top of page
Autor(ka):
Kristina Kropáčková
Autor(ka):
fakulta:
Kristina
Kropáčková
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Kristina je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Kristina
Fakulta sociálních věd
2021/2022
Heidelberg University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Kristina hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studium na Univerzitě Heidelberg mělo své kouzlo. Je to místo, které má obrovskou akademickou auru, člověk to pocítí jakmile vstoupí do budovy Neue Universität, kde povětšině sídlí společenskovědní disciplíny a humanitní obory. Budova se nachází přímo v centru města ve čtvrti Altstadt, kousek od hlavní nákupní a turistické třídy (té se ale dá při cestě do budovy snadno vyhnout, člověk se nemusí prodírat davy). Budova je zařízená klasicky, uvnitř bychom našli velké posluchárny, které připomínají posluchárny na FF UK. Co se týče vybavení, tak zde je potřeba pochopit jednu věc - univerzita si velmi zakládá na své historii, čemuž odpovídají například i dřevěné lavice, které jsou už trochu past its prime.
Kousek od hlavní budovy je pak Hauptbibliothek, hlavní budova knihovny. Opět, je to velkolepá budova, z které na Vás dýchne duch času. Osobně jsem zde netrávila tolik času, prostor pro mě byl příliš obrovský a neosobní, radši jsem volila studium v menších fakultních knihovnách, kam má člověk stejný přístup jako do hlavní knihovny, potřebuje akorát studentskou kartičku univerzity.
Univerzita má pak ještě velký studijní komplex na druhé straně města v Neuenheimer Feld, tam bychom našli hlavně medicínu a přírodovědné obory, zde je zařízení už modernější.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Velký rozdíl v organizaci studia je délka semestru, respektive termíny zkoušek. Výuka zimního semestru začíná až třetím týdnem v říjnu, a prakticky končí v průběhu února. Někdy v polovině února a v březnu se konají zkoušky. Výuka letního semestru začíná třetím týdnem v dubnu a trvá do konce července, zkoušky jsou pak hlavně přelom července/srpna a v srpnu. Na to je dobré pamatovat v souvislosti s ubytováním - není to jako u nás, kdy člověk může být se školou hotový už na konci června, proto je lepší mít ubytování alespoň do konce března, příp. srpna.
Zapisování předmětů - to je také odlišné. Neexistuje jednotný systém zapisování. Sice mají "SIS" (LSF), ale ne na všechny předměty se zapisuje skrze LSF, na některé předměty je potřeba přihlásit se přes Moodle, či napsat email vyučujícímu. Často je to fakulta od fakulty... V tomto případě doporučuji jít na stránky fakulty/oboru a přesně si zjistit, jak se na předměty přihlašovat.
Co se týše přístupu vyučujících - nemám co vytknout. Asi jsem měla štěstí, ale všichni, se kterými jsem se setkala, byli přívětiví a otevření, vždy ochotní pomoci. Vyučující většinou oceňují, když je člověk aktivní při diskuzích, a nebojí se projevit svůj názor - bylo znát, že němečtí studenti byli na tento styl zvyklý a nebáli se zapojovat, ptát se a nesouhlasit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Univerzita pořádá večerní kurzy němčiny, které jsou za kredity a které mají sloužit jednak k zlepšení němčiny a také k přiblížení německých reálií cizincům. Kurzy jsou tematicky dělené (například německý politický systém, německá historie atd.), kromě toho pak člověk může navštěvovat klasické jazykové kurzy zaměřené na zlepšení dané jaz. úrovně podle SERR. Jedná se například o intenzivní kurz C1, který má dotaci 10 hodin týdně, a má dotyčného připravit na složení zkoušky DSH-3. Normálně kurz stojí okolo 350 euro, ale!! jelikož Karlova Univerzita patří do zemí 4EU+, mají studenti možnost zapsat si jeden z nabízených kurzů němčiny zdarma - takže například tento. Univerzita Vám k tomu zašle přihlašovací materiály před začátkem školy.
Co se týče volnočasových aktivit, student si na začátku semestru může zakoupit sportovní "permanentku", na základě které může navštěvovat různé sportovní kurzy - od fitness, přes jógu, tancování, týmové sporty, plavání atd. Kromě toho má univerzita pěvecký sbor (Capella Carolina), do kterého se mohou hlásit i zahraniční studenti - pozor, sice tvrdí, že jsou international, ale v praxi je dost možné, že coby cizinci budete ve výrazné menšině, takže skvělá příležitost pro to seznámit se s locals a procvičit si němčinu :)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Pokud vůbec neovládáte němčinu, není to problém. Univerzita nabízí dostatek kurzů v angličtině (alespoň u political science a international studies to tak bylo).
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Heidelberg je známý tím, že je to studentské město. Celkově má Heidelberg asi 160 000 obyvatel, a 40 000 z toho tvoří studenti. Takže pokud toužíte po menším městě, ale s dobrou infrastrukturou, tak je to místo pro Vás. Obecně má město velmi příjemnou atmosféru, je zde nespočet krásných kaváren, restaurací, parků, dobrých barů (untere Straße - the place to be pokud hledáte puby a bary, akorát večer většinou beznadějně přelidněno). Heidelberský hrad je rozhodně místo, které by člověk měl aspoň jednou navštívit - okolo je rozsáhlý park, kde se dá krásně zrelaxovat. Nad městem jsou pak dvě hory (město leží v údolí řeky Neckar) - Heiligenberg a Königstuhl. Určitě se vyplatí udělat si výlet na obě, jsou to pěkné procházky a výhled z jejich vrcholků, především z Königstuhl, kam vede lanovka přímo z centra Heidelbergu, je překrásný (viz fotky).
Tipy na jídlo: La Bruschetta na Plöck - top pizza, Joe Molese kousek od Alte Brücke - výborný burgery, Mahmoud's (falafel, kebab) - pokud chcete něco menšího a cenově fajn, navíc jedna jejich restaurace je kus od Neue Universität
Bary: Karl's (kuřácký, ale fajn hudba, dobré ceny), Metropol (dobré drinky, často akční ceny)
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá vyjít dobře, pokud se člověku podaří zajistit si ubytování na studentské koleji. Ty ceny jsou velmi nízké v porovnání s jiným typem ubytování. Ceny potravin jsou trochu vyšší než v Česku, ale není to nijak dramatické, obzvlášť, když člověk nenakupuje v dražších supermarketech, jako je Edeka či Rewe (ve městě jsou dobře dostupné i levnější supermarkety - Penny, Lidl, Aldi, Kaufland).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Určitě se vyplatí zajistit si kolej od Studierendenwerk. Oni Vás budou jakožto Erasmáky kontakovat s nabídkou sami už někdy v dubnu (pokud vyrážíte na zimní semestr). Ceny se pak pohybují 230-300 euro.
Nakupování - REWE, Edeka, TeGut jsou spíše dražší, takže pokud nepotřebujete luxusnější zákaznický zážitek a občas i lepší výběr sortimentu, tak lze levně nakoupit v Aldi, Lidlu, Penny, Kauflandu.
Mensa - Zeughaus a Triplex jsou dvě menzy v okolí Neue Universität, pak je menza i v Neuenheimer Feld (všechny jsou pod správou Studierendenwerk, platí se zde studentskou ID). Jedná se o formu otevřeného bufetu, takže by si měl vybrat skoro každý. Je to celkem levné - za plný talíř člověk zaplatí něco kolem 3,5 eura (je to na váhu).
Doprava - během mého pobytu bylo možné si na celý semestr zakoupit za 170 euro semestrální jízdenku - člověk pak může využívat v Heidelbergu a okolí regionální vlaky i MHD (jde o dopravní okrsek VRN - ve všech městech a vesnicích, která tam spadají, tedy lze jezdit na tuhle semestrální jízdenku). Kromě semestrální jízdenky lze o víkendech a každý večer od 19:00-00:00 jezdit jakožto student zdarma - jako průkaz slouží studentská ID. Takže je na zvážení, jak moc člověk potřebuje jezdit během pracovních dnů. Pokud ne (pokud například bydlíte blízko školy), tak se semestrální jízdenka nevyplatí, na výlety můžete jezdit o víkendech na ID kartičku. Zároveň ježdění na kole je v Heidelbergu běžnou praxí - jsou tomu přizpůsobené silnice, takže se nemusíte bát, že každé ráno zažijete sebevraždenou cestu; kolo si snadno obstaráte za pár euro od jiných studentů (je na to plno inzerátů např. na nástěnce v knihovně), a určitě Vám to usnadní dopravu, pokud bydlíte dál od univerzity.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji od Studierendenwerk. Narozdíl od českých kolejí se nemusíte bát, že skončíte ve sdíleném pokoji. Když vyplňujete přihlášku, uvádíte preference - jednolůžkový apartmán, pokoj ve WG (sdílený byt), jednolůžkový pokoj na patře s více lidmi. Uvedete preferenci a pokud bude dostupná, vyhoví Vám, alespoň v mém případě to tak bylo. Bohužel si nemůžete vybrat přesnou kolej, na kterou byste chtěli, lokaci tedy neovlivníte, přidělí Vám ji. Já bydlela v Europahaus II, bylo to basic, ale stačilo - pokoj spojený s kuchyňským koutem, koupelna. Co je nevýhoda, že ten byt dostanete jen s nábytkem a matrací. Peřiny, polštář, kuchyňské potřeby je potřeba dokoupit (buďto online, nebo Jysk, Kaufland) .Více ke kolejím zde: https://www.stw.uni-heidelberg.de/de/wohnheime_neu.
Pokud se Vám nepodaří dostat místo na koleji od Studierendenwerk, zkuste hledat na WG gesucht. Většinou je potřeba to udělat s dostatečným předstihem (ne dva týdny před začátkem pobytu), protože nabídek bydlení je málo a zájemců mnoho.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě se vyplatí vyrazit na výlety i do okolí Heidelbergu - v rámci VRN se dá podívat například do Neustadtu - krásné město, dá se odsud udělat hezká procházka na Hambacher Schloss (pokud budete mluvit víceméně s jakýmkoliv Němcem, řekne Vám, že to je asi nejdůležitější hrad v jejich historii, i když nebudou vědět proč vlastně :)). Hodinu cesty od HD je Karlsruhe - krásný park, Zoo, dobrý obchody, taky největší knihovna v Bádensku (takže když něco nenajdete v Hauptbibliothek, nejspíš to budou mít tady). A asi 15 minut vlakem od HD je Mannheim, kde je opět plno obchodů, které nenajdete v HD, v zimě pak krásné vánoční trhy...Jinak, co se týče Deutsche Bahn - až přijedete do Německa, uslyšíte na ně mnoho negativních narážek. Budete si myslet, že po zkušenostech s Českými drahami Vás nemůže nic překvapit. Ale to byste se mýlili. Takže k cestování s nimi přeji hodně pevné nervy :D
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pokud vůbec neovládáte němčinu, není to problém. Univerzita nabízí dostatek kurzů v angličtině (alespoň u political science a international studies to tak bylo).
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Heidelberg jsem si vybrala, protože splňovat všechny požadavky, které jsem od cílové destinace měla. Chtěla jsem do menšího města, protože ze zkušeností jiných studentů mám pocit, že to je pro Erasmus prostě lepší volba, především z hlediska socializace. Dále jsem si chtěla zlepšit němčinu, k tomu mi výrazně pomohly i kurzy nabízené univerzitou (navíc ještě za kredity), což na mnoha dalších univerzitách v Německu není samozřejmostí.
Pokud chcete zažít studium na jedné z nejprestižnějších evropských univerzit, pestrou nabídku kurzů, užít si studentský život v obklopení inspirujících a inteligentních lidí, tak Heidelberg by měl být Vaše první volba. Až bude Váš pobyt u konce, nebudete chtít domů, protože v Heidelbergu necháte kus sebe.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
asi nic... nic mi nechybělo, a všechny věci se dají snadno sehnat na místě
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
nebudu tolik využívat městskou dopravu, takže bych si nekupovala semestrální jízdenku
Nejvíc mě překvapilo, že...
Deutsche Bahn je tragičtější než ČD
Nejtěžší pro mě bylo....
překlenout první měsíc pocitu izolace - nezoufejte, je to jen fáze (pokud u Vás vůbec nastane), pak potkáte fajn lidi, se kterýma si celý pobyt užijete
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
2
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Heidelberg University
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page