top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marie Mašková

Autor(ka):

fakulta:

Marie

Mašková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

mariemaskova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marie

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje fakulta byla v historické budově, funkčně zařízená a dobře dostupná z ubytování. Mensa byla poměrně daleko, ale zato byla v krásných prostorech a jídlo bylo vždy skvělé, formou bufetu, takže si vybral opravdu každý.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup profesorů mi přišel podobný jako u nás. Všichni se kterými jsem přišla do kontaktu byli milí a ochotní, celkově bych řekla, že se snažili zahraničním studentům vyjít vstříc.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Heidelbergu je spolek Čechů a Slováků, který se schází každý měsíc. Dále je možnost zaplatit si vstup na sportovní kurzy, cena byla cca 50 euro na celý semestr s tím, že jsem mohla chodit i každý den, takže se to opravdu vyplatí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Předměty jsem měla zapsané v angličtině, ale chodila jsem na intenzivní německý kurz a mimo univerzitu jsem se domlouvala spíše německy.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Heidelberg je krásné historické město, všude se dá dojet na kole a většina obyvatel jsou studenti, takže je tam pro erasmáky skvělá atmosféra.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Já osobně byla na koleji, kde jsem platila 189 euro za měsíc. Stipendium bylo za měsíc 600 euro, takže jsem vyšla s penězi krásně. Když se ale člověk nedostane na kolej, ceny za byty jsou o dost vyšší. Pokud si ale dáte přihlášku včas, není problém se na kolej dostat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší šetření je jezdit na kole a nekupovat si Semester Ticket na dopravu. Ve výsledku totiž všichni stejně jezdí na kole, takže se ta doprava moc nevyplatí. Jinak MHD je zdarma o víkendech a večer po 20 hodině pro studenty, což je super. Taky doporučuji jíst v Mense, ceny jsou přívětivé a výběr jídla je opravdu velký.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování na nejlevnější možnosti koleje, která je většinou 8-10 single pokojů ve společném patře, kde se sdílí koupelna, záchod a kuchyň. U střední varianty bylo ve sdíleném prostoru třeba jen 5 single pokojů, a u té nejdražší buď dva, nebo samostatný byt. Já chtěla ušetřit, takže jsem šla do té nejlevnější, ale taky mi to přišlo jako lepší možnost se seznámit a utvořit nějakou komunitu. Platila jsem 189 euro měsíčně, takže cena byla vážně fajn. Největším minusem bydlení byly asi společné sprchy a hygiena okolo nich, ani to ale nebylo nic hrozného.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Se skupinou od ESN se dělaly různé výlety, většinou jednodenní po okolí, ale někdy i větší s přespáním. Já se zúčastnila několika jednodenních a vždy to bylo super. Jinak jsem jezdila i mimo skupinu po okolních městech, někdy se dalo dojet na kole, jindy vlakem. Nejčastější výlet je asi do Štrasburku, Flixbusem cesta trvá cca 2 hodiny a je to tam moc krásné. Pak jsem ještě jela na jednu noc do Lucemburska na vánoční trhy a na jaře do Vaduzu a Zurychu. Do Vaduzu je lepší jet autem, ale my jeli nakonec autobusem a i tak to nakonec vyšlo dobře.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Předměty jsem měla zapsané v angličtině, ale chodila jsem na intenzivní německý kurz a mimo univerzitu jsem se domlouvala spíše německy.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je v krásných historických prostorách, a také bych řekla, že je obecně velmi dobrá. Pro mě byl ale nejdůležitější celkový život ve městě, které je menší, takže se dá všude rychle dostat, plné studentů, takže život mimo školu byl vždycky nabitý. Taky je Heidelberg celkově moc hezké historické město, ve kterém se prostě dobře žije.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku a bačkory
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Semestr začíná normálně až v říjnu, ale ještě je možnost zúčastnit se v září intenzivního německého kurzu, který je ale docela drahý. Pro studenty z UK a dalších několika univerzit je však stejně jako kurzy v průběhu semestru zdarma v rámci dohody 4EU+. Tuhle informaci nám ale nikdo neřekl, takže se hodně lidí nezúčastnilo kurzu kvůli financím, i když by ve výsledku rádi jeli, kdyby věděli, že ho hradí univerzita. Včetně mě:)
Nejvíc mě překvapilo, že...
V Německu celkově mají vlaky vždycky zpoždění a jsou nespolehlivé. Taky německá pošta je za mě hrozná, řekla bych, že i s Českou poštou mám lepší zkušenosti než s tou německou.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi poslední dny před odjezdem, to byl pro mě hrozný stres, ale jakmile jsem dorazila na místo, už bylo všechno snazší.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heidelberg University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page