. Ale velmi záleží na tom, jaký máte typ studentského ubytování, tam se ty ceny mohou lišit (dá se sehnat levnější i dražší, než jsem měla já). Zbytek jsem si financovala z vlastních zdrojů. Obecně je potřeba počítat zhruba s 3x dražšími cenami prakticky za vše.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ze supermarketů – mezi ty levnější patří řetězce Kiwi a Rema 1000, naopak je fajn vyhýbat se předraženému řetězci Joker. Velký výběr ovoce a zeleniny za rozumné ceny seženete v přistěhovalecké čtvrti Grønland v centru města. Dále doporučuji vyhýbat se restauracím, ani fastfoody nejsou cenově příznivé. Ještě za relativně na Norsko příznivé ceny se lze najíst v některých studentských restauracích v rámci kampusu.

Vřele doporučuji navštěvovat řetězec drogerií Normal, kde mají velký výběr zboží různých značek za překvapivě příznivé (a především fixní) ceny. Kromě drogistického zboží tu seženete i základní lékárenský sortiment.

Pokud jde o kulturu, dopravu apod. – zkrátka všude, kde to jde – využívejte studentské slevy, jsou často opravdu znatelné! Pro prokázání studentského statusu je vhodné stáhnout aplikaci StudentID a zalogovat se do ní, slouží jako platné potvrzení o studiu pro daný semestr.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování na koleji jsem zařizovala přes organizaci SiO, která má pod palcem kromě studentského ubytování také třeba zdravotnické a sportovní služby pro studenty, stravovací kapacity v kampusu apod. Za cenu 5298 NOK měsíčně (cca 447 EUR) jsem měla pro sebe vlastní pokoj v bytě pro šest lidí se sdílenou koupelnou a kuchyní. SiO nabízí ubytování v různých kolejních areálech po celém Oslo, zahraniční studenti obvykle preferují ty dva největší – Sogn nebo Kringsjå Student Village. Oba se nachází v blízkosti kampusu a jsou dobře dostupné veřejnou dopravou.

Při podávání žádosti je možné mj. zvolit, zda chcete zařízený nebo nezařízený pokoj – pro erasmové pobyty je určitě lepší ta první varianta (v pokoji budete mít postel s matrací, skříň, stůl, židli, stolní lampu, nějaké odkládací prostory a věšák). Kuchyň je obvykle také plně vybavená, člověk tu najde nádobí, příbory, všechny základní kuchyňské spotřebiče. Pokud opomenu fakt, že sdílet jednu koupelnu s pěti dalšími lidmi není zcela ideální, nemohu si na standard ubytování nijak zvlášť stěžovat. Při jakémkoliv technickém problému na bytě lze jednoduše online kontaktovat domovníka; z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tu je snaha potíž vždy co nejrychleji vyřešit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Skvělým zážitkem byla rozhodně cesta vlakem z Oslo do Bergenu, což je navíc prý jedna z nejmalebnějších evropských vlakových tras. Trvá sice sedm hodin, ale je to opravdu panoramatická jízda – takové Norsko v kostce (po cestě hory, vodopády, údolí, ledové plošiny…). Lístky na vlak je dobré kupovat s předstihem, rychle se vyprodávají. Bergen samotný rozhodně stojí za návštěvu, jde o krásné město s bohatou historií a je to skvělý výchozí bod pro poznávání fjordů. Vřele doporučuji návštěvu uskutečnit v červnu, kdy je největší naděje, že budete mít hezké počasí (Bergen je jedním z nejdeštivějších míst Evropy).

Jinak ale pro užití si krás norské přírody není ani potřeba opustit Oslo – na jeho severní hranici začíná lesnatá krajina zvaná Nordmarka, protkaná turistickými trasami. Stačí zajet na konečnou metra (Sognsvann nebo Frognerseteren) a podle ukazatelů si vybrat, kam člověk chce vyrazit. Jeden z nejhezčích výhledů na město je podle mě z vrchu Vettakollen, kam se dá dojít mj. právě od stanice metra Frognerseteren (trasa cca 4 km).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovat jsem se osobně snažila především norsky, neboť jsem se do Norska vydala si mj. procvičit jazyk. S angličtinou ale naprosto v pohodě vystačíte – Norové jsou známí tím, že ovládají angličtinu na velmi dobré úrovni, a to napříč generacemi.

Univerzita po Erasmus studentech nepožaduje žádný doklad o jazykové způsobilosti, nicméně pro zvládnutí výuky se doporučuje úroveň angličtiny alespoň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Norsko je země ideální pro studium i pro cestování – má velmi vysokou úroveň vzdělání, moderní výukové metody a skvělý přístup vyučujících ke studentům. S univerzitou v Oslo jsem byla po akademické i lidské stránce opravdu spokojená. Norské přírodní krásy asi netřeba představovat, a co je nejlepší – ani není potřeba vyjet daleko z hlavního města, aby si je člověk užil.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavé pohorky (ano, i během túry na konci dubna se člověk v určitých místech brodí sněhem)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Opravdu není potřeba proměňovat peníze a vézt si s sebou norskou hotovost - v Norsku je zvykem všude platit bezkontaktně.
Nejvíc mě překvapilo, že...
V Norsku na přechodech bez semaforu zastaví chodcům vždy hned první auto, co zrovna jede – bez výjimky.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Oslo

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page