top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jana Hejdová

Autor(ka):

fakulta:

Jana

Hejdová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jana

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Heidelbergu je nejstarší univerzitou současného Německa, je zasazena do malebného univerzitního městečka, které funguje tak trochu jako jeden velký kampus. Jednotlivé obory sídlí v budovách různého stáří, přednáškové místnosti a učebny mi připadaly o něco velkorysejší než na Univerzitě Karlově, jejich technické vybavení bylo přibližně srovnatelné. Za zmínku pak rozhodně stojí výborně vybavená knihovna.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jeden semestr (včetně zkouškového) trvá v Německu skoro 6 měsíců: zimní začíná začátkem října, přednášky běží od půlky října do poloviny února, následuje zkouškové období, od začátku dubna se počítá letní semestr, jehož přednášky běží zhruba od půlky dubna až do konce července, pak následuje letní zkouškové období. Zkoušky se většinou skládají už na posledních hodinách kurzů, takže zkouškové období je spíš prostor pro vypracování nejrůznějších písemných prací. Výuka sestává převážně ze seminářů, cvičení; přednášky jsou spíše v menšině. Vyučující neověřují encyklopedické znalosti, důraz se klade na samostatné psaní odborných textů, na kritické myšlení a na samostatnou orientaci v daném tématu. Na každém předmětu máte (většinou) povoleno dvakrát zameškat. Všichni vyučující, s nimiž jsem se setkala, byli opravdu velmi milí a vstřícní. Každý čtvrtý student na univerzitě v Heidelbergu není původem z Německa, na což je univerzita pyšná a je tudíž hodně Erasmus-friendly, rozdíly mezi regulérními studenty a erasmáky se příjemně stírají. Studijní a zahraniční oddělení mi většinou odepisovalo obratem, vstřícné referentky mi v případě potřeby vždycky byly schopny poradit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Heidelberská univerzita je pověstná svými studentskými spolky, z nichž se mnohé pyšní velmi dlouhou historií. Některé z nich fungují velmi otevřeně, jiné jsou obestřeny tajemstvím. Na univerzitě dokonce působí i spolek českých a slovenských studentů v Heidelbergu. Na univerzitě je velmi široký výběr kurzů. Některé jsou určeny přímo pro zahraniční studenty (jedná se o jazykové kurzy, kurzy zabývající se německou historií a kulturou), ty ovšem bývají často zpoplatněny. Univerzita, Studierendenwerk (tj. organizace, která spravuje koleje, menzy a obecně agendu, která není spojena přímo s výukou), i Erasmus Student Network pořádají spoustu mimoškolních kurzů a akcí, jejichž náplň bývá velmi pestrá.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Některé obory mají skoro všechny kurzy v angličtině, ale například kurzy na mém oboru byly téměř výhradně vedeny v němčině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jedná se o historické městečko, které nabízí vše, co ke studentskému životu patří. Za vidění stojí heidelberský hrad, botanická zahrada, Philosophenweg, vyhlášená Marstall-Mensa, Untere Straße (a v ní studenty velmi oblíbené podniky) a půvabné křivolaké uličky Altstadtu obecně a mnoho dalšího. Okolí Heidelbergu je navíc jako stvořené pro výlety – lze vyrazit na hike do zalesněných kopců, do blízkých městeček v okolí nebo rovnou do Stuttgartu či Frankfurtu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi výdaje víceméně pokrylo. Bylo to dáno i tím, že mi byla přidělena cenově velmi výhodná kolej. Ceny mi připadaly dost srovnatelné s cenami v ČR, někdy byly dokonce nižší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co se nákupu potravin týče, můžu doporučit REWE, PENNY nebo Aldi. Spíše nedoporučuji Tegut nebo Nahkauf, ty jsou zbytečně dražší. Mým (z hlediska cen) oblíbeným nákupním střediskem se stal Müller na Bismarckplatzu. Řada obchodů v Heidelbergu nabízí studentům zvláštní slevy, takže stojí za to zkusit na pokladně ukázat studijní kartičku.
Pro jistotu jsem si za 180 euro koupila Semesterticket na veřejnou dopravu, který jsem nakonec zas tak moc nevyužívala. Kdybych jela do Heidelbergu na Erasmus znovu, asi bych si ho už nekupovala. Nejvyužívanějším a často nejrychlejším dopravním prostředkem je rozhodně jízdní kolo. Někteří erasmáci si ho do Heidelbergu přivezli z domova, lze si ho ale koupit z druhé ruky i přímo na místě. Já jsem si oblíbila Nextbike, když jsem do aplikace zadala svůj e-mail z heidelberské univerzity, měla jsem prvních třicet minut z každé jízdy zdarma. Protože dojezdové vzdálenosti byly víc než příznivé, nikdy jsem za žádnou Nextbike jízdu nemusela nic doplácet.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Sehnat v Heidelbergu byt nebo pokoj ve sdíleném bytě asi není úplně nemožné, ale taky to není vůbec snadné. Proto bych doporučila si co nejdřív zažádat o kolej. Univerzita mi zaslala dotazník, zda bych chtěla bydlet na koleji, a dala mi na výběr ze tří cenových relací. Vybrala jsem si kategorii s nejnižším nájmem a byla mi přidělena velmi levná kolej. Naprostým standardem německých kolejí je samostatný pokoj, takže i já jsem měla pokojíček celý pro sebe, se zhruba dvanácti lidmi na patře jsem sdílela koupelnu (sprchové kouty byly čtyři), záchody (záchodů bylo pět) a kuchyň. Tyhle společné prostory nebyly příliš udržované, svoji kolej bych ale i přesto mohla doporučit. Na mém patře byli studenti různých národností a studovali rozdílné obory, každý jsme měli trochu jiný denní režim, takže jsme si v koupelně ani v kuchyni nepřekáželi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Heidelberg má výtečnou polohu, v blízkosti jsou Frankfurt i Stuttgart i spousta menších měst, která stojí za vidění. Můj osobní favorit je Lorsch s pozůstatkem středověkého kláštera nebo také mannheimská Kunsthalle, ale záleží, co chce dotyčný vidět nebo zažít. Semesterticket platí na poměrně širokém území, takže na něj dojedete třeba až za francouzskou hranici do Wissembourgu. Ať se ale vydáte z Heidelbergu jakýmkoli směrem, velmi brzo narazíte na něco zajímavého.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Některé obory mají skoro všechny kurzy v angličtině, ale například kurzy na mém oboru byly téměř výhradně vedeny v němčině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Heidelberg nabízí ideální mix studentského a prázdninového života.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Udělala jsem dobře, že jsem si vzala síťový kabel a síťovou redukci. Na mé koleji totiž nebyla zajišťována Wifi.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...že mě na Erasmu nebude čekat nic traumatického a že všechno podstatné zvládnu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...že studenti nosí do knihoven průhledné tašky a batůžky a že jiná zavazadla nejsou do studoven povolena.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
loučit se na konci pobytu s Heidelbergem.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heidelberg University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page