top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Josefína Formanová

Autor(ka):

fakulta:

Josefína

Formanová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Josefína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Josefína

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Josefína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Heidelberská univerzita je velmi dobře vybavená, moderní instituce, která je současně zapuštěna do nádherné scenerie historické části města (přinejmenším její humanitní a sociální studijní programy). Univerzita vlastní výjimečně vybavenou knihovnu, jak tiskovou, tak digitální. Bohužel v centrální knihovně není moc místa ke studiu. Obecně je problém s místy, ačkoli je univerzita roztroušena v mnoha budovách městského centra (řekla bych, žw situace se podobá té na Filozofické fakultě). Doslechla jsem se, že na některých ústavech nejsou prostory studoven tolik vytížené a je možné je využívat mezioborově.
Výjimečná je také posluchárna v hlavní budově, opět s moderním technickým vybavením.
Univerzita má dvě menzy, obě velice příjemné. V jedné z nich je pro studenty dostupný veganské či vegetariánské obědové menu za 2,5 EUR. To je fantastické a obzvlášť důležité. Mohu-li dostupnost a kvalitu stravování srovnat s Filozofickou fakultou, je na tom heidelberská instituce podstatně lépe.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke studentům jsem bohužel nemohla zkoumat, jelikož jsem trávila pobyt výzkumem v knihovně a období, kdy jsem universitu navštívila, spadalo mimo semestrální výuku. Z předchozí zkušenosti na universitě před pěti lety, kdy jsem některé kurzy navštívila, bych však usoudila, že výrazné rozdíly oproti výuce a přístupu ke studujícím zde nejsou. Možná se liší programy bakalářského studia, ale ty jsem neměla možnost navštívit. (Podotýkám, že má zkušenost se váže k Filosofickému ústavu.) Administrativně funguje instituce velmi dobře. Většinu věcí lze vyřešit elektronicky, případně v Karolinu, které je poblíž hlavní budovy.
Co se postavení studenta týče, opět, má zkušenost je omezená. Nicméně vnímala jsem, že jsem vítána a že o mne vyučující projevují zájem jako o zahraniční začínající badatelku. Díky tomu jsem mohla konzultovat s několika pedagogy a zúčastnit se prvních přednášek semestru, který ovšem začínal v době, kdy jsem současně Heidelberg opouštěla. Vyučující jsou zatíženi množstvím výuky a administrativy podobně jako na naší fakultě, takže někdy je těžké se k nim dostat. Sami jsou však velmi vstřícní stejně jako administrativní personál.
Ohledně stáží se bohužel nemohu vyjádřit, nemám zkušenost.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vzhledem ke krátkosti a povaze pobytu jsem do studentského života nepronikla. Z omezené a o něco bohatší předchozí zkušenosti vím, že na universitě je mnoho spolků a studenti jsou zde velmi aktivní a aktivně také spolupracují s pedagogy, někteří jako pomvědi, jiní v knihovnách. Rozlehlé prostory obou menz, které slouží i jako studentské kluby a kavárny umožňují nekonečná setkání studentů napříč obory. To je velmi příjemné. Člověk se lehce seznámí s mnoha zajímavými lidmi.
O volnočasových aktivitách bohužel nevím, ale pro studenty Erasmu pořádá universita kurzy němčiny, což je výborné. Intenzivní měsíční příprava předchází studiu a pokračuje i během něj.
Tuším, že je možné vypravit se přes vstřícnou kancelář Welcome centre na nějaké výpravy po okolí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Obvykle jsem komunikovala v němčině, ačkoli má úroveň není moc dobrá (asi B1+). V angličtině se člověk domluví naprosto pohodlně stejně jako lámanou němčinou. Heidelberg je plný turistů, a to ve všech ročních obdobích. Tudíž jsou místní přivyklí angličtině či jiným jazykovým nárokům a omezením. Stejně tak samotná mezinárodní universitní obec.
Jazykové požadavky na zahraniční studenty jsem nezaznamenala.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jak jsem uvedla výše, město Heidelberg je velmi studentské, byť studentskou atmosféru (a cenovou hladinu) trochu vytlačuje turismus. Jelikož jde o nádherné historické město s překrásným centrem, ale i okolní krajinou (město leží v údolí řeky Neckar mezi dvěma historicky i přírodně unikátními kopci). Nabízí se zde mnoho procházek, jak s průvodci (například heidelberský zámek, respektive jeho zřícenina), tak bez nich (turistické stezky jsou hůře značené než u nás, ale schůdné a na stránkách mapy.cz přehledně vyznačené). Ve městě je skvělé divadlo, také muzea a galerie. Okolí řeky je příjemným místem k víkendovým setkáním, zejména v létě. Většina obchodů, kaváren a restaurací, kde lze nalézt i cenově dostupné a vždy malebné podniky, se koncentruje okolo Hauptstraße. Tato ulice vede skrze celý Altstadt a bývá také vždy zalidněná.
V Heidelbergu je mnoho nádherných antikvariátů, zejména jeden na Hauptstraße, hned u universitního náměstí.
Doprava je bohužel vytížená, ale centrum samotné je téměř bez aut (byť i tam se auta objeví). Městská doprava je bez potíží, člověk se ale všude dostane pohodlně pěšky či na kole. Lidé jsou zde vůbec hodně navyklí jezdit na kole, na to si chodec musí dávat pozor.
Mé oblíbené místo je celé okolí Universitätsplatz, tzn. hlavní budovy university, a oba krásně zelené kopce. Heiligenberg na druhé straně řeky od Altstadtu zejména. Vede na něj nádherná stezka "Philosophenweg" lemovaná subtropickou faunou. Heidelberg totiž patří k nejteplejším místům v Německu, takže je zde poměrně teplé klima a nevídané krajinné a rostlinné úkazy.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pro doktorandy bylo velmi štědré, takže jsem ušetřila poměrně vysoké procento. Nejdražší je (pokud se student stravuje v universitní menze) bydlení. Má zkušenost je extrémní, bydlela jsem v centru, v bytě poskytovaném universitou. Obvykle se dá asi sehnat pokoj ve sdíleném bytě za 450 EUR. Situace se ale může rychle měnit. Příliš jsem se v trhu nezorientovala, tedy si netroufám poskytnout bližší informace, byly by to odhady.
Drahé jsou také potraviny. Pokud chce člověk ušetřit, musí do Neuenheimu, kde se nachází velký market Aldi-Süd. Ten je z dostupných obchodů zřejmě cenově nejpřívětivější, byť má též omezenější nabídku produktů.
Obecně je Německo samozřejmě o něco dražší než Česko. Příliš jsem to nesrovnávala, protože stipendium bylo opravdu štědré a stačilo na prostý život, který jsem v Heidelbergu vedla. Pokud bych tedy chtěla trávit více času ve večerních klubech či na cestách po okolí, asi by mi na to finance vyšly. Takto jsem mohla například nakoupit nějaké knihy v běžných obchodech.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Viz předchozí odpověď.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Viz předchozí odpověď.
K tomu bych ještě dodala, že koleje universita nabízí přednostně studentům, kteří se chystají na plnohodnotné studium. Nejsem si jista, jak momentálně platí nabídka pro studenty na semestrálních pobytech.
Z předchozích let mám dobrou zkušenost s kolejí v Neuenheimu, tedy dále od centra, na kole však 10–15 minut pohodlnou jízdou.
Na žádost Welcome centra obdržíte instrukce, jak si ubytování zajistit. Možností je celá řada a obvykle to není problém, byť člověk musí chvíli hledat. V Heidelbergu se střídá mnoho studentů a badatelů, takže je zde poměrně dost poskytovatelů ubytování.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během měsíčního pobytu jsem necestovala mimo Heidelberg. Výlet lze ale podniknout například do Mannheimu či do Stuttgartu a do Karlsruhe. Přírodní destinace v okolí budou také zajímavé. Vlaková spojení jsou poměrně spolehlivá.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Obvykle jsem komunikovala v němčině, ačkoli má úroveň není moc dobrá (asi B1+). V angličtině se člověk domluví naprosto pohodlně stejně jako lámanou němčinou. Heidelberg je plný turistů, a to ve všech ročních obdobích. Tudíž jsou místní přivyklí angličtině či jiným jazykovým nárokům a omezením. Stejně tak samotná mezinárodní universitní obec.
Jazykové požadavky na zahraniční studenty jsem nezaznamenala.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Heidelberská universita je nejstarší universita v Německu, má úžasnou myšlenkovou tradici, prošli jí mnozí velcí myslitelé. Heidelberg je rovněž historická křižovatka. Najdeme zde ruiny památných staveb. V centru města je na každém rohu vývěska se jménem některého světového vědce.
Prostředí na universitě i v městském centru je velmi příjemné. Studentská základna a celková atmosféra umožňuje člověku rychle se zorientovat, nalézt místa, kde se seznámit i kam si zalézt s knížkou. Město je na studenty připraveno, ale na druhou stranu se cenově stává nedostupnější, to je bohužel obecný trend nejen v Německu. Vzhledem k velikosti university je tak pravděpodobné, že ne vždy najdete místo na koleji, na kurzu či v knihovně. Přesto stojí za to na universitu vyjet. Vyučují zde špičkoví vědci a vědkyně a universita je celkově vybavena bohatým badatelským materiálem.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
V Heidelbergu mi nic nechybělo. Pokud to lze, stojí za to přivézt si kolo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
K dispozici je universitní menza s dostupnými cenami.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Trochu mě zklamalo, že je v knihovně tak málo míst ke studiu. To je ale opět celkem běžný fenomén.
Převládala dobrá překvapení.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Je dobré pustit se do hledání ubytování s dostatečným předstihem, ideálně měsíců.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heidelberg University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page