top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Rabas

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Rabas

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Matematicko-fyzikální fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Turku

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory byly moc pěkné a čisté. Obzvláště mě příjemně překvapily malé "tělocvičny" a "odpočívárny" rozmístěné po celém areálu, které může student mezi i během výuky využít. Učebny jsou opatřené také speciálními vysokými stolky, aby člověk při výuce nemusel sedět, ale mohl stát :-)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium je velmi odlišně. V Turku je každý semestr rozdělen ještě na dva kvartály, zakončené týdenním zkouškovým. Studium pak tedy vypadá tak, že se šest týdnů člověk věnuje dvěma či třem předmětům, a pak z nich složí zkoušku. Tento systém jsem si moc pochvaloval, protože člověk samotné učivo nezapomíná, a není v takovém stresu naučit se obří kvantum látky. Jinak celkově jsou učitelé vstřícní, a snaží se pomoci. Novinkou jsou zde také online předměty, kdy se člověk naučí látku sám, a poté z ní složí rovnou zkoušku.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Takových možností je tu spoustu. Určitě doporučuji si zapsat předmět finština pro začátečníky. Sice se finsky nenaučíte (je to fakt jiný jazyk :D), ale srandu si užijete, poznáte hlouběji místní kulturu, seznámíte se s jinými zahraničními studenty. Výlety po Finsku pak organizují studentské organizace, které vám umožní podívat se s kamarády do Laponska či Petrohradu. Jsou zde i picí a zpívací události, ale těch jsem se neúčastnil, tak nevím :-)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studoval jsem v angličtině. A musím říct, že ve Finsku všichni anglicky mluví, takže nebudete mít žádný problém. A tím myslím i třeba řidiče autobusu, který měl lepší angličtinu než já. Zároveň se ale nemusíte stydět, že nemluvíte plynně. Jsou velmi vstřícní a tolerantní, takže žádný strach :-) Jinak předmětů v Aj nabízí univerzita dostatek, protože mají spoustu zahraničních studentů nejenom přes Erasmus.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Turku je krásné a klidné město, s nádhernou přírodou (tak jako všude ve Finsku). V porovnání s jinými evropskými město, to žádná velká metropole není, ale i tak si tam srandu s kamarády užijete. V okolí najdete krásné sauny u jezera, kam můžete jít chillovat s přáteli, pobřeží moře s několika ostrovy, kam můžete dojet místní autobusovou dopravou a jít se projít po pobřeží. Osobně jsem ocenil přístav, kde uvidíte krásné lodě, které zde kotví, atd.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Faktem je, že Finsko je drahé. Jídlo je zde dvakrát až třikrát dražší. Vyjít se stipendiem se dá tak z osmdesáti procent, pokud ale nechodíte do restaurací a do barů, a potraviny si kupujete ve velkém supermarketu. Pokud jste zvyklí každý týden v pátek jít chlastat do baru, a přes týden zajít do restaurace, pak si raději najděte brigádu ve Finsku nebo poproste bohaté příbuzné :-)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Studentské organizace nabízí levné možnosti, jak si užít zábavu. Sám jsem například chodil tancovat do místní studentské taneční školy, která nabízela na místní poměry až směšně levné kurzy. Samozřejmě doporučuju si naučit vařit. Nákupy můžete udělat ve velkém K-marketu, který má otevřeno 24/7, anebo v Lidlu! S překvapením jsem zjistil, že tam najdete opravdu levné potraviny, na které jste i zvyklí. Bohužel knedlíky jsem tam nenašel :(
Bohužel studentské brigády univerzita nenabízí.
Do sauny choďte do Villa Jarvela Oy u jezera Littoistenjarvi :-)
A malém bych zapomněl, místní studentské kantýny, nabízí státem dotované jídlo za 2,60. Tam rozhodne choďte :-)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nemohu posoudit co je nejlepší, vše má své pro i proti. Já byl na místní koleji s asi 14 lidmi na patře. Vybavení na prd, ale komunikace s ostatními erasmáky jsem si užil až až v dobrém i zlém. Člověk se naučí řešit problémy typu neumyté nádobí, nebo pařící kamarádi ve tři ráno, když chcete spát. Nebo vlastně nenaučí... ale aspoň po zbytek života ví, že to může být horší :D
Zase jsem ale nebyl sám, a když se člověk cítil homesick, můžou ho rozptýlit spolubydla :-)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byl jsem v Estonsku, Lotyšsku, Litvě lodí, kde jsme si s kamarády půjčili auto a jezdili hledat místní kulturu. Podívali jsme se do Stockholmu trajektem. Bohužel jsem vynechal výlet do St Petersburgu. Naštěstí jsem byl ale na studentském zájezdě do Laponsko na sever Finska, jeden z emočně nejsilnějších a nejzajímavějších výletů co jsem kdy měl vůbec :-) Určitě doporučuji vše :-)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studoval jsem v angličtině. A musím říct, že ve Finsku všichni anglicky mluví, takže nebudete mít žádný problém. A tím myslím i třeba řidiče autobusu, který měl lepší angličtinu než já. Zároveň se ale nemusíte stydět, že nemluvíte plynně. Jsou velmi vstřícní a tolerantní, takže žádný strach :-) Jinak předmětů v Aj nabízí univerzita dostatek, protože mají spoustu zahraničních studentů nejenom přes Erasmus.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jel jsem do Finska, protože jsem o něm věděl prd o něm i celé skandinávii, a chtěl jsem konečně zjistit co to za země je. Přece nepojedete na Erasmus do Německa, kam můžete vlakem kdykoli. Raději jeďte někam, kam se standardně nepodíváte :-)
Homesick budete, ale stojí to za to. Finsko je magická země, která věřím že vás uchvátí tak jako mě, a budete na ni navždy pěkně vzpomínat :-)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Typicky český alkohol pro spolubydla :-)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Erasmus je o tom, že jedete do neznáma... :-)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Fakt každej ve Finsku má doma saunu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nevidět svoji rodinu a přátele.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Turku

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page