top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Sadílek

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Sadílek

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Právnická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Turku

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Příjemná poměrně malá fakulta s pohodlnou knihovnou a levnou kávou
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, určitě se liší. 1. většina předmětů se vyučuje v tzv. periodách, kdy každý semestr je rozdělen na dvě periody, takže student nemá po celý semestr stejné předměty. 2. je zde odlišnost v způsobu zakončení. Neznají ústní zkoušení. Předměty jsou tak zakončeny buď formou eseje, či tzv. learning diary, nebo písemnou zkouškou, kterou student píše online ve speciálních testovacích místnostech s tím, že si může vybrat kdy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Minimálně zde poměrně aktivně funguje ESN, takže akcií pro zahraniční studenty je poměrně dost. Zároveň na právnické fakultě fungoval spolek LEX, který také organizoval různé akce. Volitelné předměty o Finsku k dispozici jsou jako například začátečnický kurz Finštiny. Výbornou možností je také Campus sport, kdy za poplatek (asi 52 EUR) na dva semestry může člověk neomezeně využívat všechny sportoviště univerzity a i různé lekce, či si zahrát např. futsal.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Pro přihlášku musel člověk dokázat úroveň angličtiny alespoň B2, nicméně stačí potvrzení od vyučujícího angličtiny z fakulty. Komunikoval jsem výhradně v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Turku je menší město (cca 200 tis. obyvatel z nichž cca 40 tis. tvoří studenti), které má spíše poklidný charakter s hezkou přírodou kolem města. (např. asi 30 minut chůze od jednoho ze studentských ubytování se nachází pěkné jezero). Na druhou stranu je dostatečně velké na to, aby zde člověk našel, co potřebuje. Nachází se kousek od moře, kdy bych doporučoval udělat výlet po rozlehlém souostroví (archipelago).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko je poměrně drahá země, nicméně díky štědré nabídce studentského ubytování je to zvládnutelné. Za studentské ubytování se platí cca 350 EUR měsíčně, takže člověku zbývá ještě kolem 250 EUR ze stipendia, což sice nestačí, nicméně je to slušný základ. Hodně záleží, jak si daný student chce pobyt užít a utrácet za cestování, či alkohol, který je zde hodně drahý.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně bych doporučil systém studentských restaurací, kde stojí oběd i s pitím 2,95 EUR. Z obchodů byl potom nejlevnější LIDL a pro větší sortiment Prisma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Existuje zde poskytovatel studentského ubytování (TYS), kdy pokud člověk dostane místo (doporučil bych se přihlásit hned po nominaci), kterých však hlavně v jarním semestru myslím přebývalo, nabízí opravdu komfortní ubytování za velmi dobrou cenu. Já jsem platil 350 EUR za pokoj v bytě pro dvě osoby s kuchyní, koupelnou, balkonem, to vše v dobrém a čistém stavu. Také nabízejí pokoje v bytě pro tři osoby (většina v lokaci Iltakajo), nebo vlastní pokoj s koupelnou s možností využívat sdílené kuchyně (v lokaci student village).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě, z Turku jede přímý trajekt do Stockholmu, což bych doporučil využít. Dále se mi moc líbil výlet na Alandské ostrovy, zájezd do Laponska a k severnímu oceánu, nebo do Estonského Talinu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pro přihlášku musel člověk dokázat úroveň angličtiny alespoň B2, nicméně stačí potvrzení od vyučujícího angličtiny z fakulty. Komunikoval jsem výhradně v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Turku bych doporučil asi hlavně kvůli inkluzivnímu prostředí, pěkné přírodě a cenné pomoci od univerzity a spolků s formalitami.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Turku

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page