top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adam Blažek

Autor(ka):

fakulta:

Adam

Blažek

Právnická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adam je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adam

Právnická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Turku

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adam hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Turku je poměrně specifická a oproti českému prostředí i značně odlišná. Celkově lze říct, že prostředí celé univerzity je více neformální a interaktivní. Turku je skutečně studentské město, kde studenty uvidíte v parcích, v rámci velkého kampusu univerzity, na večírcích a vůbec všude možně. Celá univerzita je pak velmi moderní a pokroková a to od učeben, přes knihovnu až po menzu a sportoviště.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zimní semestr začíná už na konci srpna, takže pokud někdo plánujete dělat státnice na začátku září, jako jsem to měl v plánu já, tak vás musím bohužel zklamat. Veškerá výuka probíhá v poměrně neformálním stylu, často prostřednictvím debat v menších skupinách či praktických simulacích. Podmínky pro splnění jednotlivých předmětů se celkem odlišují a je tak na každém, jaké předměty si zvolí. Obecně se oproti našemu prostředí vyžaduje poměrně náročná četba a následné psaní esejí a to jak v průběhu, tak na konci předmětu. Učitelé jsou velmi příjemní a není problém se na ně obrátit s jakýmkoliv dotazem, nebo s nimi zajít na oběd a pokecat. Studium jako takové je rozhodně přínosné po všech směrech, ač někdy je těch esejí trochu moc :-)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Rozhodně doporučuji bydlet na kolejích, protože tam probíhá půlka studentského života. Osobně jsem byl ubytován v Turku Student Village, což stále považuju za nejlepší kolej, která má i vlastní sauny na střeše. Spolků je na škole celá řada, přičemž po celý rok pořádají různé akce, závody, party, takže o zábavu není nouze :-) Kulturu Finska myslím poznáte velmi brzo, finové jsou velmi milý lidé, kteří ale mají rádi svůj prostor a jsou na první pohled celkem introverti. Pokud budete mít jako já nápad si zapsat finštinu, tak si to rozmyslete. Finština je naprosto strašlivý jazyk a proto jsem zvládnul asi jenom 3 semináře, než jsem to zabalil. Nicméně celý semestr ve Finsku jsem úplně v klidu přežil s pár základními frázemi, které spíše místní obyvatele potěší a pak se můžete v klidu bavit anglicky, protože ve finsku umí obstojně anglicky i důchodci.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty jsem studoval v angličtině. Nikdo se s Vámi moc nemaže a celkem brzo je nezbytné zvládnout přečíst odborné články a další podklady v angličtině a následně napsat akademickou esej. Nicméně učitelé jsou chápaví a nikdo vyloženě neřešil překlepy nebo špatně použitý čas.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Turku je klidné studentské město, které má překvapivě velký noční život. Součástí místního života jsou sauny, takže na to se doporučuji připravit. Samo o sobě je Turku celkem standardní město. Najdete zde pár kostelů, starou pevnost, přístav, ale v podstatě nic z čeho byste byli v nějakém úžasu. Kolem Turku je nádherná příroda, včetně pláží a přírodní parků skvělých na procházky. Rovněž místní jezera jsou naprosto úžasná a společně s vhodně umístěnou saunou na jejich břehu vám poskytnou zábavu na celý den :-)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko je dražší než ČR, nicméně to není zas tak nic hrozného. Jak vyjdete se stipendiem samozřejmě záleží na řadě faktorů, jako je ubytování, životní styl atd. Se stipendiem nicméně podle mě v klidu přežijete a zbude vám i na nějaké pivo, ač alkohol je ve Finsku až zbytečně drahý (doporučuju co nejvíc přivést s sebou). Další doporučení je využívat co nejvíc menzu. Finsko je v tomhle dost socialistické a oběd/snídani/večeři téměř formou all you can eat máte za pár euro.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější a nejlepší supermarket je z mojí zkušenosti Lidl. Sortiment je tam celkem podobný Lidlům v ČR, takže není složité se v něm zorientovat. Jak jsem psal výše doporučuju chodit do menzy tak často jak to jde. Ohledně alkoholu si přivezte co nejvíc vlastního, protože ve Finsku nad cenami zapláčete. Jedinou vyjímkou je pivo značky "Olut" (v překladu doslova "pivo"), které prodávají v Lidlu za 1 euro.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodně doporučuju ubytování na koleji. Turku je studentské město a ostatní studenti, co nebydleli na kolejích se brzo začali izolovat, nebo museli dlouho dojíždět. Osobně jsem byl ubytován v Turku Student Village, což stále považuju za nejlepší kolej, která má i vlastní sauny na střeše. Nicméně i další koleje jsou naprosto v pohodě a všude probíhají kitchen party, které jsou skvělé na poznání nových lidí, nebo na pre-party před odchodem do města.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování rozhodně doporučuji. Z Turku se dá podniknout řada skvělých výletů např. do Stockholmu, Taliinu, Helsinek, Tampere, Petrohradu a Laponska. Doporučuju využít hlavně trajekt z Turku nebo z Helsinek, neboť na palubě je to většinou slušná zábava plná levného alkoholu prodávaném v duty free store. Jasný highlight celého pobytu pak byl výlet do Laponska za polární září, psím spřežením atd.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty jsem studoval v angličtině. Nikdo se s Vámi moc nemaže a celkem brzo je nezbytné zvládnout přečíst odborné články a další podklady v angličtině a následně napsat akademickou esej. Nicméně učitelé jsou chápaví a nikdo vyloženě neřešil překlepy nebo špatně použitý čas.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Turku je skvělá varianta pro všechny, kdo si chtějí trochu odpočinout, zlepšit angličtinu a naučit se něco o zajímavých oborech práva, o kterých přednáší velmi zajímaví lidé. Ač to zní jako klišé, díky Erasmu jsem poznal spoustu lidí z celého světa, se kterými se stále vídáme a zůstáváme v kontaktu. Pokud jste ještě k tomu milovníci saunování, pak je Turku jasná volba.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Spoustu alkoholu, nepromokavé a teplé oblečení, dobré nepromokavé boty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Občas ve Finsku zapadá slunce v 1 hodinu odpoledne a občas tam prší týden v kuse.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Finové jsou vlastně hrozně fajn národ, který mi pro svůj osobitý styl stále chybí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Sbalit si všechny věci při odjezdu z Turku.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Turku

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page