top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Zubík

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Zubík

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Turku

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla moderní a její prostory příjemné k učení. Ve srovnání s UK je přístup UTU nesrovnatelný. Podpora, komunikace a pomoc je okamžitá a reakce na zprávy obvykle ten samý den. Nehledě na obor studia, doporučuji studovat jazyky na UTU, jelikož v tomto univerzita opravdu vyniká.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Akademický rok je rozdělený na 2 semestry a také na 4 periody. Každý semestr má tedy 2 periody. Je důležité se tím nenechat zmást, jelikož předměty obvykle tyto periody nekopírují a mohou začínat a končit odlišně. Také rozvrh je velmi těžké navrhnout, jelikož předměty nemívají lekce každý týden stejně. Dále je mít na paměti, že akademický rok trvá ve Finsku od srpna do května. Výuka ovšem začíná až na konci srpna, a tak není potřeba jezdit do Finska už na začátku srpna.

Předměty jsou zakončovány různě. Občas je to písemná zkouška skládána elektronicky v místnostech tomu určených na univerzitě (a to lze kdykoli, i o víkendech). Jindy to je třeba studijní deník, který je nutné odevzdat po poslední lekci. S ústními zkouškami jsem se ve Finsku nesetkal, nicméně je možné na ně narazit například u jazykových předmětů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Mimoškolní aktivity pořádají hlavně ESN spolky. Turku je studentské město, a tak zde není o studentské aktivity nouze. Kromě Univerzity of Turku je zde také Åbo Akademi. Tyto dvě univerzity jsou navzájem propojené a je možné si brát předměty z obou univerzit a také ESN pořádají akce pro studenty nehledě z jaké univerzity studenti jsou.

Je možné si zapsat předměty, které přiblíží finskou kulturu. Já osobně jsem měl Finnish Survival Course for Exchange Students, který se netýkal jen výuky finštiny, ale také finské kultury.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Finsku jsou 2 úřední jazyky, a to finština a švédština. Ani jedním jazykem nemluvím a zejména finština je velmi těžký jazyk, a tak jsem spoléhal pouze na angličtinu. Po roce ve Finsku musím potvrdit, že s angličtinou je v této zemi možné zařídit úplně vše. Za celý svůj pobyt jsem narazil snad pouze na 2 osoby, které anglicky neuměly.

Univerzita vyžaduje alespoň úroveň B2 angličtiny. Osobně bych se tohoto nebál. Je však důležité mít na paměti, že pokud má úroveň jazyka mně nedovoluje normální fungování, zejména práci v týmu, budu omezovat další studenty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Turku je hlavně studentské město a sídlí zde řada univerzit. Turistické místo to úplně není, ačkoliv se zde nachází největší dochovaný hrad v celém Finsku. Za zmínku také stojí, že Turku bylo v minulosti hlavním městem Finska a v létě je velmi oblíbené jako startovací bod pro výlety na Archipelago of Sea.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium činilo 600€ na měsíc, a ačkoliv nepokrylo všechny mé výdaje, pokrylo nejdůležitější výdaje. Studentské ubytování stálo většinou 300 až 400 € a obědy a večeře ve studentských menzách vycházely na necelé 3€. MHD něco přes 30€ na měsíc a vlaky mezi Turku a Helsinkami většinou pod 10€. Potraviny jsou dražší, ale při inflaci v ČR to zas takový rozdíl nečiní. Pouze alkohol je zde několikrát násobně dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Studentské menzy, kterých je v Turku opravdu hodně, jsou pro studenty cenově výhodné, jelikož jídlo zde stálo méně než 3 €
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování doporučuji žádat u TYS (Turku Student Village Foundation), která nabízí studentské ubytování v Turku. Toto ubytování bývá velmi oblíbené, a tak doporučují žádat hned jakmile je to možné. Do pár týdnu mi přišla nabídka ubytování. Bydlel jsem v Iltakajo ve Varissuo. Tato oblast je vzdálenější než Student Village, která se nachází hned vedle univerzity. Jedná se o komplex tří budov, ve kterých bydlí pouze erasmáci. Výhodou jsou sauny, byty s dvěma nebo třemi pokoji a samostatnou koupelnou a kuchyní v každém bytě. V okolí je hodně přírody, jezero a obchody. Cena za pokoj ve dvoupokojovém bytě byla cca 350€.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji navštívit Ålandy, Tallinn, Stockholm a samozřejmě Laponsko. Typickou dopravou na severu jsou trajekty. Zejména mezi Turku a Stockholmem jezdí noční a denní trajekty, které neslouží pouze pro přemístění, ale také pro zábavu.

Doporučuji také procestovat trochu Finsko. Kolem Turku se nachází oblast ostrovů nazývaná Archipelago of Sea. Pronajatým autem je jednoduché projet tyto ostrovy s pomocí trajektů. Dále je určitě nutností navštívit Helsinki a Tampere a některé národní parky, jelikož příroda je zde nádherná. Nutností je také zažít víkend na chatě se saunou někde u jezera.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku jsou 2 úřední jazyky, a to finština a švédština. Ani jedním jazykem nemluvím a zejména finština je velmi těžký jazyk, a tak jsem spoléhal pouze na angličtinu. Po roce ve Finsku musím potvrdit, že s angličtinou je v této zemi možné zařídit úplně vše. Za celý svůj pobyt jsem narazil snad pouze na 2 osoby, které anglicky neuměly.

Univerzita vyžaduje alespoň úroveň B2 angličtiny. Osobně bych se tohoto nebál. Je však důležité mít na paměti, že pokud má úroveň jazyka mně nedovoluje normální fungování, zejména práci v týmu, budu omezovat další studenty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Finsko je skvělé k tomu, aby člověk trochu zpomalil, více trávil čas v přírodě a užil si zimní sporty. Také sauny jsou na každém kroku. Lokalita Turku je krásná, není tam taková zima, jelikož se jedná o nejjižnější část země, ale naopak není tak přelidněná jako v Helsinkách.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší oblečení, jelikož na severu je větší zima. Studenti často jezdí na výlet do Laponska a není nutné si kupovat všechno vybavení, když se zabalí už něco doma.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Není potřeba se ničeho bát a vůbec se stresovat. Ve Finsku věci fingují jinak než v ČR a Finsko je hodně přátelské ke studentům!
Nejvíc mě překvapilo, že...
Škola nebyla tak těžká.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na jiný způsob výuky a zkoušení.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Turku

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page