top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petr Hönig

Autor(ka):

fakulta:

Petr

Hönig

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petr je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petr

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petr hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první se mi vybaví můj první den po příjezdu, kdy velice hustě pršelo a já kráčel po Bergheimer Straße vstříc úvodní schůzce na Max-Weber-Institut für Soziologie nacházejícím se v místním Campus Bergheim, situovaném nedaleko historického centra a středu města. Vybavuji si to především proto, že ačkoli v uvozovkách lilo jako z konve a nad městem se vznášela deštivá šedivá záclona, byl jsem bez ohledu na nepřízeň počasí okouzlen okolním prostředím Fakultät für Wirtschafts und Sozialwissenschaften, která se stala mou dočasnou Alma Mater. Samotná budova fakulty je bývalou nemocnicí, čemuž odpovídá i její řešení, které připomíná písmeno "U" o čtyřech podlažích kanceláří a poslucháren doplněných o moderní budovu knihovny, jež je zasazena do zadního dvora fakulty a jejíž vchod je zakomponován do hlavního lobby. Samostatnou zmínku poté zaslouží nejen ona fakultní knihovna nesoucí název Campus-Bibliothek Bergheim, ale také knihovna ústřední známá jako Hauptbibliothek Altstadt, která je bez nadsázky, stejně jako prvně jmenovaná, synonymem takřka dokonalého studijního vybavení i zázemí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V případě mého studijního pobytu šlo o krátkodobou Ph.D. mobilitu, která představuje zcela jiný typ pobytu, než je tomu v případě klasických semestrálních zahraničních mobilit, můj jednoměsíční studijní pobyt byl zkráceně o řízeném samostudiu a o kritické reflexi poznámek k disertaci. Co vím od heidelbergských kolegů a z vlastní přípravy před mobilitou, tak studium probíhá v Německu v mnoha ohledech dost odlišně, jak ve vztahu k organizaci výuky, tak ve vztahu k plnění povinností, ale co se týká studia napříč semestrem, to ze své pozice nemohu objektivně posoudit. Pokud jde o přístup administrativních i akademických pracovníků, tak s tím mám jen tu nejlepší možnou zkušenost, v průběhu mého pobytu byli všichni usměvaví a v případě potřeby maximálně vstřícní, přičemž většina z pracovníků navíc komunikovala anglicky, což mnoho jedinců potěší. Z hlediska přístupu univerzity ke studentům mohu zmínit ještě jeden zajímavý detail, a to skutečnost, že se na půdě univerzity a všech jejích součástí neplatí penězi, ale pouze studentským průkazem, na který si peníze jednoduše převádíte v univerzitních platbomatech, hotově i kartou.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vzhledem k tomu, že náplní mého pobytu bylo převážně studium literatury a s ním spojená tvorba poznámek v knihovnách a studovnách v Campus-Bibliothek Bergheim a Hauptbibliothek Altstadt, je pro mě těžké na tuto otázku konkrétně odpovědět, většinu svého pobytu jsem strávil prací. Každopádně na základě vlastní zkušenosti mohu ve vztahu k životu na univerzitě obecně říci, že heidelbergská atmosféra je jednoznačně přátelská, takže stačí prozkoumat nástěnky na chodbách budov nebo oslovit jiné studenty v cafeteriích a v menzách a všechno se dozvíte.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Mým hlavním komunikačním kanálem byla angličtina, ve které jsem si obecně jistější a kterou se v Heidelbergu domluvíte všude, většina obyvatel, s ohledem na univerzitní tradici města a na jeho vyhledávanost světovými turisty, angličtinu ovládá, takže němčina není podmínkou. Co se týká jazykových požadavků, tak v případě akademické angličtiny si bez problémů vystačíte s B2 a mimo univerzitu se určitě snažte, máte-li alespoň obecné základy, komunikovat v němčině, místní obyvatelé to ocení a vy si procvičíte hostitelský jazyk tou nejlepší možnou formou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Heidelberg je univerzitní město v pravém smyslu slova univerzitní, takřka na každém kroku a v každé městské části na vás dýchne unikátní atmosféra spojená nejen s historickými památkami, ale také s všudypřítomnými a živoucími hospůdkami, kavárnami, krámky a parky. Heidelberg je také rájem městské cyklistiky a je protkán promyšleným systémem hromadné dopravy, což z něj dělá maximálně dostupné město, přičemž z hlediska občanské vybavenosti jde o středně velké město, které má v uvozovkách všechno a zahrnuje všechny myslitelné služby. V neposlední řadě jde samozřejmě o turistické centrum, ve kterém se nachází nespočet kulturních a přírodních památek, přičemž za sebe určitě doporučuji, kromě míst spojených s univerzitou, návštěvu následujících čtyř lokalit: Altstadt, Bergfriedhof, Philosophenweg a Schlossgarten.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V mém případě mi stipendium pokrylo výdaje na jednoměsíční pronájem vlastního apartmánu v kvalitním aparthotelu, všechny ostatní výdaje jsem hradil ze svého, přičemž pokud jde o ceny, tak vyjma bydlení a služeb, které jsou o čtvrtinu dražší, jsou ceny v Heidelbergu stejné jako v Praze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obecně samozřejmě záleží na vybraném životním stylu, avšak paříte-li mezi studenty, kteří se věnují primárně studiu, nemusíte mít z financí obavy, chcete-li ušetřit na konkrétních položkách, doporučuji ubytování na univerzitních kolejích a zakoupení jízdenky Deutschland Ticket.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na tomto místě se mohu vyjádřit pouze k ubytování na jeden měsíc, jehož výběr i domluva bývají zpravidla složitější a v rámci kterého doporučuji pronájem vlastního apartmánu, konkrétně poté takový pronájem, který zahrnuje daně a poplatky a ke kterému dostanete nájemní smlouvu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Přestože v případě mého pobytu nebyl na klasické cestování čas a volné víkendy jsem trávil prozkoumáváním města a jeho okolí, mohu všem návštěvníkům Heidelbergu vřele doporučit návštěvu nedalekého Frankfurtu a Mannheimu a alespoň jednu cestu dálkovým vlakem ICE.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Mým hlavním komunikačním kanálem byla angličtina, ve které jsem si obecně jistější a kterou se v Heidelbergu domluvíte všude, většina obyvatel, s ohledem na univerzitní tradici města a na jeho vyhledávanost světovými turisty, angličtinu ovládá, takže němčina není podmínkou. Co se týká jazykových požadavků, tak v případě akademické angličtiny si bez problémů vystačíte s B2 a mimo univerzitu se určitě snažte, máte-li alespoň obecné základy, komunikovat v němčině, místní obyvatelé to ocení a vy si procvičíte hostitelský jazyk tou nejlepší možnou formou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nejen v případě krátkodobých mobilit představuje pobyt na Universität Heidelberg skvělou příležitost, jak poznat zcela nové akademické prostředí a jeho vskutku prvotřídní zázemí a jak navštívit vpravdě krásné univerzitní město, v němž se snoubí historie s modernitou, a to doslova. S odkazem na heslo Neue Universität: "Dem Lebendigem Geist"; mohu obecně Universität Heidelberg doporučit všem, kteří chtějí pracovat na svém vědění v místech, kde tak před nimi činilo mnoho vědeckých velikánů a kde panuje ona pověstná tvůrčí atmosféra plná inspirace.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
...
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...
Nejvíc mě překvapilo, že...
...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heidelberg University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page