top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Řehová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Řehová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

katka_rehova_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Pedagogická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Turku

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Turku na mě udělala dojem už od samotného začátku. Na jejich stránkách jsem se ještě v Česku dozvěděla o nádherných prostorách školy. Univerzita se opravdu pyšní svými moderními studovnami a knihovnami. V knihovně najdete i místo, kde se můžete po několika hodinách shrbení u počítače protáhnout a zacvičit si. Každý si zde najde místo v pohodlném křesle nebo u pracovního stolu s počítačem.
Také bych chtěla zmínit organizaci CampusSport, která na univerzitě působí. Za 48 euro nabízí pro studenty na jeden semestr mnoho sportovních lekcí jako například sportovní tanec, kruhové tréninky, lekce zumby, jógy a mnoho dalších.
Jak lekce sportů, tak i knihovny, studovny, jídelny, univerzitní kavárny se nacházeli na jednom místě, v prostorách univerzitního kampusu. To mělo mnoho výhod. Z hodin jsem tak mohla zabrouzdat rovnou do knihovny, nebo na šálek výborné kávy a na něco sladkého. Při tom jsem vždy potkala někoho známého, takže jsem se nikdy necítila sama.
Společně s ostatními zahraničními studenty jsme si nemohli vynachválit finské menzy. Za necelé 3 eura jste dostali opravdu velkou porci hlavního jídla a zeleniny a ovoce jste si mohli nabrat, kolik jste chtěli. I třeba do krabičky na svačinku. U zeleniny jste našli i různé saláty, zálivky, oříšky a pečivo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia na finské univerzitě se nepatrně lišil od českého způsobu.
Výuka probíhala buď online (kvůli pandemii), nebo prezenčně. Velké přednášky se konaly online přes Zoom a menší semináře pak prezenčně na univerzitě. Učitelé kladli velký důraz na práci ve skupinách. Dokonce i v průběhu online výuky nás rozdělili do malých místností, kde jsme měli pracovat na zadaném problému.
Osobně jsem neměla ani jednu ústní zkoušku, ale několik písemných zkoušek. Dva předměty byly ukončeny esejí, což je ve Finsku nejčastější způsob ukončení předmětu, protože univerzity kladou velký důraz na samostudium a sebe-disciplínu studentů. Nicméně, učitelé mi stáli vždy oporou a zodpověděli všechny mé otázky.
Písemné zkoušky se skládali v místnostech zvané Exam rooms. V místnostech bylo několik počítačů, na kterých se zkoušky skládaly, a několik kamer, aby se zabránilo podvádění studentů. Jako student University of Turku jsem se přihlásila do systému a jednoduše si zarezervovala místo v jedné z mnoha "zkouškových místnostech" na libovolný den a čas. Osobně ráda skládám zkoušky hned brzo ráno, takže jsem byla ráda za tuto možnost volby, že jsem nemusela čekat ve stresu do odpoledne/večera.
Jeden písemný test jsem ale psala normálně v aule s ostatními, protože se jednalo o anglickou fonetiku, která vyžadovala znalost speciálních znaků transkripce.
Některé předměty byly vedeny přes Moodle a ukončeny na základě splněných úkolů v Moodle prostředí.
Co se týče přístupu učitelů ke studentům, nemohu si na nic stěžovat. Učitelé mi vždy vyšli vstříc. Komunikace jak osobní, tak elektronická byla vždy na profesionální úrovni. S každou prosbou mi vyšli vždy vstříc a s každým problémem mi rádi pomohli.
Paní na zahraniční oddělení, která měla na starosti vyřizování administrativy, byla vždy usměvavá a nápomocná. Neměla jsem žádný problém s vyřizováním papírů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je plný akcí a večírků. Můžete se stát členem hned několika spolků (podle oboru). Různé studentské spolky od sebe rozeznáte tím, že jejich členové nosí overal určité barvy (finská tradice). Také zde funguje organizace ESN, která během rok pořádá mnoho výletů a akcí, na kterých si jednoduše najdete kamarády.
Co se týče volitelných předmětů, je zde hned několik, které vám přiblíží kulturu země. Sama jsem absolvovala předmět Introduction to Finnish Culture and Society a předmět Education System in Finnish Society, který doporučuji především budoucím učitelům. V těchto předmětech jsem se dozvěděla víc o historii a o vzdělávacím systému země. Výrazně doporučuji absolvovat předmět Finnish Survival Course for Exchange Students, který mi pomohl především s každodenní konverzací s Finy (např. v obchodě).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Finsku se všude domluvíte anglicky. Každopádně se základy finštiny hodí především v obchodě, kde jsou cedulky s cenami potravin uvedené jen ve finštině.
Univerzita přímo nabízí předměty vyučované v angličtině, takže toho se nemusíš bát. 😊
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Turku je studentské klidné město. Je zde hodně malých kaváren a knihoven, kde se jako student můžeš schovat s učením. Mezi má oblíbená místa patří okolí řeky, které bylo na podzim opravdu kouzelné.
V centru je také hodně barů a klubů, kde se potkávají jak „místňáci“, tak i výměnní studenti.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obecně mi stipendium pokrylo 80-90% výdajů. Kdybych necestovala, nezkoušela místně podniky a stravovala se jen v menze, myslím, že by mi stipendium bohatě vystačilo na celý můj pobyt. Nepočítám však letenky.
Obecně jsou ceny ve Finsku vyšší v porovnání s Českem a je potřeba být připraven na menší šok. Pro mě bylo velkým šokem především cena jízdného. Potraviny jsou také dražší, ale když si nákupy naplánujete na období slev, tak nebudete mít problém. Ostatně nějakou dobu se dá žít i na mražené pizze. 😊
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Osobně jsem nakupovala nejčastěji v Prismě, což je něco jako náš Albert. Pečivo jsem levně koupila v K-Supermarketu.
Rozhodně se nevyhýbejte menzám. Finské menzy jsou na vysoké úrovni a za malou cenu dostanete velkou porci. Také doporučuji si vzít s sebou krabičku, do které si můžete nabrat například salát s pečivem.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na ubytování přímo pro výměnné studenty nabízené přímo školou. Bližší informace najdete na stránkách TYSu. Já osobně byla ubytována ve sdíleném bytě v Iltakajo. Bylo to perfektní místo nedaleko velkého jezera, kde se dá v zimě bruslit a v létě koupat. Zároveň bylo toto ubytování určené jen pro výměnné studenti, takže jsme všichni byli na jednom místě a sdílet naše zážitky.
Jenom bych chtěla upozornit, že si žádost o ubytování musíte podat hned první den přihlašování, protože jinak je dost možné, že na vás ubytování už nezbyde a budete muset složitě řešit jiné způsoby ubytování (pronájem bytu atd.)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Když jste na erasmu, prostě musíte cestovat. To je pravidlo! V zimě jsem vyjela do severního Laponska, což byl nejlepší zážitek mého života. Vypíchla bych výlet k oceánu (Norsko), kde jsme se v -18°C koupali (samozřejmě po sauně). Také jsem navštívila různá města v okolí Turku jako je Naantali, Helsinki, Tampere a Rauma.
Turku je perfektní lokace i na cestování do dalších zahraničních měst. Podívala jsem se do Stockholmu, Tallinnu a na ostrov Åland, který ovšem doporučuji navštívit až v sezóně, protože je od podzimu vylidněný.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku se všude domluvíte anglicky. Každopádně se základy finštiny hodí především v obchodě, kde jsou cedulky s cenami potravin uvedené jen ve finštině.
Univerzita přímo nabízí předměty vyučované v angličtině, takže toho se nemusíš bát. 😊

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Finsko je nádherná země s dechberoucí přírodou. Každý si tu najde, co potřebuje. I když je náročné si přes zimu zvyknout na nedostatek sluníčka, tak tyto kouzelné krátké dny a dlouhé večery prožijete v neodolatelné zemi s nápomocnými lidmi. Osobně jsem zvolila Finsko za svou destinaci i díky jeho propracovanému školství. Top lákadlem je určitě pohádková zima v Laponsku, kterou prostě musíte zažít!!!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
spacák, teplé oblečení, deník, kde si zapíšu každý den, protože jsou to zážitky na celý život a co si budeme každý trošku zapomínáme
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Není potřeba se stresovat z toho, že si nenajdu kamarády v cizí zemi. Všichni erasmáci na tom byli úplně stejně. Takže nádech, výdech a jedem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem to zvládla. Ano. Pochybovala jsem. Pochybovala jsem o své angličtině. O svém odhodlání. O tom, že si najdu kamarády. Že zvládnu bydlet sama v cizí zemi daleko od domova. Ale zvládla jsem to. A teď se nemůžu dočkat, až procestuju celý svět.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vím, že to bude znít jako klišé, ale nejtěžší byl pro mě den odjezdu. O půlnoci jsem se ještě loučila se svou nejlepší kamarádkou z Německa, ráno jsem se musela s 2 velkými zavazadly sama přepravit autobusem do Helsinek, z autobusového nádraží pak na vlakové nádraží, vlakem na letiště, a pak let do polského Krakova, kde si pro mě měla přijet rodina. Byla jsem unavená, vyčerpaná a zároveň přecitlivělá z toho, že to všechno končí. Ten pocit nikdy nezapomenu. Je mi smutno, jen když to píšu, a to už je to rok. Smutek se ale vystřídal se slzami štěstí, když jsem uviděla svou rodinu na letišti. Všechny: mámu, tátu a sestru. Opravdu to byl nezapomenutelný a nejtěžší den.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Turku

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page